Informacje

TBS planuje budowę nowego bloku mieszkalnego. Chętnych na lokale nie brakuje

Chętnych na zamieszkanie w bloku nie brakuje. Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa wyprzedała już wszystkie lokale w nowo budowanym budynku przy ulicy Na Kotlinę (nz.). Teraz swoją inwestycję planuje zrealizować TBS. | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje budowę w Jaśle czynszowego bloku wielorodzinnego. Budynek ma powstać w sąsiedztwie istniejącego już osiedla przy ulicy Krasińskiego. Szacunkowa wartość inwestycji to przeszło czternaście milionów złotych. W projekt ma się zaangażować finansowo samorząd miejski.

Na terenie Jasła daje się zaobserwować spore zainteresowanie lokalami mieszkalnymi w budownictwie wielorodzinnym. Przez lata zastoju w ostatnim okresie czasu zaczęły powstawać w mieście nowe bloki. Początkiem marca ubiegłego roku do planowanej przez siebie inwestycji przy ulicy Na Kotlinę przystąpiła Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Wszystkie mieszkania w pierwszym z kilku mających powstać na kameralnym osiedlu „Zielona Kotlina” budynków zostały już wykupione.

Podległa miastu spółka – Towarzystwo Budownictwa Społecznego – też nie chce pozostawać w tyle i na poważnie planuje powrócić do własnej koncepcji sprzed ponad dekady dotyczącej budowy kolejnego czynszowego budynku mieszkalnego w pobliżu istniejącego osiedla przy ulicy Krasińskiego.

W uchwale budżetowej miasta Jasła na 2021 rok zabezpieczono środki w wysokości jednego miliona złotych jako wkład własny samorządu do tego zadania.

Burmistrz Ryszard Pabian wyjaśnił, że TBS oczekuje obecnie na wydanie pozwolenia budowlanego, bo poprzednie się przedawniło.

Ta inwestycja była planowana w roku 2008 i na tę inwestycję było pozwolenie. Wiadomo, że do tego czasu to pozwolenie się zdezaktualizowało więc wystąpiliśmy o nowe. Oczywiście, trzeba było opracować nowy projekt budowlany. Ten projekt został już wykonany i złożony przed końcem roku do Starostwa o pozwolenie na budowę. Sądzę, że będziemy mieli to pozwolenie w miesiącu lutym. Natomiast pozostaje jeszcze do zrobienia projekt techniczny oraz kosztorysy i specyfikacje. Wtedy będziemy mówili już, że mamy kompletną dokumentację. – poinformował Leszek Kmiecik, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego – Administratora Budynków Komunalnych sp. z o.o. w Jaśle.

Jak ocenił, chętnych na nowe mieszkania nie brakuje.

U nas na liście jest pięćdziesiąt osób. Prawda jest taka, że od czasu odkąd tutaj jestem to jeszcze nie było pustostanu w naszych zasobach. Myślę, że gdy ogłosimy, że jest nabór na mieszkania na wynajem to na pewno znajdą się zainteresowani. – stwierdził prezes.

Budynek zaprojektowany w sąsiedztwie bloków przy ulicy Krasińskiego ma pomieścić 60 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 2975 metrów kwadratowych.

Szacowany koszt inwestycji planowany jest na poziomie 14,5 miliona złotych.

Możemy wyszacować na podstawie tych inwestycji, które były dotychczas realizowane, że jest to koszt około 4,5 tysiąca złotych za jeden metr kwadratowy. Trzeba brać pod uwagę, że nasze mieszkania są wykończone „pod klucz”. Jak przemnożymy to przez 4,5 tysiąca to wychodzi koszt tej naszej inwestycji 14,3 mln złotych. Żeby z tego był w miarę przyzwoity czynsz to kredyt nie może przekroczyć 50 procent wartości tej inwestycji. Czyli pozostałe 50 procent musimy znaleźć w budżecie gminy, ewentualnie wziąć partycypację. TBS ze swojej strony też wyłoży udział. To pozwoli nam, żeby ten czynsz wyszedł w granicach jakiś 16 złotych od metra kwadratowego. – podaje L. Kmiecik.

Burmistrz Pabian powiedział, że budowa nowego bloku TBS prawdopodobnie zostanie rozłożona w czasie.

Dopiero zostanie wydane pozwolenie na budowę, potem konieczne jest opracowanie projektu technicznego i wyłonienie wykonawcy, co wcale nie jest takie łatwe patrząc na to, z jakimi problemami inni inwestorzy borykają się na tym terenie z realizacją tego typu obiektów. Mam nadzieję, że nam się to uda, aczkolwiek realizacja wtedy byłaby praktycznie rozłożona na budżety trzech lat, a więc roku bieżącego, a także roku 2022 i nie wykluczam, że ostatnie płatności byłyby w roku 2023, co już zdecydowanie zmienia postać rzeczy. – powiedział Ryszard Pabian.

Dodał również, że samorząd włączy się finansowo w to przedsięwzięcie. Niemniej jednak włodarze miasta będą przyglądali się starannie wszelkim możliwościom pozyskania na ten cel dofinansowania z programów zewnętrznych ukierunkowanych na budownictwo mieszkaniowe. Tak, aby w jak największym stopniu odciążyć budżet miasta.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE