Informacje

Miasto wspiera szpital: 100 tysięcy złotych na nową karetkę

Jasielski szpital jeszcze w tym roku zakupi nową karetkę na potrzeby funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego. Na prośbę dyrektora placówki lek. med. Michała Burbelki samorząd naszego miasta przekaże dotację w wysokości stu tysięcy złotych, co w połączeniu z pozostałymi środkami, które szpital skrupulatnie kumuluje, tabor uzupełni fabrycznie nowy ambulans, który będzie służył całej lokalnej społeczności.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Szpital Specjalistyczny w Jaśle jest dysponentem czterech zespołów ratownictwa medycznego: dwóch specjalistycznych (z lekarzem) i dwóch podstawowych. Załogi dysponują trzema Mercedesami Sprinterami i jednym Fiatem Ducato. Rocznie pojazdy te wyjeżdżają do tysięcy nagłych zachorowań i wypadków, pokonując drogami powiatu jasielskiego setki kilometrów. To z kolei powoduje, że samochody, które muszą być niezawodne, by w każdej chwili być zadysponowanym do zdarzenia, szybko się eksploatują.

Dyrektor placówki zwrócił się do wszystkich lokalnych samorządów o partycypowanie w kosztach zakupu nowego ambulansu. Na Konwencie Burmistrzów Miast i Wójtów Gmin Powiatu Jasielskiego zapadła jednoznaczna decyzja: wspieramy przedsięwzięcie dla wspólnego dobra mieszkańców naszego regionu. Poszczególne gminy zadeklarowały prawie 80 tysięcy złotych, a samo miasto Jasło dorzuci do tej puli aż 100 tysięcy złotych.

Jest to wsparcie dla mieszkańców powiatu, miasta, dla nas wszystkich. Sprawny transport sanitarny to większa szansa na szybki powrót do zdrowia dla nas wszystkich. – podkreśla lek. med. Michał Burbelka.

Jeśli chodzi o starostwo to mam informację, że sprawa będzie procedowana. Ja oczywiście nie mogę wypowiadać się w imieniu Zarządu Powiatu, ale mam takie zapewnienie, że tą dotację otrzymamy. Dotacja, która wpłynęła w tamtym roku z Urzędu Miasta została spożytkowana na zakup samochodu sanitarnego. Ten samochód funkcjonuje. Wiem, że wtedy mieli Państwo zastrzeżenia, że starostwo nie przyczyniło się też do zakupu tego samochodu. Gwoli wyjaśnienia chciałem dodać, że Starostwo Powiatowe w ciągu ostatnich dwóch lat przeznaczyło około 700 tysięcy złotych dotacji dla szpitala, m.in. dotyczyło to Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej oraz zakupu mammografu. Może to z Państwa punktu widzenia nie wygląda zbyt różowo, ale rzeczywiście starostwo przeznacza dotacje dla szpitala i to w nie małej kwocie. – przekonywał dzisiaj radnych dyrektor.

Kolejnym argumentem jest kontrakt na świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego przez jasielskie Pogotowie Ratunkowe. Umowa z Podkarpackim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie na 2014 rok opiewa na kwotę 5 292 835,80 złotych (w tym 3 024 484,90 złotych na świadczenia udzielane przez zespoły specjalistyczne i 2 268 350,90 złotych na świadczenia udzielane przez zespoły podstawowe).

Bez ambulansu spełniającego odpowiednie normy – zdaniem dyrektora Michała Burbelki – szpital może mieć problem z przedłużeniem kontraktu na przyszły rok. Raz: uszczupliłoby to w poważnym stopniu budżet placówki, dwa: środki trafiłyby do innego dysponenta, co mogłoby skutkować pogorszeniem się bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu.

Moim obowiązkiem jest nie tylko racjonalne wydawanie środków pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także pozyskiwanie środków z zewnątrz. Jasielskie Pogotowie wykonuje około jedenastu tysięcy wyjazdów rocznie. Posiadamy karetki „systemowe”, które jeżdżą do chorych i karetki transportowe. Trzy z czterech karetek systemowych są to samochody sanitarne przyzwoitej jakości natomiast czwarta karetka ma przebieg około pół miliona kilometrów. Natomiast karetka transportowa, którą moglibyśmy ewentualnie podmienić karetkę systemową niestety nie posiada homologacji do wyjazdów systemowych. W przyszłym roku czeka nas podpisanie nowej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na Pogotowie Ratunkowe. Jeżeli nie będziemy mieli dobrej jakości nowoczesnego taboru samochodowego to jest duże ryzyko utraty tego kontraktu. – powiedział.

Środki, jakie szpitalowi w Jaśle uda się zgromadzić, z pewnością nie pozwolą na zakup ambulansu z najwyższej półki, ale wystarczą na dostosowanie taboru do wymogów stawianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ubiegłym roku jasielskie karetki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz transportowe wyjeżdżały około 11 tysięcy razy.

POSŁUCHAJ:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE