Kultura | rozrywka | edukacja

„Twoja poezja żyje we mnie”

12 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach Klubu Powiększania Wyobraźni odbyło się spotkanie z Magdaleną Hudymą, uczennicą I LO im. St. Leszczyńskiego w Jaśle.

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Potrzeba takiego spotkania wypłynęła z faktu, że Magdalena Hudyma została laureatką II Konkursu Fundacji Evens – „Poezja łączy ludzi – mój ulubiony wiersz”. Jej esej o wierszu nr 657 Emily Dickinson został doceniony przez jury, w którym zasiadali A. Zagajewski i J. Głowacki, pozwalając zająć wysoką lokatę. Biblioteka jest elementem wpisanym w rozwój tej młodej osobowości twórczej w związku z tym, zasadna była jej prezentacja właśnie tutaj. „Gdy patrzę przez okno, nie widzę tylko szarej ściany. Wiem, że za nią są książki”.

Spotkanie poprowadziła Ewa Kasperek nauczycielka języka polskiego. Obecni byli członkowie Klubu oraz przyjaciele. Wyświetlony film o życiu i pasjach Magdaleny Hudymy w reż. Ewy Zadrzyńskiej, był wstępem do rozmowy. Magdalena Hudyma przeczytała wiersz E. Dickinson i nagrodzony esej.

„W literaturze obowiązuje zasada otwartości na cierpienie a literatura pozwala się z nim oswoić” – powiedziała Magdalena Hudyma. Wg niej udział w konkursach, a było ich wiele, pozwala kontrolować poziom pisania. Obecna na spotkaniu dr językoznawstwa Agnieszka Bal była zainteresowana użytymi w eseju środkami stylistycznymi: metaforą, kolorem i pytaniami retorycznymi. „Pytania porządkują tekst, praca nie jest wtedy chaotyczna, prowokują też odbiorcę a przywołane rzeczywiste postaci, łamią stereotyp czytelnika poezji” – odpowiedziała. „Miło było wreszcie kogoś z tej grupy spotkać. Czy to ten pan, który codziennie rano wybiera najładniejsze pomidory w osiedlowym sklepiku? A może pani w śmiesznym kapeluszu, którą mijam w drodze do szkoły(…)”.

Magdalena Hudyma dziękując Dyrektor MBP Małgorzacie Piekarskiej za możliwość spotkania złożyła obietnicę, że dzięki jej talentowi poezja będzie żyła w innych. Wierzymy, że dotrzyma słowa.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE