Informacje

Strażnicy miejscy z Jasła będą patrolować ulice miasta nowym radiowozem

Obecnie Straż Miejska w Jaśle użytkuje m.in. Forda z 2015 roku | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jeszcze w tym tygodniu do Straży Miejskiej w Jaśle trafi zakupiony niedawno fabrycznie nowy radiowóz. Jak zapowiedział komendant Kazimierz Wiśniowski funkcjonariusze będą go używać głównie w służbie patrolowo-interwencyjnej, ale pojazd ma być przydatny tej formacji mundurowej również do realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

Zakup nowego radiowozu dla potrzeb Straży Miejskiej w Jaśle został sfinalizowany końcem ubiegłego roku na podstawie uchwały Rady Miejskiej, mocą której w budżecie lokalnego samorządu zabezpieczono na ten cel kwotę 155 tysięcy złotych. Z takim wnioskiem wystąpił do miejscowych władz komendant Kazimierz Wiśniowski, tłumacząc potrzebę pilnego zakupu auta zwiększeniem zakresu obowiązków służbowych nałożonych na tę formację mundurową. Chociażby z uwagi na trwający stan epidemii koronawirusa.

Dzisiaj podczas sesji przełożony strażników miejskich złożył wyjaśnienia z przebiegu realizacji zadania inwestycyjnego. Jak poinformował, odbiór samochodu miał nastąpić już 29 grudnia jednak termin wykonania umowy wydłużył się o dodatkowe dwa tygodnie z uwagi na stwierdzoną wadę sygnalizacji uprzywilejowania oraz drobne usterki techniczne, które mają zostać wyeliminowane.

Finalnie samochód ma trafić do Jasła i rozpocząć służbę na ulicach miasta końcem bieżącego tygodnia.

Był bardzo krótki okres realizacji tego zamówienia. – przyznał Kazimierz Wiśniowski. – Każde niedociągnięcie wiąże się z tym, że musimy trochę poczekać. Dzisiaj rano rozmawiałem z wykonawcą i prawdopodobnie 14 bądź 15 dojdzie do ostatecznego odbioru samochodu. Myślę, że już w tę sobotę będziemy jeździć nowym samochodem. Wszystko jest już załatwione: jest zarejestrowany, ubezpieczony. Chcemy wszystko dopiąć do końca, żeby nie było później jakiś problemów.

Strażnicy przy wyborze modelu pojazdu postawili przede wszystkim na komfortową przestrzeń użytkową, którą da się dostosować do realizacji zadań wynikających z bieżącej służby na rzecz bezpieczeństwa publicznego mieszkańców naszego miasta.

Radiowóz, jaki udało się pozyskać instytucji podległej lokalnemu samorządowi, to fabrycznie nowy Ford Transit Custom w wersji z podwyższonym dachem, przystosowany do przewozu pięciu osób oraz dwóch osób czasowo zatrzymanych.

Kierowaliśmy się wyborem takiej marki, aby można było wykorzystać ten samochód do różnych celów. – wyjaśnia komendant K. Wiśniowski. – A przede wszystkim do wożenia osób zatrzymanych, do dowożenia jakiegoś niezbędnego zaopatrzenia w czasach kryzysowych, czyli jakieś worki, jakieś pompy, można tam wstawić jakąś wodę, jakieś środki pomocowe dla mieszkańców. Tak, on się nam jak najbardziej przyda. Jest to troszkę większy samochód więc pozwoli nam wygodniej dotrzeć do tych miejsc, gdzie potrzebna będzie pomoc. Myślę, że on będzie dość dobrze wyposażony. Jeśli chodzi o te pieniądze, które zapłaciliśmy to uważam, że my dosyć dobry ten samochód kupiliśmy.

Obecnie funkcjonariusze korzystają z osobowo-towarowej wersji Forda Transita Connect zakupionego w 2015 roku oraz Peugeota Partnera z 2005 roku.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Strażnicy miejscy z Jasła będą patrolować ulice miasta nowym radiowozem”