Kultura | rozrywka | edukacja

Akcja „Uwolnij książkę” dotarła do Jasła!

Z przyjemnością informujemy, że od dnia 15 maja 2010 r. od godz. 9.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle na stałe zagości oficjalna półka bookcrossingowa.

Zapowiedź imprezy

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem objęła cały świat, w Polsce funkcjonuje od 2003 r.

Bookcrossing (krążąca książka lub książka w podróży) ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych np. pociąg, kawiarnia, ulubiony pub jak i również w specjalnie w tym celu przygotowanych miejscach m.in. półkach, stolikach, regałach w różnych instytucjach i szkołach.

Aby uwolnić książkę, należy opatrzyć ją polskim numerem identyfikacyjnym BIP (Bookcrossing Identyfikacja Polska), który przydzielony zostanie podczas jej rejestracji na stronie internetowej www.bookcrossing.pl. Posługiwać się nim będziemy chcąc śledzić jej dalsze losy lub, odnalazłszy pozycję uwolnioną przez inną osobę, poinformować o znalezisku i opisać wrażenia po lekturze. Uwolnić można każdą pozycję książkową posiadającą identyfikator ISBN (numery wydawcy, które przyznawane są jeszcze przed publikacją książki). Co do lokalizacji pozostawienia książki, ograniczeni jesteśmy wyłącznie własną wyobraźnią. Na liście miejsc czołowe pozycje zajmują przystanki, stacje i parki, poczekalnie lekarskie, zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne i wiele innych miejsc, gdzie spotykają się ludzie.

Ale jeżeli nie chcemy zdawać losów książki na ślepy traf, możemy skorzystać z tzw. „półek”, czyli stref wymiany, w których można książkę zostawić lub pobrać. „Półkę” może stanowić oznakowany parapet, lada w pubie, ławka, jak również zwykły koszyk. Zgłoszenie jej na oficjalnej stronie zaowocuje otrzymaniem oryginalnej nalepki z adresem strony internetowej oraz wzmożonym zainteresowaniem ze strony czytelników, a co za tym idzie – zwiększeniem ilości osób uczestniczących w akcji.

Półka bookcrossingowa znajduje w holu MBP w Jaśle przy ul. Kołłątaja 1, będzie dostępna w godzinach pracy biblioteki. Zachęcamy do dzielenia się książkami, zapraszamy do odwiedzin! Serdecznie zapraszamy również najmłodszych czytelników, którzy znajdą na półce wiele ulubionych lektur.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE