Kultura | rozrywka | edukacja

II Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle: Dowód na zakończenie

„Dowód” Dawida Auburna z Andrzejem Sewerynem i Marią Seweryn w rolach głównych, wystawiony 25 listopada br. przez Teatr Polonia z Warszawy, był ostatnim spektaklem tegorocznych II Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Psychologiczny spektakl, w którym bieżące wydarzenia przeplatane są z retrospekcjami, ukazuje skomplikowane stosunki rodzinne, mówi o uniwersalnych problemach i prawdach: o miłości, trudnych relacjach ojców z córkami, poświęceniu się dla bliskiej osoby i obłędzie, który może dotknąć każdego. Rozpoczyna się od rozmowy młodszej z dwóch córek – 26-letniej Catherine (Maria Seweryn) z duchem ojca – Robertem (Andrzej Seweryn), od razu sugerując pytanie czy kobieta jest obłąkana i ma urojenia, czy to jej wewnętrzne rozważania na temat szaleństwa ojca i jej własnego stanu psychicznego. Później pojawia się Hal (Paweł Ciołkosz), były student Roberta, wybitnego matematyka, którego u schyłku życia dotknęła choroba psychiczna, od lat poszukujący w notatkach profesora skomplikowanego dowodu dotyczącego liczb pierwszych oraz druga córka naukowca – Claire (Joanna Trzepiecińska), rzeczowa, pragmatycznie myśląca o życiu. Po śmierci Roberta, chce zabrać do Nowego Jorku niezrównoważoną psychicznie siostrę, która po ojcu odziedziczyła matematyczny talent i pasję do nauki, a teraz jest na skraju załamania nerwowego. Zdominowana przez ojca Catherine pod wpływem presji psychicznej zrezygnowała ze studiów i kariery naukowej, poświęcając się opiece nad nim. Lata huśtawki emocjonalnej zwichrowały jej psychikę i poczucie własnej wartości. Claire sugeruje terapię. Gdy w przypływie szczerości Catherine przekazuje Halowi zeszyt z zapisanym dowodem, mówiąc, że to ona go przeprowadziła, ani on, ani Claire nie wierzą. Rozpoczyna się dociekanie kto jest autorem genialnej formuły (dla Hala zbyt trudnej do zrozumienia), kto rzeczywistym szaleńcem…

Trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej chwili sztuka, wspaniałe kreacje aktorskie, potęgująca nastrój scenografia i oprawa dźwiękowa, zachwyciły publiczność, a po spektaklu można było zdobyć autografy występujących aktorów.

Sponsorami II Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle byli: Miasto Jasło, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w Warszawie, Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Jasielska; Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie, Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE