Informacje

Na terenie MOSiR-u rozpoczęła się budowa toru rolkowo-narciarskiego

Latem do wszelkich form rolkarstwa, a w zimie do narciarstwa biegowego będą służyły alejki jakie powstają właśnie na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Budowa toru przeznaczonego do celów rekreacyjnych to jeden z wielu pomysłów do sportowej aktywizacji mieszkańców naszego miasta. Będzie on gotowy w połowie grudnia. Środki na tę inwestycję przekazali z budżetu samorządu miejskiego radni.

Pomysłodawcą powstania toru rolkowo-narciarskiego w naszym mieście jest Damian Ciborowski. Prowadzony przez niego klub sportowy „Speed” założył w swoich działaniach statutowych m.in. popularyzację biegów i jazdy na rolkach, łyżworolkach i nartorolkach oraz propagowanie aktywnego wypoczynku wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Od kilku lat sporym powodzeniem cieszą się organizowane przez niego uliczne wyścigi rolkarskie, które rozgrywane są na głównych arteriach komunikacyjnych sąsiadujących z obiektami Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zmagania te adresowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale w biegach głównych biorą udział również osoby dorosłe. Rozgrywane corocznie zawody są na tyle atrakcyjne, że przyciągają do Jasła zawodników z różnych zakątków naszego województwa, a także spoza jego granic.

Również sami podopieczni klubu mają wiele indywidualnych dokonań podczas imprez rolkarskich różnej rangi. Z wydarzeń tych przywożą liczne puchary i medale, promując przy tym nasze miasto poza jego granicami.

Swoim interesującym pomysłem wyznaczenia odpowiedniego miejsca przeznaczonego do rekreacyjnego uprawiania tych dyscyplin sportowych w naszym mieście, bez konieczności czasowego wyłączania w tym celu poszczególnych ulic miejskich, zaraził m.in. dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tadeusza Baniaka.

Do tej pory w najbliższej okolicy nie ma takiego miejsca, w którym parający się tą formą aktywności fizycznej w amatorski sposób mogą doskonalić swoje dotychczasowe umiejętności, nie wchodząc przy tym w kolizję z innymi użytkownikami przestrzeni publicznej. Dlatego cały pomysł ocenia on jako przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”.

Tadeusz Baniak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Wiadomo, że od lat para się on tymi dyscyplinami, ponadto osiąga w nich ogromne sukcesy jako senior. Największym sukcesem jest niedawne wicemistrzostwo Polski w jeździe na łyżworolkach w kategorii open. Miało to miejsce bodajże końcem wakacji. Również jego wychowankowie „istnieją” już na arenach ogólnopolskich. Sukces ten wskazuje na to, że w Jaśle ta dyscyplina ma powodzenie. Jest ta lokomotywa w postaci Damiana Ciborowskiego. Zawsze wokół niego gromadzi się mnóstwo dzieciaków. Pomysł ten kiełkował w naszych głowach już blisko od dwóch lat. Dopiero w obecnym roku udało się przekonać władze miasta Jasła, że warto w to zainwestować. – komentuje dla portalu „terazJaslo.pl” Tadeusz Baniak.

Na lokalizację toru wybrano teren istniejącego boiska piłkarskiego dla młodzieży, byłego już boiska do baseballu oraz teren trawiasty przylegający do ośrodka od strony osiedla Gądki. Alejki nie będą jednak zajmować ich całej powierzchni, a jedynie przebiegać obrzeżami. W tym celu częściowo wykorzystana zostanie również asfaltowa ścieżka spacerowa łącząca ulicę Sikorskiego z ulicą Szopena (wzdłuż hali Podkarpackiego Centrum Sportów Walki i odkrytego lodowiska).

Jako, że mamy w dyspozycji teren, który idealnie się do tego nadaje, wymierzyliśmy trasę, która będzie liczyła około sześciuset metrów bieżących. Będzie to tor o szerokości około czterech metrów, z nawierzchnią asfaltową. Generalnie będzie on służył do jazdy na łyżworolkach i nartorolkach, a w zimie do narciarstwa biegowego. Ale nie wykluczam, że w godzinach popołudniowych będzie można z niego korzystać w celach biegowych. Obiekt będzie ogólnodostępny dla wszystkich zainteresowanych. – wyjaśnia.

Szkic sytuacyjny z lokalizacją toru.
© Materiały udostępnione inwestora – MOSiR w Jaśle

Zadanie inwestycyjne obejmujące budowę toru rolkowego – narciarskiego poprzez utwardzenie terenu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji powierzono, wskutek postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, jasielskiemu Przedsiębiorstwu Robót Drogowo-Mostowych sp z o.o.

Dzisiaj przed południem jego pracownicy, pod osobistym nadzorem dyrektora MOSiR-u, przeprowadzili prace wytyczeniowe w oparciu o wcześniej przygotowany szkic sytuacyjny. Same roboty budowlane przewidziane w założeniach inwestycyjnych nie są zbyt skomplikowane i obejmują: likwidację kolidujących z przebiegiem przyszłego toru punktów oświetlenia terenu, usunięcie warstwy ziemi za pomocą spycharek, wykonanie podbudowy z kruszyw i na końcu ułożenie gładkiej nawierzchni asfaltowej.

Nowy obiekt rekreacyjny dedykowany mieszkańcom Jasła ma być gotowy już w połowie grudnia.

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Musimy zrealizować tą inwestycję w tym roku. Wiadomo, że pora jest już późna, a termin napięty. Wiąże się to z tym, że w tym roku firmy drogowe miały naprawdę wiele robót i dlatego ten termin jest troszeczkę opóźniony. Ale jestem dobrej myśli, że bez problemu damy sobie radę. Nie jest to trudna i skomplikowana robota więc firma spokojnie sobie da radę z tym. W wyniku przetargu wygrała jasielska firma, która jako jedyna wzięła w nim udział. – wyjaśnia Tadeusz Baniak.

Wartość zadania wynosi 448,7 tysięcy złotych brutto. Środki na jego realizację pochodzą w całości z budżetu miasta Jasła na 2018 rok (pisaliśmy o tym tutaj). Dyrektor Tadeusz Baniak składa wobec tego serdeczne podziękowania dla przedstawicieli lokalnego samorządu w osobach burmistrza Ryszarda Pabiana oraz radnych minionej kadencji za zabezpieczenie środków w kwocie 300 tysięcy złotych oraz zwiększenie dotacji na sfinansowanie inwestycji wskutek przeprowadzonego postępowania przetargowego.

W 2018 roku zakończył się realizowany systematycznie od kilku lat cykl remontowy na obiektach znajdujących się w zasobie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Sikorskiego 15. Dyrektor jednostki udzielił również informacji o zamierzeniach inwestycyjnych na przyszły rok.

Została przeprowadzona generalna termomodernizacja dwóch budynków, czyli budynku administracyjnego oraz siłowni. W tym momencie wszystkie obiekty przy ulicy Sikorskiego uzyskały status „nowych”. Wszystkie zostały kompleksowo wyremontowane. Moim aktualnym marzeniem jest budowa boiska sportowego przy ulicy Śniadeckich ze sztuczną nawierzchnią. Takiego obiektu nam brakuje w mieście. Władze miasta przewidziały na ten cel kwotę 1,6 miliona złotych na ten rok, a już planują kolejne 500 tysięcy złotych na rok przyszły. Złożony został wniosek do Ministerstwa Sportu. Rozstrzygnięcie miało zostać ogłoszone końcem czerwca tego roku, ale mamy już koniec listopada i tego rozstrzygnięcia nie ma. Warunkiem budowy tego boiska było uzyskanie dotacji z Ministerstwa Sportu na ten cel. Trochę nam przykro, że do tej pory nie mamy żadnej odpowiedzi. – poinformował Tadeusz Baniak.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Na terenie MOSiR-u rozpoczęła się budowa toru rolkowo-narciarskiego”

  1. Budowa boiska ze sztuczna nawierzchnia bardzo by sie przydala. Oby to marzenie sie spelnilo. Trzeba naciskac raczej w tej kwestii na Pana Rzonce.