Informacje

Budynki socjalne przekazane ratownikom medycznym do użytkowania

W związku z ograniczaniem niepożądanych skutków pandemii koronawirusa zespoły ratownictwa medycznego oraz transportu sanitarnego funkcjonujące przy jasielskim Szpitalu Specjalistycznym, które na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem zdrowotnym populacji całego powiatu, otrzymały właśnie do użytkowania nowe pomieszczenia socjalne.

Trzy budynki socjalne zaprojektowane w systemie kontenerowym, w których będą stacjonowały podstawowe zespoły ratownictwa medycznego oraz zespoły transportu sanitarnego, zostały umieszczone na działce przy głównej bramie wjazdowej do szpitala od strony ulicy Lwowskiej. Teren wraz z niezbędnymi przyłączami energii elektrycznej, wody i kanalizacji ściekowej został wcześniej przygotowany siłami powiatu, przy pomocy własnej jednostki organizacyjnej – Powiatowego Zarządu Dróg.

Każdy z trzech budynków ma około trzydzieści metrów kwadratowych powierzchni. Wewnątrz zlokalizowane są: pomieszczenie socjalne wraz z aneksem kuchennym wyposażonym w podstawowy sprzęt użytkowy AGD, szatnia czysta i brudna oraz węzeł sanitarny z ustępem, umywalką i kabiną prysznicową. Obiekty wyposażono w oświetlenie użytkowe, klimatyzację z funkcją ogrzewania, drzwi antywłamaniowe oraz rolety zewnętrzne. Zespoły mają zapewnioną łączność z dyspozytornią medyczną drogą telefoniczną, radiotelefoniczną oraz za pomocą Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Na drzwiach wejściowych umieszczono logo szpitala oraz nazwę jego jednostki organizacyjnej.

Inwestycja została zrealizowana jako odpowiedź miejscowego samorządu, który ją współfinansował oraz kierownictwa podmiotu leczniczego na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pracownikom sektora ochrony zdrowia stojącym na pierwszej linii frontu walki z pandemią koronawirusa. Przyjęta koncepcja ma przede wszystkim na celu zmniejszenie ilości dokonywanych zmian służbowych ratowników, przy zachowaniu maksymalnej wydajności systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, co bezpośrednio przełoży się na ochronę zdrowia i życia mieszkańców powiatu jasielskiego.

Zakup kontenerów socjalnych wraz z ich dostawą do Jasła i montażem bezpośrednio w wyznaczonym miejscu wyniósł ponad 209 tysięcy złotych. Przedsięwzięcie to zostało sfinansowane ze środków własnych powiatu jasielskiego w wysokości 100 tysięcy złotych oraz z dotacji przekazanej przez Fundację LOTOS w kwocie 70 tysięcy złotych. Pozostałą część dołożył szpital.

Biorący udział w dzisiejszym okolicznościowym przekazaniu do użytkowania budynków starosta jasielski Adam Pawluś podziękował wszystkim osobom i podmiotom, które wsparły tę inwestycję:

Kieruję tutaj wielkie podziękowanie do tych wszystkich, którzy rozumiejąc powagę sytuacji, dołożyli swoją cegiełkę do realizacji inwestycji, która na pewno wpłynie na poprawę komfortu pracy i bezpieczeństwa personelu medycznego. Kontenery te przyczynią się w znacznej mierze do wyeliminowania potencjalnych możliwości zakażenia koronawirusem wśród zespołów ratownictwa medycznego. Troska o zdrowie i bezpieczeństwo walczących z pandemią ratowników medycznych oraz kierowców-ratowników jest gwarancją dla naszej jasielskiej społeczności, że w razie potrzeby otrzymamy konieczną pomoc i ratunek. Życzę wszystkim pracownikom służby zdrowia, a przede wszystkim tym z pierwszej linii frontu walki z pandemią, tj. zespołom ratownictwa medycznego, dużo dobrego zdrowia, bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy i satysfakcji z ratowania ludzkiego życia. Życzę wszystkim mieszkańcom wiary w szybkie zakończenie pandemii koronawirusa.

Korzystając z okazji dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle lek. med. Michał Burbelka przekazał podziękowania dla wszystkich darczyńców, którzy w tym trudnym dla wszystkich czasie przekazali pomoc finansową, materialną i duchową dla kierowanej przez niego instytucji.

Szczególne wyrazy wdzięczności skierował na ręce samorządu powiatu jasielskiego na czele ze starostą Adamem Pawlusiem. Samorząd, jako organ prowadzący placówkę, od początku trwania pandemii był żywo zainteresowany sytuacją sanitarno-epidemiologiczną w szpitalu. Przekazał on również wyrazy szacunku dla Jacka Gogoli, reprezentującego Grupę LOTOS, za współfinansowanie inwestycji, dzięki której ratownicy medyczni będą mogli wyczekiwać na wyjazdy do nagłych zachorowań czy wypadków w znacznie lepszych warunkach.

W 2018 roku otwieraliśmy w jasielskim szpitalu oddział diabetologii, jedyny w województwie podkarpackim. Mówiłem wtedy, że jedyną epidemią niezakaźną dotykającą społeczeństwo jest epidemia cukrzycy. Proszę zauważyć jak szybko sytuacja się zmieniła i jak poważne skutki niesie za sobą pandemia koronawirusa. Oby nie było gorzej. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają finansowo i duchowo. Te osoby stanowią opokę dla szpitala. – podkreślił Michał Burbelka.

Za zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych oraz wzmocnienie komfortu pracy, w imieniu całej załogi Pogotowia Ratunkowego przy jasielskim szpitalu, podziękował Józef Wilk, kierownik ds. ratowników medycznych.

Przypomniał on, że dzięki życzliwości wielu osób podstawowe zespoły ratownictwa medycznego mogły być dyslokowane na terenie całego miasta Jasła, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości świadczeń medycznych udzielanych mieszkańcom naszego regionu.

Od momentu ogłoszenia na terenie całego kraju stanu epidemii, ambulanse ratownicze stacjonowały przy ulicy Jana Kasprowicza 7 (biuro firmy Okno-Best Marcin Trzebińczyk), przy ulicy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego 27 (budynek Samodzielnego Publicznego Miejsko-Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej), przy ulicy Ignacego Kraszewskiego 13 (budynek Centrum Rehabilitacji Szpitala Specjalistycznego w Jaśle) oraz przy ulicy Adama Mickiewicza 33 (budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej).

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE