Informacje

Jasielskie muzeum zdobyło nowe eksponaty o tematyce legionowej

W ostatnim czasie zbiory Muzeum Regionalnego w Jaśle powiększyły się o kilka eksponatów o tematyce historycznej związanej z I wojną światową i udziałem Polaków w walkach o niepodległość Ojczyzny.

Mariusz Świątek, historyk z jasielskiego muzeum prezentuje portret legionisty Piotrowicza. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Mariusz Świątek, historyk z jasielskiego muzeum
prezentuje portret legionisty Piotrowicza.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Jednym z ciekawszych nabytków, o jakie udało się uzupełnić bogate zbiory muzeum poświęcone Legionom Polskim jest portret legionisty Władysława Piotrowicza. Dzieło autorstwa młodego malarza krakowskiego Józefa Krasnopolskiego powstało w 1916 roku. Przedstawia żołnierza kawalerii legionów, z szablą i karabinem.

– Obraz doskonale zilustruje nam wystawy o tematyce patriotycznej, właśnie związanych z odzyskaniem niepodległości. Temat związany z walką o niepodległość jest tematem, który się ciągle nam powtarza na różnych wystawach okolicznościowych i rocznicowych. Od lat staramy się te zbiory, które posiadamy poszerzać. – przyznaje Mariusz Świątek z Muzeum Regionalnego w Jaśle. – Są to elementy wyposażenia, mundury, fotografie, dokumenty, które ilustrują udział Polaków, w szczególności mieszkańców miasta Jasła, w walkach o niepodległość. – dodaje.

Niezwykle interesujący jest także zbiór kilkudziesięciu szklanych klisz z 1918 roku ukazujących legionistów w obozie internowanych Dulfalva na Węgrzech. Tak więc odnajdujemy tu postacie generała Władysława Sikorskiego czy kapelana legionów księdza Kosmę Lenczewskiego. Większość tych fotografii prawdopodobnie nie była dotąd publikowana.

Myślę, że przy najbliższej wystawie o tematyce niepodległościowej w przyszłym roku, będziemy się starali te nowe nabytki pokazać. Jeżeli chodzi o ten materiał fotograficzny, wymaga on opracowania dlatego, że niestety większość fotografii jest nie podpisana więc wypadałoby większość osób zidentyfikować. Będzie to wymagało pracy porównawczej z innymi materiałami dostępnymi czy to w albumach, czy różnych muzeach, ale myślę, że uda nam się w przyszłym roku zaprezentować te eksponaty w pełnej krasie. – podkreśla Mariusz Świątek.

Na jednej z zachowanych klisz może znajdować się postać samego marszałka Józefa Piłsudskiego. Jeżeli ten fakt się potwierdzi, muzeum będzie mogło pochwalić się niezwykłym zbiorem oryginalnych zdjęć, którego nie posiada żadna inna placówka w okolicy.

Jesteśmy świeżo po zakupie i takiej dokładnej analizy jeszcze nie było. Ale z pewnością można stwierdzić, że jedna z tych fotografii przedstawia marszałka Piłsudskiego przyjmującego defiladę. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie jeszcze stwierdzić, czy jest to zdjęcie nowe, wcześniej nie znane. Musimy to porównać z materiałem ikonograficznym. – dodaje historyk.

Plusem jest również to, że na zachowanych negatywach można dokładnie odwzorować detale umundurowania wojskowego.

Uzupełnieniem kolekcji jest tkanina o treści patriotycznej, z wyszytym na nim orłem i pogonią litewską. Takie gobeliny na przełomie XIX i XX wieku można było odnaleźć w większości mieszczańskich domów, w których mocno kultywowane były tradycje patriotyczne.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE