Informacje

Przymiarki do budowy piłkarskiego boiska treningowego w Jaśle

Władze Jasła przymierzają się w tym roku do budowy profesjonalnego boiska ze sztuczną nawierzchnią z przeznaczeniem do trenowania piłki nożnej. Koszt wykonania tego typu obiektu sportowego wraz z towarzyszącą mu niezbędną infrastrukturą techniczną jest szacowany na kwotę 3,5 miliona złotych. Samorząd wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie planowanego przedsięwzięcia ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Burmistrz zapewnił dzisiaj radnych, że w przypadku braku pozytywnego rozstrzygnięcia, inwestycja będzie realizowana ze środków własnych miasta.

Pierwsze w mieście profesjonalne boisko z przeznaczeniem do przeprowadzania zajęć piłkarskich miałoby powstać przy ulicy Kasprowicza, w sąsiedztwie istniejącego stadionu sportowego, na którym swoje mecze rozgrywa na co dzień miejscowy klub Czarni. Inwestycja zakłada kompleksową przebudowę istniejącej płyty poprzez wykonanie odwodnienia terenu i ułożenie sztucznej nawierzchni trawiastej, montaż bramek wraz z piłkochwytami, wykonanie ogrodzenia działki i sztucznego oświetlenia, które pozwalałoby na korzystanie z obiektu do późnych godzin nocnych.

Wartość przedsięwzięcia oszacowano na kwotę 3,5 miliona złotych. Miasto Jasło zamierza ubiegać się o refundację części kosztów ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków na ten rok.

Poprzednio aplikowany przez miasto projekt na to samo zadanie inwestycyjne nie uzyskało jednak akceptacji.

Nikt nie ma wątpliwości, że tego typu inwestycja jest miastu potrzebna i tylko kwestia z jakich środków uda się ją zrealizować. – wyjaśnia burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

I zapowiada, że w przypadku pozytywnego odzewu ze strony ministerstwa, jeszcze w tym roku samorząd przystąpi do przebudowy tego obiektu z wykorzystaniem własnych środków budżetowych.

Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić w drugiej połowie bieżącego roku.

Radni miejscy podczas dzisiejszej sesji wyrażali swoje przekonanie co do celowości tej inwestycji.

Marcin Węgrzyn, który przez wiele lat piastował funkcję prezesa Czarnych Jasło powiedział, że boisko treningowe będzie służyło nie tylko miejscowemu klubowi piłkarskiemu, ale całemu środowisku, w tym mającej rozpocząć funkcjonowanie od nowego roku szkolnego Szkole Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Miejskich nr 3.

Ponadto, jak zaznaczył, tego typu obiekty funkcjonują z powodzeniem na Podkarpaciu w wielu mniejszych od Jasła miejscowościach. – Ten stadion jest potrzebny dzieciom, żeby mogły normalnie uprawiać sport pod tytułem piłka nożna. – podkreślił.

Robert Hap, który prowadził seniorów Czarnych Jasło, wyraził pogląd, że samorząd miejski nie może odkładać tematu budowy boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią na kolejne lata.

Jedyną alternatywą jest sztuczna murawa. Już nawet w małych miejscowościach mają takie płyty, albo będą mieć niebawem, a my jesteśmy dalej w lesie. Zróbmy wreszcie ten krok, dajmy ludziom trenować w normalnych warunkach. Dlaczego tak mówię? Pogody mamy raptem trzy, góra pięć miesięcy, a w pozostałych miesiącach w roku są fatalne warunki. Wiem co mówię, bo byłem i zawodnikiem, i trenerem grup młodzieżowych oraz seniorskich. Nie życzę nikomu w miesiącach pluchy, żeby przychodziło trenować w takich warunkach. – powiedział.

Podjęta podczas dzisiejszej sesji uchwała dopuszcza możliwość realizacji przedmiotowego zadania przez zakład budżetowy – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dyrektor tej miejskiej instytucji Tadeusz Baniak jest jego zdecydowanym zwolennikiem.

W ubiegłym roku władze miasta złożyły wniosek do Ministerstwa Sportu. Miasto zabezpieczyło na jego budowę 1,6 miliona złotych. Te pieniądze były przeznaczone dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który prowadziłby tę inwestycję. Niestety, rozstrzygnięcia nie było żadnego, a z mojej wiedzy wynika, że nawet nie było konkretnej odpowiedzi dlaczego nie. Dlatego z uznaniem trzeba podejść do kolejnej próby burmistrza miasta z wystąpieniem z kolejnym wnioskiem. Jedyne co mogę powiedzieć to to, że dziwią mnie niektóre wypowiedzi radnych, którzy mają wątpliwości czy składać ten wniosek. Jak coś leży na stole gotowego do wzięcia to trzeba próbować. Ja nie twierdzę, że akurat dostaniemy, ale jeżeli tej próby nie zrobimy to byłoby to nie w porządku. Uwagi typu „po co” są dla mnie w tym momencie żenujące. W dzisiejszych czasach sztuczna nawierzchnia to podstawa wyposażenia tego typu obiektów przeznaczonych do szkolenia przede wszystkim dzieci i młodzieży, ale nie tylko. Dzięki temu obiekt ma szansę funkcjonować przez okres dwunastu miesięcy, a nie tak jak boisko o nawierzchni naturalnej. Trzeba mocno podkreślić, że to boisko treningowe będzie służyło nie tylko klubowi Czarnych, ale całemu środowisko piłkarskiemu Jasła. – powiedział.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Przymiarki do budowy piłkarskiego boiska treningowego w Jaśle”

  1. Fuj jak ten obiekt wygląda… Bezsprzecznie jest potrzebna nowa sztuczna murawa bo mamy XXI wiek…