Informacje

Więcej bezpłatnych miejsc postojowych w centrum miasta

Budowa łącznika ulic: Baczyńskiego ze Staszica oraz budowa miejsc parkingowych przy ulicach: Franciszkańskiej i Słowackiego to dwa nowe zadania inwestycyjne, które samorząd miejski zamierza zrealizować w bieżącym roku. W poniedziałek Rada Miejska Jasła zabezpieczyła na ten cel środki w wysokości 420 tysięcy złotych.

Nowe miejsca postojowe powstaną m.in. na wysokości bloku socjalnego przy ulicy Franciszkańskiej. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR</strong.
Nowe miejsca postojowe powstaną m.in. na wysokości bloku socjalnego
przy ulicy Franciszkańskiej. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR.

Na zadanie pod nazwą „Rozbudowa ulicy Baczyńskiego wraz z miejscami postojowymi – łącznik do ulicy Staszica w ramach rozbudowy gminnej drogi publicznej” radni przeznaczyli 150 tysięcy złotych. To na razie wstępne środki, bo ostateczne koszty będą znane po opracowaniu projektu budowlanego i ceny, jaką w przetargu nieograniczonym zaoferuje potencjalny wykonawca prac.

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano wykonanie dwóch małych rond (u zbiegu ulicy Baczyńskiego z Lenartowicza i ulicy Staszica – w miejscu dotychczasowego skrzyżowania w formie „łezki”), gruntowną przebudowę drogi biegnącej dzisiaj pomiędzy blokiem przy ulicy Metzgera, a terenem przy Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych wraz z utworzeniem wzdłuż niej dodatkowych miejsc postojowych dla samochodów osobowych.

Kolejne z nich powstaną z kolei przy ulicy Franciszkańskiej i Słowackiego. Radni dokonali dzisiaj zmian w budżecie miasta na 2014 rok, przekazując 280 tysięcy złotych na inwestycję pod nazwą „Budowa miejsc parkingowych przy ulicy Franciszkańskiej i ulicy Słowackiego, dobudowa sięgacza do ulicy Słowackiego w ramach rozbudowy gminnej drogi publicznej”. Najwięcej, bo około czterdzieści miejsc, ma zostać wygospodarowanych na działce przy bloku socjalnym.

Jak podkreśla zastępca burmistrza Jasła Antoni Pikul, wszystkie będą udostępnione mieszkańcom nieodpłatnie. – Nie planujemy w tym roku budowy miejsc postojowych, które byłyby objęte strefą płatnego parkowania. – zaznaczył.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Miasto wyłoniło już w drodze postępowania przetargowego wykonawcę drugiego etapu budowy drogi gminnej o symbolu KDL 1 prowadzącej do strefy przemysłowej. To przedłużenie ulicy Fabrycznej prowadzące po pierwsze do terenów inwestycyjnych będących w dyspozycji miasta, po drugie do nowo budowanej fabryki mebli Grupy Nowy Styl, której otwarcie zapowiadane jest na trzeci kwartał bieżącego roku.

Część robót ziemnych wraz ze wzmocnieniem gruntu oraz odwodnienie drogi została wykonana już w roku ubiegłym. Teraz pozostało już do zrealizowania wykonanie właściwej podbudowy jezdni, nawierzchni asfaltowej, zjazdów z drogi publicznej, jednostronnego chodnika oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu poprzez wprowadzenie oznakowania pionowego i poziomego.

Wykonawcą prac będzie firma BOGBUD z Rymanowa, czyli ten sam podmiot, który pracował przy pierwszym etapie budowy drogi. Wartość zadania to niespełna 1,8 miliona złotych. Część zostanie pokryta w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. „schetynówki”.

Nowa droga będzie mieć długość 695 metrów i ma być gotowa do 15 lipca br.

Ta droga umożliwi bezpieczny dojazd do przyszłych terenów inwestycyjnych. – powiedział Pikul.

Ponadto zostały rozpisane dwa przetargi na zadania inwestycyjne związane z modernizacją infrastruktury drogowej na terenie miasta. Pierwsze z nich to: przebudowa ulicy Ducala, drugie: budowa ronda na skrzyżowaniu ulicy 3-go Maja z Baczyńskiego, które zastąpi obecnie funkcjonującą w tym miejscu sygnalizację świetlną.

POSŁUCHAJ:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Więcej bezpłatnych miejsc postojowych w centrum miasta”

  1. Czy radni i Burmistrz pytali się mieszkanców bloku przy ul.Metzgera 10 co to spowoduje budowa ulicy pod ich blokiem…zabranie malutkiego podwórka jedynego wypoczynku dla dzieci i mieszkańców – właścicieli mieszkań z tego bloku,a blok zbudowany na wysokiej skarpie …i budowa pod samą skarpa przez drgania pojazdów czy opady opadnie i blok się nie utrzyma,..czy ktoś się nad tym zastanawiał. Ponadto z drugiej strony bloku biegnie droga krajowa gdzie w ciagu godziny przejeżdza 3-4 tys samochodów,,już ściany pękają w bloku w wielu mieszkaniach.A jaki huk jest od tych pojazdów .Tak najlepiej mieszkańców osaczyć z dwóch stron ulicami i nie będą mieli nawet wypocząć na ławkach.Najlepiej radni zatwierdzili plan na budowę tzw.lącznika na polecenie burmistrza Czarneckiego. Będziemy się odwoływać do Wojewody,bo ta decyzja jest nieprzemyślana i szkodliwa.