Kultura | rozrywka | edukacja

II Jasielska Scena Tańca: “JAZZ DANCE Back and Forth”

26 tancerzy, znakomita choreografia, niepowtarzalne kostiumy i oświetlenie, to taneczne show, które odbyło się 29 kwietnia br. w Jasielskim Domu Kultury, w ramach II Jasielskiej Sceny Tańca. Niesamowity spektakl obrazujący historię tańca jazzowego zaprezentował Kielecki Teatr Tańca.

II Jasielska Scena Tańca. Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Taniec jest stanem naszego ducha wyrażonym ruchem. Jest językiem naszego ciała, jest naszym odradzaniem się w rytuale – stwierdziła Elżbieta Szlufik-Pańtak, wprowadzając publiczność w niezwykły świat, który za chwilę miał ją otoczyć – Taniec istnieje odkąd istnieje człowiek, ale narodził się taniec jazzowy i muzyka jazzowa. Jazz jest niepowtarzalnie amerykański. Jego zalążek został przywieziony wraz z niewolnikami z Afryki na kontynent amerykański w XVII wieku. To tam historia zasiała ziarno muzyki jazzowej. To właśnie w Ameryce rozpoczyna się historia tańca jazzowego.

Artyści w niezwykle barwny i przystępny sposób poprowadzili widzów przez wszystkie etapy rozwoju tańca jazzowego. Show taneczne rozpoczęło się w gorącej Afryce, by następnie pokazać ulice Nowego Orleanu, Harlem, Broadway i współczesną Europę. Przemiany tanecznego jazzu znakomicie podkreślały efektowne, stylizowane historycznie kostiumy (publiczność zobaczyła ich blisko 300), porywająca muzyka tamtych lat i doskonale harmonizujące z całością efekty świetlne. Kolejne sceny przeplatane były opowieścią E. Szlufik-Pańtak o tańcu jazzowym i krótkimi filmami, ilustrującymi powstawanie kolejnych stylów.

Na niesamowite widowisko złożyło się szesnaście układów tanecznych, stworzonych przez światowej sławy choreografa Billa Goodsona, który współpracował z największymi postaciami współczesnej sceny pop, takimi jak: Michael Jackson, Paula Abdul, Diana Ross, czy Gloria Estefan oraz ma doświadczenie wyniesione z najlepszych teatrów rewiowych świata, m.in. Moulin Rouge.

Ponadgodzinny spektakl oczarowało wszystkich obecnych, którzy nagrodzili artystów długą owacją.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE