Kultura | rozrywka | edukacja

Koncert „Z ikoną w tle” (zapowiedź)

Parafia pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego oraz Towarzystwo Miłośników Krempnej i Okolic zapraszają na koncert muzyki dawnej, który odbędzie się w cerkwi p.w. św. św. Kosmy i Damiana w Krempnej, w niedzielę 17 października br. o godz. 18.30. Wstęp wolny.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Drewniana cerkiew p.w. św. św. Kosmy i Damiana w Krempnej, dziś kościół Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbe, to jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w południowowschodniej Polsce. Jest jedyną w powiecie jasielskim kompletnie zachowaną świątynią łemkowską. Jej początki sięgają 1507 roku. Kilkakrotnie przebudowywana, swój obecny wygląd otrzymała w 1778 roku. Harmonijnie wkomponowana w górską okolicę stanowi największą atrakcję turystyczną wypoczynkowej gminy Krempna.

W roku 2007 został przeprowadzony kompleksowy remont bryły cerkwi. Następnie przystąpiono do renowacji wspaniałego wyposażenia wnętrza. Najcenniejszym jego elementem jest bogato zdobiony ikonostas. Prace konserwatorskie przywracające mu dawną świetność trwały trzy lata. Zostały wykonane w przemyskiej pracowni Małgorzaty Dawidiuk. Obecnie możemy podziwiać krempskie ikony w pełnej krasie.

Znakomitą do tego okazją będzie koncert muzyki dawnej zorganizowany dla uczczenia powrotu ikonostasu do świątyni. Odbędzie się on w dniu 17 października br. o godz. 18.30 w cerkwi w Krempnej. Wystąpią znakomici artyści: Monika Fabisz (sopran), Maciej Wulw (skrzypce barokowe), Paweł Chłopek (szpinet), Małgorzata Busz-Perkins (mezzosopran), Piotr Jaworski (szpinet).

Program koncertu
1. J.S. Bach ,,Preludium i fuga es moll” BWV 853 z I tomu Das Wohltemperierte Klavier
2. J.S. Bach ,,Siciliana” z IV Sonaty BWV 1017 na skrzypce i klawesyn
3. J.S. Bach ,,Agnus dei” z Wielkiej Mszy h-moll
4. J.S. Bach ,,Bist du bei mir”
5. G.F. Haendel ‚,Dove sei amato bene“ z Rodelindy
6. G.F. Haendel ,,Ombra mai fu“ z Xerxes
7. G. Faure ,,Pie Jesu“ z Requiem
8. G.P. Telemann ,,Fantazja IX” na skrzypce solo
9. G.B. Pergolesi ,,Stabat Mater”
– Vidit summ dulcem natum
– O quam tristis
– Quis est homo
10. H.I.F. Biber ,,Passacaglia“ na skrzypce solo z Sonat Misteryjnych

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE