Kultura | rozrywka | edukacja

VI Konkurs recytatorski „Nagroda Literacka Nike” (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w VI Konkursie recytatorskim „Nagroda Literacka Nike”. Zgłoszenia będą przyjmowane do 5 października br. Konkurs odbędzie się 11 października br. o godz. 10 w sali widowiskowej JDK.

Fot. terazjaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Impreza ma na celu rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania współczesną literaturą wykraczającą poza kanon szkolonych lektur – mówi Helena Gołębiowska, instruktorka teatralna i wicedyrektor JDK. – Uwrażliwia odbiorcę na piękno współczesnego języka i otwiera go na świat wartości zawartych w lekturach laureatów Nagrody literackiej Nike. Propaguje kulturę żywego słowa i sztukę recytacji oraz przygotowuje młodzież do twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym lokalnych i regionalnych środowisk.

Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach: recytacja (wiersz i fragment prozy) oraz poezja śpiewana (2 utwory). Jego uczestnicy powinni przygotować nie dłuższy niż 10-minutowy występ. Do prezentacji mogą wybrać dowolny utwór lub fragment z twórczości laureatów Nagrody Literackiej Nike.

Jurorzy ocenią dykcję recytatorów, interpretację utworów, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.

Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela Helena Gołębiowska; tel. 13-44-35-153. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin dostępne są w JDK oraz na stronie internetowej www.jdkjaslo.pl.

***
Nagroda literacka Nike to prestiżowe wyróżnienie przyznawane corocznie od 1997 roku przez „Gazetę Wyborczą” i Fundację Agory za najlepszą polską książkę. Dotychczas otrzymali ją: Wiesław Myśliwski za „Widnokrąg” i „Traktat o łuskaniu fasoli”, Czesław Miłosz („Piesek przydrożny”), Stanisław Barańczak („Chirurgiczna precyzja”), Tadeusz Różewicz („Matka odchodzi”), Jerzy Pilch („Pod mocnym aniołem”), Joanna Olczak-Roniker („W ogrodzie pamięci”), Jarosław Marek Rymkiewicz („Zachód słońca w Milanówku”), Wojciech Kuczok („Gnój”), Andrzej Stasiuk („Jadąc do Babadag”), Dorota Masłowska („Paw królowej), Olga Tokarczuk („Bieguni”) i Eugeniusz Tkaczyszyn („Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”).

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE