Kultura | rozrywka | edukacja

II Letnie warsztaty wokalne w JDK (zapowiedź)

Znana piosenkarka Ewa Błażejczyk i pianista Artur Grudzińskie poprowadzą tegoroczne II Letnie Warsztaty Wokalne „Poznaj swój głos”, zorganizowane przez Jasielski Dom Kultury. Do udziału w warsztatach zgłosiło się osiemnaście osób, nie tylko z Jasła i najbliższych okolic, ale także m.in. z Krosna, Rzeszowa i Krakowa.

Zapowiedź wydarzenia

Warsztaty rozpoczną się w czwartek (15 bm.), a zakończą następnego dnia (16 bm.), koncertem finałowym w jasielskim parku o godz. 18. Wystąpią w nim uczestnicy warsztatów z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego w składzie: Adrian Faryj – saksofon, Marek Konieczny – gitara, Jerzy Grzesiak – gitara basowa, Bogdan Zimny – perkusja, Wojciech Nowicki – pianino, aranżacje.

Celem warsztatów jest praca nad emisją głosu, świadomym kreowaniem dźwięku i interpretacją piosenki – mówi Ewa Grzebień, instruktorka muzyki w JDK.

Osoby, które zgłosiły się na warsztaty najczęściej śpiewają na co dzień w domach kultury, różnych ogniskach muzyczno wokalnych lub szkołach, ale rzadko z towarzyszeniem zespołu. Niektóre z nich bywały już na warsztatach, inne pierwszy raz będą miały okazję pracować ze znanymi artystami estradowymi.

Danuta Błażejczyk z towarzyszeniem Artura Grudzińskiego prowadzić będzie zarówno grupowe ćwiczenia emisyjne, jak i zajęcia indywidualne, ale otwarte. Można więc będzie dodatkowo nauczyć się czegoś obserwując pracę kolegów. Podczas zaję przygotowywany zostanie koncert finałowy, na który złożą się zgłoszone wcześniej piosenki w nowej aranżacji Wojciecha Nowickiego, muzyka z JDK.

Koncert będzie dla uczestników warsztatów małym sprawdzianem, czego się nauczyli – stwierdziła Ewa Grzebień.

***

Danuta Błażejczyk urodziła się w 1953 r. w Puławach. Studiowała na Wydziale Filologii Rosyjskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Debiutowała w 1972 roku w amatorskim zespole „31 Mil”. Później współpracowała z formacją „Sly”, z którą śpiewała utwory rockowe i standardy jazzowe. W roku 1976 wygrała VII Przegląd Wokalistów i Zespołów Muzycznych Lubelszczyzny w Świdniku. Mogła w nagrodę wystąpić na festiwalu w Opolu, ale zrezygnowała; przyjęła propozycję śpiewania w zespole Maryli Rodowicz. W 1979 roku z własnym zespołem koncertowała w Szwajcarii i Finlandii. W1985 r. uzyskała zawodowe uprawnienia estradowe i otrzymała propozycję współpracy z Włodzimierzem Korczem i Wojciechem Młynarskim. Ich piosenką „Taki cud i miód” zadebiutowała w 1985 r. na profesjonalnej scenie piosenki w Opolu, gdzie zdobyła nagrodę specjalną za indywidualność artystyczną. W 1986 r. zdobyła Srebrną Lirę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Bratysławie w Czechosłowacji, nagrodę im. Karola Musiała i Bursztynową Paterę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz nagrodę organizatorów Festiwalu Przebojów w Rostocku (NRD). Współpracowała z orkiestrami „Big Warsaw Band” i „Alex Band” oraz z muzykami jazzowymi, m.in.: Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Pawłem Perlińskim i Januszem Zabieglińskim.

Danuta Błażejczyk jest też założycielką i prezesem Fundacji Apetyt na Kulturę (FAnK), mającej status Organizacji Pożytku Publicznego, a zajmującą się m.in. promowaniem młodych artystów.

Artur Grudziński, pianista, instrumentalista studyjny i aranżer pochodzi z Bydgoszczy. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu. Koncertował m.in. z Marylą Rodowicz, Ewą Bem, Lorą Szafran. Zrealizował setki koncertów i nagrań radiowo-telewizyjnych z czołówką artystów polskiej sceny muzycznej, aktorskiej i reżyserskiej. Napisał 150 piosenek, lustracji filmowych i reklam oraz 2200 aranżacji. Do 2005 roku był współrealizatorem znanego programu „Śpiewające fortepiany”. Od 2006 jest współtwórcą i współprowadzącym nadawanych na żywo muzycznych programów młodzieżowych „Teleranek” i „Songowanie na ekranie”.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE