Informacje

Zmarł Tadeusz Górczyk, związany z lokalnym samorządem od końca lat 90-tych ubiegłego stulecia

Tadeusz Górczyk na archiwalnym zdjęciu | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Z głębokim smutkiem i żalem informujemy, że dzisiaj zmarł Tadeusz Górczyk, zasłużony działacz opozycji wobec dyktatury komunistycznej w okresie PRL-u, poseł na Sejm RP I kadencji, a w późniejszych latach lokalny samorządowiec zajmujący stanowiska sekretarza Urzędu Miasta w Jaśle oraz Urzędu Gminy w Tarnowcu. Miał 59 lat.

Tadeusz Górczyk (ur. 16.10.1961 r. – zm. 21.12.2020 r.) był znany na ziemi jasielskiej dla wielu osób ze swojej działalności zawodowej i społecznej.

W latach 1991-1993 sprawował mandat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I kadencji. Od 1997 do 2007 roku – w okresie kiedy urząd burmistrza Jasła sprawował Andrzej Czernecki – pełnił funkcję sekretarza miasta. W wyborach samorządowych, które odbyły się 26 listopada 2006 roku, uzyskał mandat radnego Rady Powiatu w Jaśle III kadencji. Uzyskał wówczas poparcie 298 osób zamieszkujących w okręgu wyborczym obejmującym miasto Jasło. W 2010 roku startował z ramienia komitetu wyborczego wyborców Przymierze Samorządowe Podkarpacia na urząd burmistrza miasta Jasła. W pierwszej turze głosowania był trzeci spośród sześciu kandydatów (1 915 głosów). Ponownie do rywalizacji o najważniejszy urząd w mieście przystąpił w 2014 roku, tym razem z ramienia Porozumienia Samorządowego Ponad Podziałami. Przepadł w pierwszej turze, zajmując czwarte miejsce na sześciu kandydujących (1 096 głosów). Etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle (od 10 grudnia 2010 roku do 4 grudnia 2015 roku) oraz wicestarosta jasielski (od 4 grudnia 2015 roku do 27 października 2016 roku).

Od 2017 roku nieprzerwanie do obecnej chwili był zatrudniony w Urzędzie Gminy w Tarnowcu na stanowisku sekretarza gminy. Odpowiadał tam za właściwą pracę urzędu oraz realizację polityki zarządzania zasobami ludzkimi. To tylko krótki wycinek z Jego bogatego życiorysu, którym można by obdzielić kilka osób…

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 września 2014 roku, z uwagi na wybitne zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności.

Zmarł dzisiaj nagle w wieku 59 lat. Składamy wyrazy współczucia dla rodziny, przyjaciół i znajomych.

[AKTUALIZACJA] Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 23 grudnia 2020 roku w Kościele Parafialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jaśle – Żółkowie. O godzinie 13:30 rozpocznie się różaniec natomiast o godzinie 14:00 msza święta. Po nabożeństwie żałobnym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz komunalny przy ulicy Zielonej.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE