Kultura | rozrywka | edukacja

„Karpacki Grajek” wyjechał w tym roku na Ukrainę

Za nami największa impreza folklorystyczna na Podkarpaciu. Już po raz siódmy w Trzcinicy koło Jasła odbył się przegląd kapel ludowych z Polski i zagranicy. Nagroda główna w postaci drewnianej statuetki zaprojektowanej przez artystę rzeźbiarza Jana Wojtasa z Przysiek oraz tysiąc złotych ufundowane przez Jasielską Fabrykę Armatur JAFAR trafiła w tym roku do kapeli „Mocne Bojki” z Ukrainy.

Przez całą niedzielę Trzcinica, gościnna miejscowość w gminie Jasło, w której odkryto osadę z XX wieku p.n.e. zwaną przez archeologów „Karpacką Troją”, była stolicą karpackiego folkloru. A to za sprawą międzynarodowego festiwalu, którego głównym punktem jest co roku przegląd polskich i zagranicznych kapel ludowych (z Czech, Słowacji, Ukrainy i Rumunii).

Ich występom przysłuchiwało się profesjonalne jury, w skład którego weszli: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog (przewodnicząca jury), Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf, Jerzy Dynia – etnomuzykolog oraz Jadwiga Adamczyk.

Główną nagrodę, czyli statuetkę „Karpackiego Grajka”, przyznano kapeli „Mocne Bojki” z Ukrainy. Druga nagroda w wysokości 700 złotych, ufundowana przez Przewodniczącego Rady Powiatu Jasielskiego Tadeusza Gorgosza, trafiła do kapeli „Bukóń” z Czech. Trzecią nagrodę w wysokości 500 złotych, której fundatorem były ZPOW Vortumnus, przyznano kapeli „Bukowianie” z Bukowska. Pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia.

Imprezie towarzyszyła wystawa i targi sztuki ludowej, połączone z degustacją tradycyjnego, chłopskiego jadła. Cały dochód z Festiwalu przeznaczony zostanie na rzecz powodzian.

Pod patronatem medialnym portalu regionalnego terazJaslo.pl.

SERWIS FOTO:

SPONSORZY VII FESTIWALU FOLKLORU KARPAT
Fabryka Armatur JAFAR z Jasła, Z-d Przetwórstwa Owoców i Warzyw „VORTUMNUS” w Skołyszynie, Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Wójt Gminy Jasło, Radni Gminy Jasło ze wsi Trzcinica, Przewodniczący Rady Gminy Jasło, Podkarpacki Bank Spółdzielczy oddział w Jaśle, MPM s.j. w Jaśle (fundatorzy nagród dla wszystkich kapel), Karpacka Spółka Gazownictwa oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Jasielska, Spółdzielnia Usług Wodno Kanalizacyjnych Produkcji Rolniczej i Handlu ROLWOD ze Skołyszyn, Firma TRANS – WIERT z Jasła, Firma Produkcyjno – Handlowa ELEKT z Jasła, Zakład Produkcyjno-Handlowo – Usługowy TERMO- TECH Przysieki, Zakład Handlowo – Usługowy „JARKOMET” z Trzcinicy, Zakład Produkcyjno – Usługowy ALIMA w Jaśle, Restauracja Różana w Skołyszynie, Ogrodnictwo Laboratorium FLORA IN VITRO w Dębowcu, Piekarnia Kołacz w Kołaczycach, Firma FOTO-EFEKT, PSS Społem w Jaśle, Piekarnia Jan Wątroba, Zespół Elektrowni Wodnych Solina Myczkowce S.A., Fotos Studio Express w Jaśle, Euroinstal, „Gran-Pik” Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe, Stowarzyszenie Konik Polski, Kraina Snów, PGE Rzeszowski Zakład Energetyczny S.A. Rejon Energetyczny Jasło

(dapa)
Fot. terazJaslo.pl / Magda Kurowska, Daniel Baron

SŁOWA KLUCZOWE