Informacje

Mogą skuteczniej diagnozować choroby układu pokarmowego

Pracownia endoskopii jasielskiego szpitala została wyposażona w nowy wideogastroskop wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem. Zakup sprzętu medycznego został w pełni sfinansowany ze środków przekazanych przez powiat jasielski. Zrealizowana inwestycja zwiększy jakość oferowanych pacjentom świadczeń medycznych w zakresie diagnostyki chorób układu pokarmowego, w tym wczesnego wykrywania zmian nowotworowych.

Lepsza diagnostyka w kierunku nowotworów

O tym jak zakup nowego urządzenia przełoży się na codzienną pracę specjalistów powiedziała kierownik pracowni endoskopii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle dr Anna Siwiec: – Sprzęt ten jest wysokiej klasy endoskopem z wysoką rozdzielczością HD. Powoduje to to, że możemy wykonywać u pacjentów bardzo dokładne badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego, diagnostykę w kierunku schorzeń nowotworowych, zapalnych. Umożliwia to również wykonywanie większej ilości badań. Doposażenie pracowni skutkuje tym, że możemy wykonywać tych badań więcej co przekłada się na to, że może z tego skorzystać większa ilość pacjentów na naszym terenie.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Precyzuje, że pobrany w ten sposób do badania wycinek pozwala na wczesne wykrycie nowotworów oraz lokalizowanie zmian przednowotworowych.

Każdego roku pracownia endoskopii jasielskiego szpitala wykonuje blisko 4 tysiące badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym gastroskopię, kolonoskopię, rektoskopię i anoskopię. Z prowadzonych statystyk wynika, że z roku na rok wzrasta liczba udzielanych świadczeń medycznych.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Pracownia przede wszystkim funkcjonuje dla pacjentów szpitala. Gdy jest sytuacja nagła to badania są wykonywane. Cały zespół jest tak zorganizowany, że nawet w nocy jest możliwe wykonywanie tych badań. Ona musi zapewniać te świadczenia zdrowotne jeśli chodzi o oddziały szpitalne. Natomiast wiadomo, że poszerzyliśmy zdecydowanie zakres tych badań. Trzeba brać też pod uwagę ile jest osób zatrudnionych, jakie mamy powierzchnie, ile mamy gastroskopów, bo dzisiaj zwiększając te badania to trzeba by było zwiększyć ten personel i dodatkowo rozszerzyć pracownię endoskopii. Ona w tej chwili jest już tak zoptymalizowana, że efektywność jest praktycznie ponad 100%. Czyli nie jesteśmy w stanie wykonywać na tym etapie więcej badań przy tej ilości sprzętu, personelu i miejsca. – objaśnia dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Beata Trzop, MBA.

Stąd też szukane są nowe rozwiązania, aby podołać związanym z tym wyzwaniom. Zarówno w zakresie poprawy infrastruktury, jak też pozyskania dodatkowych fachowców w postaci endoskopistów.

Mamy pewną koncepcję, żebyśmy tą pracownię przenieśli w inne miejsce. – wyjawia plany Beata Trzop. – Mamy jeden projekt, żeby połączyć to z intensywną opieką medyczną i dobudować taką część do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, żeby spełnić te wymagania i poszerzyć funkcjonowanie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Tam jest zaprojektowana cała pracownia endoskopii. Ewentualnie zastanawiamy się jeszcze nad jednym elementem, czyli przeniesieniem pracowni USG do Zakładu Diagnostyki Obrazowej, bo jest to jeden z kluczowych elementów tej właśnie pracowni, a pracownię endoskopii przenieść w miejsce dzisiejszej pracowni USG. W tej chwili robimy dopiero koncepcję. Tu wszystko zależy od tego kiedy i jakie będą priorytety jeżeli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy, bo ten projekt był przygotowywany kilka lat temu właśnie pod te priorytety. Natomiast jeżeli by się zmieniły pewne priorytety tego programu to robimy drugą koncepcję przeniesienia między pracownią USG, a pracownią endoskopii. Oczywiście jeszcze na dzień dzisiejszy nie wiemy jakie to będą koszty, ale mam nadzieję, że w tym roku będziemy wiedzieć jakie i będziemy szukać środki. – opisuje.

Szpital od zawsze może liczyć na wsparcie ze strony samorządu

Pozyskanie nowego wideogastroskopu dla potrzeb pracowni endoskopii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle było możliwe dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez powiat jasielski. Wartość zakupu urządzenia wyniosła 139 320 złotych.

W poniedziałek (18 bm.) dyrekcja placówki spotkała się z przedstawicielami lokalnego samorządu, aby podziękować im za przekazanie pieniędzy na ten cel. Władze powiatowe reprezentowali: starosta jasielski Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle Jan Muzyka, członek Zarządu Powiatu w Jaśle Grzegorz Pers oraz radni Mateusz Lechwar i Stanisław Święch.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Rada Powiatu podjęła uchwałę o wsparciu Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Mamy taką zasadę, którą przyjęliśmy, że majątek z nieruchomości jakie posiadamy przeznaczamy na zakup sprzętu do Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Sprzedaliśmy trzy działki w Przysiekach i efekt tego jest taki, że przeznaczyliśmy środki na ten wideogastroskop, który jest bardzo potrzebnym urządzeniem, ale i bolesnym. Doznałem tego tutaj jesienią. Cieszę się, że mamy świetnych fachowców w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, że możemy skutecznie i szybko diagnozować pacjentów. – powiedział starosta Adam Pawluś.

Dodał, że placówka ma o wiele więcej potrzeb jeśli chodzi o wysokiej jakości urządzenia diagnostyczne. Priorytetem na kolejną kadencję samorządu jest pozyskanie angiografu za przeszło 5 mln złotych. W tej chwili samorząd zastanawia się w jaki sposób zdobyć środki na ten niezwykle ważny sprzęt.

Adam Pawluś powiedział też, że w czasie jego kadencji do jasielskiego szpitala trafiło ponad 50 mln złotych ze środków krajowych, europejskich i własnych na wiele koniecznych inwestycji.

To są duże środki finansowe. Pierwsza inwestycja – niezwykle potrzebna i pozwalająca na to, że szpital może funkcjonować i spełniać wymogi sanitarne, to przebudowa bloku operacyjnego. W 2018 roku oddaliśmy ten przebudowany blok wraz z salą wybudzeń i centralną sterylizatornią – jedną z najnowocześniejszych. Później chirurgia część męska i żeńska, pediatria, zabezpieczenie przeciwpożarowe, dostosowanie obiektu do warunków przeciwpożarowych. To są potężne środki, które skierowaliśmy na szpital. Czekamy z niecierpliwością – już niedługo będziemy świadkami przeniesienia oddziału psychiatrycznego do nowego pawilonu. Pawilon jest już gotowy, jest przygotowany do przyjmowania pacjentów. Czekamy tylko na końcowe formalności. Inwestycja za 21 mln złotych. To poprzedni rząd przeznaczył środki w kwocie prawie 13 mln złotych. To są olbrzymie środki, które pozyskaliśmy. Na pewno warunki pracy w jasielskim szpitalu zdecydowanie się poprawią dla oddziału psychiatrycznego, bo ten stary budynek powinien pełnić inne funkcje. Zastanowimy się jakie funkcje będzie ten budynek pełnił. Pacjenci przejdą do budynku, w którym będą warunki na miarę XXI wieku. Dbamy o zdrowie pacjentów, dbamy o zdrowie mieszkańców powiatu jasielskiego i chcemy w dalszym ciągu rozwijać jasielski szpital. Tak, żeby były tu wysokiej jakości zabiegi. – wylicza.

Z listy inwestycji „szpitalnych” wymienił jeszcze prawie 900 tys. euro zakontraktowane na utworzenie w dawnym parku podworskim Karpackiego Ogrodu Deszczowego.

To będzie przestrzeń otwarta dla mieszkańców miasta Jasła, dla pacjentów i dla wszystkich, którzy będą odwiedzać jasielski szpital. W niedługim czasie ruszy procedura przetargowa, ale najważniejsze, że mamy już zabezpieczone środki w ramach Interregu. – opisuje.

Jak wynika z wypowiedzi starosty, powiat jasielski inwestuje nie tylko w infrastrukturę, zakup specjalistycznych urządzeń do diagnostyki i leczenia swoich mieszkańców, ale także dba o przyszłe kadry fundując specjalne stypendia dla studentów medycyny, którzy chcą związać swoją przyszłość właśnie z tym miejscem.

Mamy przygotowaną nowelizację uchwały o stypendiach, ponieważ ta kwota, która jest w tej chwili 1500 złotych jest za niska. Mam nadzieję, że od 1 maja będzie to już kwota 2000 złotych. Wszystko drożeje, są zwiększone koszty utrzymania. Mamy też plan na przygotowanie mieszkań tymczasowych w dobrych warunkach dla specjalistów. Mamy budynek na ulicy Kochanowskiego. Co prawda Skarbu Państwa w tej chwili, gdzie dawniej mieściła się Policja. W tych pomieszczeniach chcemy zlokalizować mieszkania, z których będą mogli skorzystać lekarze, którzy będą chcieli do nas przyjechać. W Jaśle Szpital Specjalistyczny musi mieć jak najwyższy poziom, bo ten szpital jest najbliżej nas. My, każdy z nas, może korzystać z pomocy tego szpitala. Ja miałem okazję na początku tego roku. Korzystając z tej okazji, dziękuję całemu zespołowi szpitala za pomoc jaką ja uzyskałem, której nie chciałem, a musiałem. Bardzo za to dziękuję. Na pewno będziemy wspierać wraz z Zarządem i radnymi rozwój jasielskiego szpitala. Co będzie w nowej kadencji, tego nie wiemy. Ale oby ten szpital również w nowej kadencji się rozwijał. – powiedział Adam Pawluś.

E-usługi w szpitalu

W lecznicy zakończyła się też realizacja dużego projektu pod nazwą „Poprawa dostępności do opieki medycznej poprzez modernizację i rozwój e-usług Szpitala Specjalistycznego w Jaśle”. Był to drugi etap wdrażania dostępności e-usług w ramach Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej.

Co daje nam ten projekt? Ten projekt przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo informatyczne, bezpieczeństwo danych. Dzisiaj wiemy jak to jest istotne i bardzo ważne. Ponadto zwiększamy dostępność do świadczeń medycznych poprzez e-usługi. Pacjent może się dzisiaj zarejestrować poprzez stronę internetową, poprzez aplikację w telefonie. Ja o tym przypominam dlatego, że jest to naprawdę duża dogodność dla pacjentów. Apeluję, aby pacjenci z tego korzystali. System daje możliwość przypomnienia o takiej wizycie. System daje również możliwość – jeżeli jest taka potrzeba – do odwołania takiej wizyty, monitorowania etapów wizyty w naszych poradniach specjalistycznych. – poinformowała Beata Trzop, MBA.

Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł ponad 2,6 mln złotych. 1,7 mln złotych to dofinansowanie w ramach środków z instrumentu REACT-EU Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Szpital do tego działania dołożył z własnego budżetu kwotę 898 tys. złotych. – Uważamy, że bezpieczeństwo informatyczne, bezpieczeństwo danych, możliwość szybszej rejestracji, lepszych usług e-zdrowia jest ważne. Szpital odpowiada na te potrzeby dlatego chcę jeszcze raz zaapelować, żebyście Państwo się rejestrowali przez e-usługę i korzystali z tych możliwości. – dodaje pani dyrektor.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *