Kultura | rozrywka | edukacja

Filmowa wersja „Balladyny” dla współczesnych nastolatków…

Z okazji rozpoczynającego się VII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka w Jaśle zaprasza 8 maja o godz. 10.00 na bezpłatną projekcję filmu „Balladyna” w reżyserii Dariusza Zawiślaka. Pokaz filmu odbędzie się MBP w Centrum Informacji Lokalnej, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

Zapowiedź imprezy

„Balladyna” Dariusza Zawiślaka jest pierwszą realizacją filmową dramatu Juliusza Słowackiego. Reżyser stworzył film we współczesnej konwencji. Reżyser nie dokonał wiernej adaptacji dramatu Słowackiego, wykorzystał tylko jego szkielet. Fabułę znacznie uwspółcześnił i przeniósł ją w realia Nowego Jorku. Tak powstała opowieść o amerykańskim detektywie, który prowadzi śledztwo w sprawie pobicia młodej dziewczyny. Stopniowo sprawa komplikuje się coraz bardziej, a ofiar zaczyna przybywać. W rolach głównych wystąpili m.in. Sonia Bohosiewicz, Mirosław Baka i gościnnie Faye Dunaway. Premiera filmu odbyła się w dniu jubileuszu 200. urodzin Juliusza Słowackiego − 4 września 2009 we Wrocławiu i ponad 30 krajach na całym świecie.

Ten film nie miał być powtórką ze Słowackiego. Dążyłem do tego, by stał się punktem wyjścia do dyskusji, na temat ponadczasowych problemów przedstawionych w tekście. Do takich zaliczam np. sposób dochodzenia do władzy czy zbrodnie, których się dopuszczamy – mówił o filmie reżyser.

Byłem bardzo zainteresowany filmem i nie rozczarowałem się. To co mi się bardzo podobało i co nawiązywało – nie tylko tematycznie, ale także psychologicznie to rola sumienia, która towarzyszy Balladynie – to bardzo istotny problem moralny. Ona jest zbrodniarką ze świadomością tego co robi. I to świetnie oddał reżyser – powiedział po obejrzeniu filmu prof. Mieczysław Inglot, historyk literatury.

Projekcja filmu odbędzie się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem objęły: VIA – Katolickie Radio Rzeszów i TV Obiektyw.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE