Informacje

W piątek do Polski zostanie przewieziona trumna ze śp. Stanisławem Zającem

W piątek po południu na warszawskim „Okęciu” spodziewany jest samolot wojskowy z ostatnimi trumnami dwudziestu jeden ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wśród nich będzie również ta ze zwłokami senatora ziemi jasielskiej Stanisława Zająca. Zaplanowany na najbliższą niedzielę (25 bm.) pogrzeb 60-letniego parlamentarzysty będzie miał charakter państwowy.

Stanisław Zając. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Stanisław Zając (1949-2010).
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Po przetransportowaniu ostatnich trumien do Polski, na warszawskim lotnisku „Okęcie” planowane jest żałobne powitanie ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Po ceremonii karawany z trumnami wyruszą do miast, gdzie tragicznie zmarli zostaną pochowani. Kondukt żałobny z ciałem Stanisława Zająca spodziewany jest w Jaśle najpóźniej w godzinach wieczornych. W Sandomierzu, na granicy województwa świętokrzyskiego z podkarpackim, planowane jest uroczyste powitanie przez włodarzy naszego regionu. Jeśli nie będzie opóźnień na trasie, to karawany mają przejechać jeszcze przez Rzeszów.

Po przewiezieniu do Jasła trumna ze zwłokami Stanisława Zająca zostanie wystawiona w kaplicy Chrystusa Ukrzyżowanego na Starym Cmentarzu. Praktycznie przez całą sobotę, od godziny 7 rano do 22, Jaślanie będą mogli oddać hołd tragicznie zmarłemu parlamentarzyście. O godzinie 16-tej w kaplicy zostanie odprawiona msza święta. W niedzielę o godzinie 13:30 trumna zostanie przeniesiona do Kościoła Farnego, gdzie o godzinie 14-tej rozpocznie się msza święta. W kościele przygotowano miejsca jedynie dla najbliższej rodziny, oficjeli i zaproszonych gości. Udział w pogrzebie zapowiedział m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Nie wiadomo, czy do Jasła przyjedzie szef PiS-u Jarosław Kaczyński, bo w tym samym czasie ma być pochowana Grażyna Gęsicka, szefowa klubu parlamentarnego PiS.

Mieszkańcy Jasła będą mogli śledzić transmisję ze mszy świętej na specjalnie ustawionych telebimach na płycie Rynku. Po ceremonii pogrzebowej kondukt żałobny przejdzie na Nowy Cmentarz, gdzie śp. senator zostanie pochowany. Trasa przejścia będzie wiodła ulicami: Rynek, Kościuszki, Czackiego i Mickiewicza.

W związku z uroczystościami pogrzebowymi mieszkańcy miasta muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Od godziny 10 do około godziny 18 centrum Jasła zostanie całkowicie wyłączone z ruchu samochodowego. Zablokowanych będzie dwadzieścia pięć ulic: Rynek, Kazimierza Wielkiego (od skrzyżowania z ulicą Modrzejewskiego do ulicy Rynek), Gołębia, Kilińskiego, Farna, Basztowa (od ulicy Piotra Skargi do ulicy Jana Pawła II), Piotra Skargi (od wjazdu na teren Centrum Handlowego Galeria Jasło), Jana Pawła II (od wjazdu na teren Centrum Handlowego Galeria Jasło), Śniadeckich, Floriańska (od ulicy Rejtana do ulicy Rynek), Igielna, Kadyiego, Kościuszki (od skrzyżowania z ulicą Rejtana do ulicy Rynek), Rejtana (od skrzyżowania z ulicą Sobieskiego do ulicy Kościuszki), Sobieskiego (od ulicy Armii Krajowej do ulicy Kołłątaja), Kołłątaja, Sokoła, Asnyka, Bednarska, Czackiego, Plac Żwirki i Wigury, Koralewskiego, Tkaczowa, Polskiego Czerwonego Krzyża, Krótka, Mickiewicza (od ulicy Jagiełły do ulicy Asnyka).

>> Czytaj więcej: „W czasie uroczystości pogrzebowych zmiany w ruchu drogowym”

– – –

Wśród ostatnich 21 ofiar, których ciała zostaną przetransportowane do Polski w piątek są: gen. Andrzej Błasik (dowódca Sił Powietrznych RP), Edward Duchnowski (sekretarz generalny Związku Sybiraków), Grażyna Gęsicka (szefowa klubu PiS), gen. Kazimierz Gilarski (dowódca Garnizonu Warszawa), Mariusz Handzlik (minister w Kancelarii Prezydenta), adm. Andrzej Karweta (dowódca marynarki wojennej RP), Janusz Krupski (kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), gen. Bronisław Kwiatkowski (dowódca operacyjny sił zbrojnych RP), Tadeusz Lutoborski (przedstawiciel Rodzin Katyńskich), Aleksandra Natalli-Świat (posłanka PiS), gen. Włodzimierz Potasiński (dowódca wojsk specjalnych RP), Andrzej Przewoźnik (sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa), Arkadiusz Rybicki (poseł PO), Wiesław Woda (poseł PSL), Edward Wojtas (poseł PSL), Stanisław Zając (senator PiS).

Ostatni do Polski zostaną sprowadzeni także członkowie załogi samolotu: Arkadiusz Protasiuk (kapitan), Robert Grzywna, Andrzej Michalak, Artur Ziętek, Natalia Januszko (stewardessa).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE