Kultura | rozrywka | edukacja

Powstaje film o „ojcu polskiego gazownictwa”. Zdjęcia realizowane m.in. w Jaśle

Rozpoczęły się zdjęcia do kolejnej produkcji historycznej Telewizji Obiektyw. Tym razem film będzie poświęcony pionierowi polskiego gazownictwa Marianowi Wieleżyńskiemu. Sceny do dokumentu powstają na ziemi podkarpackiej. Ujęcia były realizowane m.in. w jasielskim Parku Miejskim. Nad ich właściwym przebiegiem czuwał osobiście Mariusz Bonaszewski, którego znamy już z małego ekranu bowiem wcześniej wcielił się w postać Ignacego Łukasiewicza.

Bogdan Miszczak, właściciel lokalnej Telewizji Obiektyw, za pomocą obrazu i dźwięku przybliża lokalnej społeczności postaci bezpośrednio związane z ziemią podkarpacką, których zawodowe dokonania wpłynęły na losy współczesnego świata. Jego ostatni film był poświęcony twórcy przemysłu naftowego Ignacemu Łukasiewiczowi. Obecnie producent postanowił odkryć na nowo osobę Mariana Wieleżyńskiego, która w ogóle nie jest znana dzisiejszej Polsce.

Producent filmu przyznaje, że to postać niewątpliwie wybitna. – To jest twórca pierwszej na świecie firmy z akcjonariatem pracowniczym, ale to jest przede wszystkim ojciec polskiego gazu. Dzisiaj nie byłoby w palnikach gazu, gdyby nie Marian Wieleżyński. Dlatego chcemy pokazać i przybliżyć tą postać. – mówi Bogdan Miszczak.

Zdjęcia do dokumentu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” ruszyły końcem sierpnia. Naturalnie, że powstają w naszym regionie, na terenach określanych przez badaczy dziejów mianem naftowej ziemi obiecanej. Za plener posłużą m.in. skansen archeologiczny w Bóbrce koło Krosna, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku czy dworek w podkrośnieńskiej Jaszczwi.

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Dzisiejszy dzień ekipa filmowa poświęciła na realizację ujęć w jasielskim Parku Miejskim. Na planie obecny był m.in. Mariusz Bonaszewski, który w poprzednim filmie Telewizji Obiektyw wcielił się w tytułową postać Ignacego Łukasiewicza. Tym razem odpowiada za reżyserię, wcieli się także w rolę syna Mariana Wieleżyńskiego – Leszka. Zdjęcia realizuje Mariusz Konopka.

Dokument ma być w całości fabularyzowany.

Na ekranie zobaczymy m.in. Dawida Czupryńskiego oraz Wojciecha Zielińskiego, którzy zagrają tytułowego Mariana Wieleżyńskiego w różnych okresach jego życia.

Mamy nadzieję, że w ciągu dziesięciu dni uda nam się zrobić zdjęcia do tego filmu. A czy uda się go zobaczyć na ekranie w tym roku? Zobaczymy. Miejmy nadzieję, że pandemia nam nie przeszkodzi, że ten film powstanie i niedługo będzie jego premiera. – podsumowuje B. Miszczak.

Zapraszamy na oficjalny fanpejdż produkcji: https://www.facebook.com/WielezynskiAlchemikzeLwowa

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE