Kultura | rozrywka | edukacja

Uczniowie zaśpiewali „Na nutę kantyczek”

26 solistów i 14 zespołów z Podkarpacia i Małopolski, wyłonionych z 80 zgłoszonych do wstępnych eliminacji, wzięło udział w Konkursie Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”, zorganizowanym po raz 15. przez Jasielski Dom Kultury. Koncert laureatów odbędzie się 9 stycznia 2010 r. o godz. 16. Wstęp wolny.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Nie wyobrażamy sobie świąt bez takich kolęd jak „Lulajże Jezuniu” czy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” i wydaje się nam, że dobrze je znamy i potrafimy zaśpiewać. Jednak w czasie gdy rozpowszechniają się różne świąteczne piosenki i współczesne pastorałki, tradycyjne kolędy niekiedy odchodzą w zapomnienie – mówi Ewa Grzebień, instruktorka muzyki w JDK, główna organizatorka konkursu – Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” zrodził się właśnie z potrzeby przypominania tradycyjnych kolęd i pastorałek.

Występy uczestników konkursu oceniło jury w składzie: Zofia Stopińska i Jerzy Dynia (redaktorzy muzyczni Radia Rzeszów), Jolanta Jaracz (nauczycielka muzyki, wicedyrektorka Gimnazjum nr 3 w Jaśle) oraz Kamil Niemiec (instruktor muzyki Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie), przyznając nagrody i wyróżnienia. Komisja konkursowa podkreśliła wysoki poziom prezentacji, ciekawe aranżacje utworów oraz fakt, że wszystkie kolędy wykonywane były języku polskim.

Nagrodzeni, kategoria szkół podstawowych: Iga Dąbrowska – Vocal Studio Dębica, Maria Socha – MOK w Dębicy, Wojciech Batko-Pałac Młodzieży w Nowym Sączu, Zespół „Cantabile” – PSM I ST w Jaśle, Tercet: Jakub Tocki, Sonia Lisowska, Sandra Gajda- SP nr 10 w Jaśle; kategoria gimnazjalistów: Małgorzata Niezgoda – Zespół Szkół w Lipnicy Dolnej, Joanna Jabłońska – Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Klaudia Malarczyk – Zespól Szkolno-Przedszkolny w Libuszy, Zespół „Regnum sonoris” – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy, Zespół „Chromatica” – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Święcanach, Zespół „Amadeusz” – Gimnazjum nr 2 w Jaśle; kategoria szkół ponadgimnazjalnych: Katarzyna Pater – I LO w Jaśle, Joanna Strach – Jasielski Dom Kultury, Katarzyna Michnar – Studio artystyczne TALENT w Łańcucie, Kwartet wokalny „MOCCHIATOO” – Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Zespół „INWENCJA” – Sanktuarium w Tarnowcu, Zespół AKORD – Pałac Młodzieży w Nowym Sączu.

Wyróżnieni: Patrycja Nocek – SP w Błażkowej; Paulina Zięba- Vocal Studio w Dębicy, Judyta Podraza – Gimnazjum w Kunowej, Zespół „GIM-HIT” – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Umieszczu.

Koncert laureatów odbędzie się 9 stycznia o godz. 16. Do jego obejrzenia zaprasza Jasielski Dom Kultury.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE