Kultura | rozrywka | edukacja

„Polski wezyr Merefnebef” tylko do soboty w JDK

Fot. archiwum JDK
Fot. archiwum JDK

Jeszcze tylko do soboty (10 bm.) w Jasielskim Domu Kultury czynna będzie wystawa „Polski wezyr Merefnebef”, obrazująca niezwykłej wagi odkrycia polskich naukowców w Egipcie. Do piątku można ją zwiedzać w godzinach od 10 do 18, w sobotę – w godz. od 8 do 15.

Wystawa, opracowana i udostępniona Jasielskiemu Domowi Kultury przez Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, powstała w oparciu o bazę dokumentacyjną publikacji, stanowiącej pierwszy tom naukowej serii pod tytułem Sakkara, wydawanej przez polską misję archeologiczną, pod kierunkiem prof. Karola Myśliwca. Znajduje się na niej 21 plansz obrazujących prace archeologiczne Polaków w Egipcie. Plansze wykonało muzeum rzeszowskiej uczelni na podstawie książki dostępnej tylko w anglojęzycznej wersji, w publikacjach naukowych. Fotogramy pokazujące prace archeologów i ich efekty, opatrzone są opisami, dzięki czemu odkrycia polskich naukowców w Sakkarze zostały przedstawione w dostępnej formie większej grupie zainteresowanych. Przed Jasłem, wystawę można było zwiedzać jedynie w Rzeszowie, a z Jasła zostanie przewieziona do Warszawy, gdzie będzie eksponowana w bibliotece uniwersyteckiej.

Polskie badania archeologiczne w Sakkarze

Polska misja archeologiczna pod kierunkiem pochodzącego z Jasła profesora Karola Myśliwca podjęła w 1987 r. badania po zachodniej stronie piramidy Dżesera, drugiego władcy III dynastii, zbudowanej około 2650 r. p.n.e. Spodziewano się odkryć groby z okresu Starego Państwa. Pod powierzchnią kryły się rozległe konstrukcje.
W wykopie położonym najbliżej piramidy, odkryto mur biegnący z północy na południe, równolegle do boku piramidy. Jak się okazało, otaczał on dziedziniec grobowca wezyra o imieniu Merefnebef, który nosił też dwa inne imiona: Fefi i Unis-anach. Grobowiec nie tylko przyniósł nowe informacje historyczne, ale też okazał się arcydziełem sztuki. Został udekorowany rewelacyjnymi malowidłami, z mnóstwem detali i skomplikowanymi scenami, które bardzo dobrze się zachowały.

Karol Myśliwiec (Honorowy Obywatel Miasta Jasła) urodził się w 1943 r. w Gądkach koło Jasła. Ukończył Archeologię Śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1982 roku jest dyrektorem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN oraz wykładowcą Instytutu Archeologii UW. Od 1969 roku prowadził badania w Egipcie, współpracując z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Niemieckim Instytutem Archeologicznym. Był też członkiem misji archeologicznej w Syrii, Sudanie i na Cyprze. W latach 1985-1995 kierował wykopaliskami w Tell Atrib, odkrywając dzielnicę starożytnego miasta założonego przez Aleksandra Wielkiego. Kierowana przez niego misja odnalazła przy najstarszej piramidzie świata nieznaną część nekropoli dygnitarzy Starego Państwa w tym, w 1997 roku, wykuty w skale grobowiec wezyra Merefnebefa z unikatowymi reliefami i malowidłami, a w 2003 grobowiec Ni-anch-Nefertum, kapłana przy piramidach dwóch władców Egiptu – Unisa i Tetiego. Prof. Myśliwiec jest autorem 250 prac naukowych i popularnonaukowych. Przez wiele lat był przedstawicielem Polski w Międzynardodwym Stowarzyszeniu Egiptologów. Wykładał na uniwersytetach 20 krajów świata. Brał udział w wielu kongresach i sympozjach międzynarodowych.

Zobacz również:
[21.09.2009] – Słynny egiptolog opowiedział o swoich odkryciach
[09.09.2009] – target=”_blank”>W JDK o starożytnym Egipcie”

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE