Kultura | rozrywka | edukacja

Nowa wystawa w jasielskiej bibliotece: Świata obywatel – curriculum vitae

Chopinowi bez wątpienia należy się miejsce w gronie największych Polaków. Ale dlaczego? Co, oprócz tego, że był wybitnym kompozytorem, na cześć którego odbywają się słynne konkursy, tak naprawdę o nim wiemy? Z czym, oprócz wizerunku na starych banknotach i butelkach popularnego trunku go kojarzymy?

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

W tym roku, z okazji dwusetnej rocznicy jego urodzin ogłoszonym Rokiem Chopinowskim, warto poznać go lepiej. Okazją jest wystawa „Świata obywatel – curriculum vitae”, którą od 27 września można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Zaprezentowany na wystawie życiorys kompozytora jest barwny i bogaty. Dowiadujemy się nie tylko, że Chopin był genialnym dzieckiem, a później młodzieńcem dającym koncerty w najważniejszych salonach Warszawy czy Paryża i jednym z najdroższych, ale najbardziej pożądanych nauczycieli muzyki. Poznajemy jego rodzinę, grono przyjaciół, kobiety, które darzył uczuciem – wokół kompozytora pojawia się cała galeria wybitnych postaci, przedstawicieli arystokracji, sławnych artystów. Oni wszyscy też pomagają nam odkryć Chopina: niejednokrotnie uwiecznia go na swych obrazach Eugene Delacroix, węgierski kompozytor Franciszek Liszt mówi o nim „Chopin był… naturą niezwykle namiętną i nadmiernie nerwową”, a towarzyszka jego życia, George Sand zdradza, że „zwierzał się jedynie swojemu fortepianowi”.

Dowiadujemy się także, że był przesądny, lubił kwiaty, miał słabość do miniaturowych rzeczy, o wygląd dbał do tego stopnia, że zanim udzielił lekcji, odwiedzał go fryzjer, a jeden z jego uczniów wspominał: „A jego błyszczące trzewiki? Najbardziej lśniące, jakie kiedykolwiek widziałem!”. Odwiedzamy też związane z Chopinem miejsca – począwszy od Żelazowej Woli, gdzie się urodził, poprzez kolejne adresy w Warszawie, Wiedniu, Paryżu, czy Nohant, gdzie mieszkał, uzdrowiska w Dusznikach, Szafarni czy Karlsbadzie, które odwiedzał dla podratowania wątłego zdrowia, aż po paryski cmentarz Pere Lachaise, gdzie spoczywa jego ciało.

Wystawa prezentuje także pełną gamę twórczości Chopina. Spośród kompozytorów wczesnego romantyzmu prezentował on jedno z najbardziej interesujących i godnych uwagi podejść do kwestii gatunków muzycznych. Odrzucił całkowicie lub też na nowo zdefiniował uprawiane wcześniej gatunki, inicjując tym ich całkowitą odnowę. Zamiast arbitralnie stosować tytuły gatunkowe, jak to czynili inni ówcześni kompozytorzy-pianiści, Chopin wydobywał i podkreślał bardzo specyficzne, choć nie zawsze konwencjonalne znaczenia gatunków, wyznaczone przez ich wewnętrzną logikę muzyczną. Przyczyniło się to do nadania znaczenia gatunkowego nowym utworom, do wykrystalizowania znaczeń istniejących tytułów, takich jak: etiudy, mazurki, nokturny, i do przekształcenia znaczenia innych gatunków jak preludia, scherza, polonezy, a nawet do ustanowienia nowych, takich jak ballada.

Zachęcamy do bliższego zapoznania z bogatym curriculum vitae Chopina, prezentowanym na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, a z pewnością wypowiedziane o nim słowa C.K. Norwida: „Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”, staną się oczywiste.

Wystawę można oglądać od 27 września do 2 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE