Informacje

Dzięki pomocy wojska w powiecie powstanie kolejny most

Od trzech tygodni trwają prace przy budowie nowego mostu na rzece Wisłoce, który połączy dwie gminy: Kołaczyce i Brzyska. Inwestycja ta nie tylko skróci o dziesięć kilometrów dojazd do obu miejscowości, ale będzie stanowiła strategiczny punkt dla inwestorów, którzy będą chcieli lokować tutaj swoje przedsięwzięcia inwestycyjne.

Inicjatywa budowy nowej przeprawy przez rzekę Wisłokę powstała ponad rok temu, kiedy trzy samorządy podjęły wspólną decyzję o rozpoczęciu inwestycji. Obecnie istniejąca w tym miejscu kładka umożliwia tylko połączenie dla pieszych i pojazdów jednokołowych. Jednak ze względu na ważne znaczenie tej drogi na mapie komunikacyjnej powiatu, zdecydowano w końcu o budowie nowego obiektu łączącego gminę Brzyska i Kołaczyce.

Zamiary budowy w przeszłości były, ale nie było jakiejś determinacji. Były też inne potrzeby. W tej chwili zafunkcjonowało przede wszystkim porozumienie trzech samorządów. Trzy samorządy zdecydowały się wspólnie budować ten most. Jest to na pewno wspaniała rzecz potrzebna mieszkańcom nie tylko tych dwóch gmin, ale będzie to poważne ułatwienie komunikacji na drogach publicznych dla wszystkich użytkowników tych dróg. – mówi Jerzy Sypień, zastępca wójta gminy Kołaczyce.

Jerzy Sypień, zastępca wójta gminy Kołaczyce. Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Jerzy Sypień, zastępca wójta gminy Kołaczyce.
Fot. Daniel Baron / terazJaslo.pl

Nowy most powstaje w pobliżu kołaczyckich błoni, które stanowią obecnie własność komunalną. Są to tereny typowo inwestycyjne. Od przyszłego roku Kołaczyce będą ponownie miastem i inwestorzy nie będą ponosić kosztów na odrolnieniu gruntów. Przez co tereny te staną się bardziej atrakcyjniejsze dla potencjalnych inwestorów. Most będzie dla nich większym magnesem.

Jest to ciąg drogi powiatowej, która łączy dwie sąsiednie gminy i brakowało tego mostu. Most rangi powiatowej, który kończy się na kładce praktycznie nie jest to droga, która pełniłaby funkcję, do której została wybudowana. – dodaje Jerzy Sypień.

Dzięki obecności wojska w Kołaczycach, inwestycja powstaje w szybkim tempie. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Dzięki obecności wojska w Kołaczycach, inwestycja powstaje w szybkim tempie.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Prace przy budowie mostu wykonują żołnierze służby nadterminowej z Jednostki Wojsk Inżynieryjnych w Nisku. Zadanie w ramach szkolenia zostało im przydzielone zgodnie z poleceniem Ministra Obrony Narodowej i rozkazem dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego. Wojskowi podjęli taką decyzję na prośbę miejscowych samorządów.

Władze miejscowe zwróciły się do pana ministra. Po akceptacji pana wojewody, starosty, dotarły te dokumenty do Ministra Obrony Narodowej, który po uzgodnieniu z szefostwem inżynierii wojskowej, zlecił w ramach współpracy wojska ze społeczeństwem w danym regionie, żeby wesprzeć społeczeństwo. Tym bardziej, że ci żołnierze pochodzą z naszego pięknego Podkarpacia i robią to dla siebie lub dla swoich najbliższych. – powiedział Witold Przybyła, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.

W czwartek na placu budowy był obecny wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta. Obok niego stoją: Witold Przybyła (z lewej) i Krzysztof Sobczak. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
W czwartek na placu budowy był obecny wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta. Obok niego stoją: Witold Przybyła (z lewej) i Krzysztof Sobczak.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Cała konstrukcja została zaprojektowana przez cywilnego projektanta i spełnia wszelkie normy techniczne dla tego typu obiektów. Elementy nośne stanowią grubościenne rury o dużych przekrojach. Na placu budowy znajdują się nie tylko żołnierze służby nadterminowej, ale również inżynierowie, którzy czuwają nad całością projektu pod względem technicznym.

Myślę, że zgodnie z planem zadania stojące do wykonania skończymy wcześniej niż zaplanowaliśmy. Zgodnie z harmonogramem mamy to zakończyć do końca września. Myślę, że przyspieszymy ten cykl, aby zwolnić ten plac budowy dla następnych wykonawców. – podkreśla ppłk. Krzysztof Sobczak, komendant Jednostki Wojsk Inżynieryjnych z Niska.

Po żołnierzach na plac budowy wejdą pracownicy cywilni. Dalszy etap będzie obejmował budowę płyty nośnej i modyfikację dróg dojazdowych do nowego przejazdu przez rzekę Wisłokę. Most będzie miał nośność 30 ton, szerokość 9 metrów i długość 102 metry.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, kiedy zakończą się prace przy jego budowie. Będzie to zależało od pozyskiwanych przez trzy samorządy: Powiat Jasielski, gminę Kołaczyce oraz gminę Brzyska, dodatkowych środków zewnętrznych na realizację tej inwestycji.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE