Kultura | rozrywka | edukacja

Projekt Lacrosse: „Róbcie wszyscy to co ja” w SOSW

16 czerwca nieformalna grupa ANI-MUSZ ponownie odwiedziła wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle. Podczas spotkania grupa zaprezentowała kolejne tradycyjne zabawy, odszukane w trakcie realizacji projektu „Lacrosse” finansowanego ze środków europejskiego programu „Młodzież w działaniu”.

Fot. Organizatorzy
Fot. Organizatorzy

Tym razem listę otwierała zabawa „Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci swoje”. Stała się ona właściwie okazją do porannej gimnastyki, bo wśród poleceń Wirgiliusza znalazły się między innymi podskoki, skłony i przysiady. Następnie przyszła kolej na drzemkę, bynajmniej jednak nie wszystkich uczestników zabawy, a tych, którzy wcielali się głównych bohaterów piosenki „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Pozostali przeciwnie, musieli być czujni, by zdążyć uciec, gdy niedźwiedź się budził. Sprytu i umiejętności zastygnięcia w bezruchu wymagała natomiast zabawa „Muchy latają – pająk patrzy”. Jak się okazało, wcale nie łatwo pod czujnym wzrokiem pająka wytrwać nieruchomo w niekoniecznie wygodnej pozie. Największą frajdę sprawiła jednak zabawa „Ciepło – zimno”, która spodobała się zarówno tym, którzy chowali pluszowego misia, tym, którzy wskazywali do niego drogę, jak i tym, którzy go szukali. Świetną okazją do integracji stały się zabawy „Mało nas do pieczenia chleba” oraz „Baloniku mój malutki”.

Spotkanie zakończyła tradycyjna już „Iskierka przyjaźni”, ale choć aktywna zabawa wymaga wysiłku, to tak naprawdę wszystkim trudno było się rozstać. Kolejne spotkanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym udowodniło bowiem, że wspólna zabawa łamie – często sztuczne – bariery, i jest świetnym sposobem integracji, bez względu na wiek, sprawność fizyczną czy intelektualną. Uśmiechy na twarzach i uściski dłoni nowych przyjaciół jeszcze bardziej zmotywowały członków ANI-MUSZu do dołączania do projektu „Lacrosse” kolejnych gier i zabaw.


Grupa ANI-MUSZ

SŁOWA KLUCZOWE