Informacje

Nowa karetka specjalistyczna w jasielskim szpitalu

Jeden z najnowocześniejszych ambulansów medycznych dostępnych na polskim rynku zasilił właśnie flotę jasielskiego Pogotowia Ratunkowego. Koszty zakupu nowej karetki na podwoziu Mercedesa Sprintera, która będzie służyła specjalistycznym zespołom ratownictwa medycznego w ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców naszego regionu, pokryły samorządy powiatu jasielskiego. Dzięki ich przychylności szpital dołożył z własnego budżetu „jedynie” cztery tysiące złotych.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Szpital Specjalistyczny w Jaśle, który na podstawie kontraktu zawartego z Podkarpackim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie świadczenia z zakresu Państwowego Ratownictwa Medycznego zakupił dla swojego Pogotowia Ratunkowego fabrycznie nowy ambulans sanitarny typu C – z wysokim dachem przedziału medycznego umożliwiającym wykonywanie przez załogę karetki medycznych czynności ratunkowych.

To samochód na podwoziu Mercedesa Sprintera 319 CDI BlueTEC – w tej chwili najnowocześniejszy model tego producenta. Przetarg na jego dostawę wygrała warszawska firma Zeszuta sp. z o.o., a zabudowę przedziału medycznego wykonała firma Auto-Form z Mysłowic. Jest to czwarty Mercedes we flocie jasielskiego Pogotowia Ratunkowego, który będzie wykorzystywany przez wyjazdowe zespoły ratownictwa medycznego.

W karetce zamontowano wysokoprężny silnik z elektrycznie sterowanym wtryskiem paliwa, z turbodoładowaniem, spełniający normę spalin Euro 6. Jego moc wynosi 190 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy 440 Nm. Ponadto posiada siedmiobiegową automatyczną skrzynię, co jest nowością w taborze jasielskiego Pogotowia Ratunkowego. Jeśli dodamy do tego pełną opcję systemów bezpieczeństwa (ABS, ESP, ASR, EBV, BAS oraz hamulce tarczowe na przednie i tylne koła) pojazd zyskuje niezwykłą dynamikę w prowadzeniu, co przekłada się na szybszy dojazd do miejsca udzielania świadczeń medycznych.

Wacław Gorgosz, kierowca-ratownik medyczny zachwala zalety nowego pojazdu.

Przedział medyczny jest ergonomiczny, posiada do zagospodarowania bardzo dużą ilość schowków, szafek, wnęk i szuflad. W przypadku schowków zastosowano system otwierania „push”. Fronty schowków są przezroczyste. To spore ułatwienie w lokalizacji sprzętu. Na ścianie prawej zamontowany jest fotel z systemem przesuwu wzdłuż noszy. Ściana lewa posiada zmodernizowany system mocowania w postaci szyn, co umożliwia mocowanie uchwytów, podstaw do sprzętu medycznego. Wnętrze karetki jest bogato oświetlone, łącznie ze wszystkimi schowkami. – mówi.

Mercedes jest fabrycznie wyposażony w nosze firmy MEDIROL oraz krzesełko kardiologiczne. Pozostały niezbędny sprzęt zostanie „przełożony” z innej karetki.

Nowością w tego typu pojeździe jest zamontowany pełny system monitoringu wizyjnego, zarówno w przedziale medycznym, jak i na zewnątrz, co umożliwia kierowcy sprawne wykonywanie manewru cofania.

Z pewnością nowego ambulansu nie trudno będzie nie zauważyć i nie usłyszeć na ulicy. Oświetlenie alarmowe, które zostało zintegrowane z dachem, wykonano w energooszczędnej technologii LED. Zarówno w przedniej, jak i tylnej części belki sygnalizacyjnej jest możliwość podawania komunikatów tekstowych (oprócz standardowego wyświetlającego się napisu ambulans). Dodatkowe pulsacyjne lampy ostrzegawcze wmontowano w pokrywę silnika, lusterka, prawy i lewy bok oraz tył pojazdu. Pod pokrywą silnika z kolei umieszczono dobrze słyszalne dla użytkowników ruchu drogowego sygnały dźwiękowe z możliwością podawania komunikatów słownych.

Do sterowania tymi wszystkimi urządzeniami służą dwa czytelne panele dotykowe. Jeden w przedziale medycznym, drugi w kabinie kierowcy. Panelami tymi można regulować m.in. intensywność oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, temperaturę w przedziale medycznym, włączanie i wyłączanie oświetlenia zewnętrznego, jak również sygnałów świetlnych i dźwiękowych. – dodaje Wacław Gorgosz.

Ambulans jest dostosowany do transportu pięciu osób (jednej w pozycji leżącej na noszach, dwóch w przedziale medycznym oraz dwóch w przedziale pasażerskim).

Pojazd musi zostać jeszcze przerejestrowany i w przyszłym tygodniu zostanie włączony do podziału. W jasielskim Pogotowiu Ratunkowym ma służyć jako karetka specjalistyczna, która będzie stacjonować naprzemiennie w Nowym Żmigrodzie i Jaśle. Jedną z obecnie eksploatowanych „esek” (karetek z lekarzem) będą jeździli teraz ratownicy medyczni z zespołu podstawowego.

Dyrekcja szpitala podjęła starania o zabezpieczenie środków finansowych na ten cel w lutym br.

Była potrzeba zakupu nowej karetki dla Pogotowia Ratunkowego, ponieważ tak jak wszystko to i nasze karetki się też starzeją, mają coraz większe przebiegi, a w perspektywie roku 2015 mamy konkurs, który organizuje Narodowy Fundusz Zdrowia na kontrakt na Pogotowie Ratunkowe. My nie możemy sobie pozwolić na to, żeby stracić ten kontrakt, w związku z tym staraliśmy się dołożyć należytej staranności w dbaniu o wyposażenie Pogotowia Ratunkowego. To się wiąże między innymi z tym, że była konieczność zakupu nowego ambulansu sanitarnego. Udało nam się kupić taki ambulans za blisko 325 tysięcy złotych. Jest to bardzo nowoczesny pojazd marki Mercedes Sprinter, z dość mocnym 3-litrowym silnikiem. To jest nowość w naszej flocie, ponieważ do tej pory były to auta o mniejszej mocy i mniejszych silnikach. Drugą nowością jest to, że to auto jest wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Mamy w nim pełny monitoring zarówno jeśli chodzi o parametry życiowe pacjenta, jak też monitoring audiowizualny. W przedziale medycznym są umieszczone kamery, kamera jest również na zewnątrz pojazdu. – powiedział lek. med. Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

W kosztach zakupu nowego Mercedesa Sprintera partycypowały samorządy powiatu jasielskiego. Jego wartość wyniosła 324 895,35 złotych. Kwotę tą pokryto z dotacji uzyskanej od: Starostwa Powiatowego w Jaśle (150 000,00 złotych), Miasta Jasła (100 000,00 złotych), Gminy Jasło (16 541,00 złotych), Gminy Skołyszyn (12 500,00 złotych), Gminy Nowy Żmigród (9 500,00 złotych), Gminy Tarnowiec (9 310,00 złotych), Miasta i Gminy Kołaczyce (9 065,00 złotych), Gminy Dębowiec (8 733,00 złotych) oraz Gminy Osiek Jasielski (5 430,00 złotych). Jedynie gmina Brzyska nie dołożyła do tej inwestycji ani „złotówki”.

Starostwo Powiatowe wsparło szpital dodatkowymi 50-tysiącami złotych, które spożytkowano na kompleksową wymianę systemu łączności radiowej związanej z przejściem jasielskiego Pogotowia Ratunkowego pod Zintegrowaną Dyspozytornię Medyczną w Krośnie.

W uroczystym przekazaniu i poświęceniu pojazdu, obok dyrekcji szpitala, uczestniczyli: wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz, członek Zarządu Powiatu w Jaśle Henryk Motkowicz, burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, sekretarz miasta i gminy Kołaczyce Marta Baran, wójt gminy Skołyszyn Zenon Szura, wójt gminy Tarnowiec Bogusław Wójcik, przewodniczący Rady Gminy Tarnowiec Tadeusz Śmietana, o. Józef Cydejko z Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego w Jaśle oraz kapelan jasielskiego szpitala ks. Grzegorz Kamiński. Na ręce wszystkich samorządowców trafiły okolicznościowe listy gratulacyjne.

FOTORELACJA: Nowoczesny Mercedes Sprinter jasielskiego Pogotowia Ratunkowego

To nie jest takie proste, że dyrektor szpitala pójdzie, powie i wszyscy od razu chcą wyciągać pieniądze, bo każda gmina, miasto i powiat mają swoje problemy finansowe i nigdzie tych pieniędzy nie zbywa. Trzeba mieć naprawdę odwagę i charyzmę, żeby wójt, burmistrz, starosta był w stanie przekonać radnych, być w stanie podnieść takie argumenty, żeby radni zagłosowali nad przekazaniem pieniędzy dla jasielskiego szpitala. Ja te starania rozpocząłem już w lutym tego roku. Musiałem troszkę odczekać, bo w poprzednim roku również kupiliśmy dzięki Waszej pomocy karetkę więc dla zasady odczekałem trzy miesiące. W lutym już wystąpiłem do burmistrza z prośbą o wsparcie, potem spotkałem się na konwencie wójtów z wójtami, którzy podeszli do sprawy ze zrozumieniem i na koniec uzgodniliśmy ze starostą, że jest możliwe przyznanie takiej dotacji. Zarząd Powiatu w całości przychylił się do tego i dał projekt uchwały na Radę Powiatu. Rada zatwierdziła dotację w wysokości 200 tysięcy złotych. To najwyższa dotacja. Cieszę się, że nasze problemy są dostrzegane w mieście, w starostwie i cieszę się z tego, że na każdym szczeblu samorządu współpraca układa się między nami doskonale. – dodał Michał Burbelka.

Naszym zdaniem w bezpieczeństwie nie ma granic administracyjnych stąd jesteśmy konsekwentni jeżeli chodzi o udzielanie pomocy finansowej dla szpitala. Widzę, że ta pomoc jest świetnie lokowana. To w wyraźnym stopniu podnosi poziom bezpieczeństwa mieszkańców miasta Jasła. – powiedział burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.

Dyrektor szpitala poinformował również o wynikach tegorocznego „Antoniańskiego Daru Serca”. W ramach lokalnej akcji charytatywnej, w organizację której włączyło się Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury oraz Ojcowie Franciszkanie, udało się zebrać w sumie 15,5 tysiąca złotych. Pozwoli to na sfinansowanie zakupu przenośnego defibrylatora, sprzętu niezbędnego do ratowania życia i zdrowia pacjentów, który znajdzie się na wyposażeniu nowego ambulansu.

W ubiegłym roku, również dzięki pomocy finansowej udzielonej przez jednostki samorządu terytorialnego, szpital zakupił fabrycznie nowy ambulans na podwoziu Fiata Ducato. Placówka jest w sumie dysponentem czterech wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego: dwóch specjalistycznych z lekarzem (przy szpitalu oraz na podstacji w Nowym Żmigrodzie) oraz dwóch podstawowych z ratownikami medycznymi (przy szpitalu oraz przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle).

POSŁUCHAJ NASZEJ RELACJI:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE