Informacje

Nowy Żmigród: nowy samochód terenowy dla Policji

Radiowóz Policji | FOT. © zdjęcie ilustrujące / terazJaslo.pl / Damian Palar

Gmina Nowy Żmigród będzie współfinansować zakup oznakowanego samochodu służbowego w wersji uterenowionej dla Policji. Funkcjonariusze otrzymają kluczyki do nowego radiowozu prawdopodobnie końcem tego roku. Zbiegnie się to w czasie z zakończeniem przebudowy budynku miejscowego komisariatu.

Komendant Powiatowy Policji w Jaśle wystąpił do lokalnych samorządów z wnioskiem o dofinansowanie zakupu fabrycznie nowego oznakowanego samochodu służbowego dla potrzeb komisariatu w Nowym Żmigrodzie. Auto będzie wykorzystywane przez funkcjonariuszy w codziennej służbie patrolowo – interwencyjnej realizowanej na obszarze obejmującym trzy gminy położone w południowej części naszego powiatu – Nowy Żmigród, Osiek Jasielski i Krempna.

Połowę wydatków pokryje Komenda Główna Policja, resztę dołożą jednostki samorządu terytorialnego. Szacowany koszt to wydatek rzędu 130 tys. złotych.

Do tej pory, pomimo wielu problemów ekonomicznych, które w poprzednich miesiącach spowodowała pandemia koronawirusa, decyzję w sprawie współfinansowania przedsięwzięcia podjęła Rada Gminy Osiek Jasielski. Jej udział wyniesie 15 tysięcy złotych. W miniony piątek uchwałę w sprawie udzielenia dotacji (30 tysięcy złotych) podjęła Rada Powiatu w Jaśle. Z kolei dzisiaj swoje przychylne podejście do tematu zapewnili radni gminy Nowy Żmigród. Z tamtejszej kasy Policja otrzyma 25 tysięcy złotych.

Komendant Powiatowy Policji w Jaśle inspektor Robert Wróbel, motywując konieczność inwestycji podkreślił, że stała współpraca z poszczególnymi samorządami pozwala na poprawę warunków pracy mundurowych, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na wzrost poziomu bezpieczeństwa lokalnej społeczności zamieszkującej chroniony obszar regionu.

Myślę, że to auto w dużym stopniu przyczyni się do sprawniejszego dojazdu na interwencje. Tutaj na terenie gminy nie mamy w tej chwili radiowozu oznakowanego, którym policjanci będą mogli wszędzie dojechać. Jest wprawdzie terenowy Mitshubishi, ale on jest nieoznakowany i już troszeczkę wiekowy. Sytuacja jest taka, jaka jest. Nie zawsze możemy dostać pewne rzeczy z Komendy Wojewódzkiej. Staramy się, ale myślę, że tu współpraca z samorządem jest bardzo dobra więc bardzo bym prosił o przychylne zaopiniowanie tego wniosku. Jeżeli te wszystkie dokumenty by przeszły to końcem roku moglibyśmy dokonać tego zakupu wspólnie ze starostą i wójtem gminy Osiek Jasielski. – przekonywał dzisiaj o słuszności zakupu radnych z Nowego Żmigrodu.

Ze względu na specyficzne położenie geograficzne rejonu działania jednostki, funkcjonariuszom najbardziej przyda się samochód terenowy z napędem na cztery koła. Z informacji, jaką podał dzisiaj komendant Wróbel wynika, że policyjną flotę zasili Hyundai Tucson. Koreański model jeździ już od dłuższego czasu po terenie Skołyszyna i ościennych miejscowości.

Kluczyki do nowego radiowozu funkcjonariusze odbiorą prawdopodobnie pod koniec roku. Wydarzenie to zbiegnie się z inną dużą inwestycją policyjną bowiem zakończy się wówczas przebudowa, rozbudowa i modernizacja budynku Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie.

Na chwilę obecną jesteśmy w trakcie kompleksowego remontu komisariatu w Nowym Żmigrodzie, który według przewidywań ma się zakończyć końcem roku. Jest to kompleksowy remont więc będzie to praktycznie nowy komisariat. Na pewno poprawi się stan bezpieczeństwa mieszkańców przez to, że policjanci będą mieli lepsze warunki do pracy. Mieszkańcy gminy będą mieli lepszy dostęp do Policji. – powiedział insp. Robert Wróbel.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE