Informacje

Nowy kierunek działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

| FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar

Jasielskie przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej chce w niedalekiej przyszłości kompleksowo realizować zadania gminy w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Pierwszym krokiem w poszerzeniu dotychczasowej działalności MPGK-u ma być zakup pojazdu do oczyszczania ulic. Pomocną dłoń w realizacji założonej inwestycji sprzętowej wystawili radni, przekazując środki niezbędne do podniesienia kapitału zakładowego spółki.

Burmistrz Ryszard Pabian przedstawił dzisiaj radnym projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. z siedzibą w Jaśle wkładu pieniężnego w wysokości 150 tysięcy złotych na podniesienie kapitału zakładowego spółki.

Celem takiego działania jest umożliwienie przedsiębiorstwu zakupu nowej jednostki sprzętowej w postaci samochodu do zamiatania ulic. Tym samym przed spółką otworzą się nowe kierunki działalności zarobkowej. W trakcie obrad prezes Paweł Zawada wyjawił, że w niedalekiej przyszłości MPGK chce być odpowiedzialne za realizację wszystkich ustawowych zadań z zakresu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy miejskiej.

Jeżeli udałoby się realizować kompleksowo zadania w formie „in house” całości gospodarki komunalnej związanej z miastem, czyli zadania własne gminy w zakresie gospodarki komunalnej, to jak najbardziej jesteśmy za tym. – podkreślił Zawada. – W tej chwili oczyszczanie miasta jest realizowane na podstawie postępowania jakie miasto ogłosiło. Złożyliśmy najkorzystniejszą ofertę na oczyszczanie letnie w sezonie 2021. Tak samo czyścimy kratki na podstawie postępowania, do którego zostaliśmy zaproszeni i wygraliśmy to postępowanie.

Prezes jasielskiego MPGK przedstawił propozycję zakupu używanego samochodu do zamiatania ulic. Auto byłoby w pełni wyposażone i przygotowane do oczyszczania utwardzonych nawierzchni dróg.

Radny Krzysztof Czeluśniak przypomniał, że klub „Jaślanie” miał zupełnie inną propozycję. W ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok złożono wniosek o zakup zamiatarki samojezdnej o nieco mniejszych gabarytach, ale za to fabrycznie nowej. A ponadto umożliwiającej sprzątanie chodników ze śniegu, liści czy innych zanieczyszczeń.

Tylko szkoda, że komisja, która orzekała, nie dopuściła tego projektu. – nie krył swojego rozgoryczenia Czeluśniak. – Komisja nie dopuściła tego projektu do budżetu obywatelskiego, gdzie przewidywaliśmy zakup nowego auta, a tu kupujemy używane. Lepszy rydz niż nic, jakby to ktoś powiedział. Gdyby była dopuszczona tamta zamiatarka to ona była jeszcze w dobrej cenie, a teraz niestety ceny poszły w górę. Można było mieć fajny, nowy samochód z budżetu obywatelskiego, a teraz kupujemy niestety coś używanego. Trudno. – dodał.

Za 350 tysięcy złotych na pewno nie byłby możliwy zakup takiego sprzętu. – odpowiedział krótko Ryszard Pabian.

Wypowiedź burmistrza uzupełnił prezes MPGK. – Sprzęt, jakim planujemy zamiatać ulice, to duży samochód na podwoziu Mercedes Axor. Koszt takiego samochodu wynosi od 700 tysięcy do miliona złotych z całym wyposażeniem, z trzema szczotkami, z dmuchawą z tyłu, z odkurzaczem do zbierania liści w okresie jesiennym. Pan radny myślał o jakimś mniejszym samochodzie za 350 tysięcy, a nie o tak dużym. Ten samochód, o którym mówimy, nie nadaje się do czyszczenia chodników. To jest duży samochód typowy do oczyszczania nawierzchni asfaltowych ulic. – wyjaśnił P. Zawada.

Do dyskusji przyłączył się Marcin Węgrzyn. Radny zaaprobował kierunek działań podjęty przez spółkę ze stuprocentowym udziałem miasta. – Chciałem przede wszystkim podziękować panu prezesowi, jak i panu burmistrzowi za to, że podjęli rękawicę o czym mówiliśmy parę lat temu jeszcze z radną Izabelą Jankowską, aby spróbować powierzyć oczyszczanie i sprzątanie miasta naszej spółce miejskiej. Wreszcie udało się podjąć tą rękawicę i coś staje się faktem. Nadmienię tylko, że jesteśmy w momencie kiedy głosujemy tą uchwałę, a nie rozmawiamy o budżecie obywatelskim. Złożenie wniosku to jest jedno, a wygranie jego to jest drugie. Od złożenia wniosku do zrealizowania zadania to jest daleka droga. Rozmawiamy o dwóch różnych samochodach. Ta kwota 350 tysięcy złotych na pewno by nie pozwalała na zakup takiego samochodu, jaki będzie teraz realizowany przez MPGK.

Wątpliwości szefa klubu radnych „Jaślanie” rozwiał ostatecznie skarbnik miasta. – W budżecie obywatelskim nie można przekazywać pieniędzy jako podwyższenia udziału do spółki, bo nie jest to realizacja konkretnego zadania przez gminę, a transfer pieniędzy między jednostkami. Tylko z tego powodu projekt został odrzucony. – wyjaśnił Jacek Borkowski.

Za podjęciem przedmiotowej uchwały opowiedziało się ostatecznie dwudziestu radnych. Pokrycie wydatku nastąpi z budżetu miasta Jasła na 2021 rok, z puli środków przeznaczonych na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE