Informacje

Przedwyborcze tournee po Jaśle: mamy wyremontowane przedszkola i „nową” drogę

Do wyborów samorządowych pozostało niespełna dwa tygodnie, a samorządowcy ubiegający się o reelekcję zabiegają o poparcie mieszkańców w terenie. Burmistrz Jasła wraz z wicemarszałkiem województwa podkarpackiego, obydwoje popierani przez Prawo i Sprawiedliwość, oddali dzisiaj do użytku dwie inwestycje, które mają poprawić warunki życia mieszkańców naszego miasta.

Rano w obiektach Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Kopernika Maria Kurowska wraz z Bogdanem Rzońcą uczestniczyli w konferencji podsumowującej zakończenie projektu pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej poprzez termomodernizację budynków oświatowych Miasta Jasła przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii”.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

–  Projekt ten był współfinansowany z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, za który odpowiedzialny jest marszałek Bogdan Rzońca. – powiedziała burmistrz Jasła.

W ramach inwestycji zmodernizowano sześć obiektów oświatowych będących z zarządzie miasta Jasła: Przedszkole Miejskie nr 6 (ulica Kopernika), Przedszkole Miejskie nr 10 (ulica Ducala), Przedszkole Miejskie nr 11 (ulica Sikorskiego), Przedszkole Miejskie przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 (ulica Rafineryjna), Przedszkole Miejskie przy Zespole Szkół Miejskich nr 2 (ulica Mickiewicza – osiedle Gamrat) oraz Szkoła Podstawowa nr 4 (budynek „B” przy ulicy Kopernika).

Obiekty wykazywały znaczne straty energii i tym samym generowały nadmierne koszty eksploatacji. Głównym zadaniem było, aby zmniejszyć te koszty, a jednocześnie zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery w mieście Jaśle, w którym wiemy, że z tą emisją zanieczyszczeń nie jest najlepiej. – podkreśliła Maria Kurowska. – Przedszkola i szkoły nie tylko poprawiły swoją efektywność energetyczną, co było głównym celem projektu, ale ponadto zmieniły całkowicie swój wygląd.

Oczywiście nie zabrakło podziękowań dla wicemarszałka Bogdana Rzońcy, który nadzoruje Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego.

Pan marszałek ma tyle tych dzieł w całym województwie, że może nie wszystkie ogarnia i czasem się zastanawia, skąd taki ładny wygląd, a to właśnie dzięki temu, że w pewnym momencie podjął decyzję i może o niej potem nie pamiętał, ale wszystkie dalsze etapy szły. – dodała pani burmistrz.

Bogdan Rzońca: – Tu trzeba docenić sprawność urzędników i te trafione inwestycje, bo nie wszyscy wykorzystali te pieniądze w taki sposób.

Przecięli „wstęgę” i „pokropili” drogę

Z kolei przed południem tandem samorządowców: Maria Kurowska – Bogdan Rzońca, przy udziale wicestarosty jasielskiego Witolda Lechowskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła Andrzeja Dybasia, przecinali „wstęgę” na ulicy świętego Jana z Dukli. Do użytku, po blisko 22 miesiącach robót budowlanych, oddano przebudowany trzydziestokilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 992 Jasło – Nowy Żmigród – Dukla.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jest to inwestycja w całości sfinansowana ze środków samorządu województwa. Tu chciałem bardzo podziękować radnym tej kadencji wszystkich klubów politycznych za podjęcie tej mądrej decyzji. Jest to inwestycja bardzo potrzebna, kosztująca samorząd województwa około siedemdziesiąt milionów złotych. – powiedział Bogdan Rzońca. – Trzy lata temu podjęliśmy taką decyzję o modernizacji tej drogi. Przetarg wygrały firmy z naszego województwa, zatrudnionych było kilkadziesiąt osób. Firmy wykonały inwestycję w terminie, rozliczony jest projekt w terminie i dzisiaj możemy powiedzieć, że znacznie poprawiliśmy w powiecie jasielskim i krośnieńskim bezpieczeństwo na tej drodze wojewódzkiej.

Wicemarszałek podkreślił, że jest to ważna inwestycja z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i turystycznego naszego regionu, a także poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ta droga ma bardzo duże znaczenie, ponieważ kilka dni temu otwarta została droga do przejścia granicznego po stronie słowackiej i ten ciąg komunikacyjny znakomicie wpisuje się w ten pejzaż drogowy Rzeszów – Jasło – Krempna – Bardejów. W tej chwili jest to najkrótsza droga z Rzeszowa do Preszowa przez Bardejów, a więc droga, która ma już w tej chwili znaczenie międzynarodowe. Wszyscy podróżujący z Jasła na Słowację korzystają już z tej drogi nowo wybudowanej. – mówi Bogdan Rzońca.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W ramach inwestycji, na trzydziestokilometrowym odcinku drogi wykonano około 210 000 metrów kwadratowych nowej nawierzchni, szesnaście kilometrów nowych chodników, wmurowano 70 tysięcy ton masy asfaltowej, przebudowano zatoki autobusowe oraz wykonano nowe oznakowanie drogi.

Kontrakt wymagał dużego zaangażowania. Staraliśmy się nie przeszkadzać mieszkańcom. Udało nam się bez większych problemów. Jeżeli jakieś były to za nie przepraszamy. – powiedział Piotr Szmyd, dyrektor kontraktu przebudowywanej drogi.

W planach modernizacji drogi wojewódzkiej nr 992 na kolejne lata jest też przebudowa trzech skrzyżowań. Powstaną dwa ronda: pierwsze u zbiegu ulic: Granicznej, Wojska Polskiego, Grunwaldzkiej i św. Jana z Dukli w Jaśle i w Nowym Żmigrodzie w pobliżu Urzędu Gminy. Przebudowie ulegnie również skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 992 i 993 w Nowym Żmigrodzie.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Przedwyborcze tournee po Jaśle: mamy wyremontowane przedszkola i „nową” drogę”

  1. Teraz Boguś w Rzeszowie będzie cieniutki ( Stasiu u Piotra),pozwólmy mu odpocząć od przecinania wstążeczek.To śmieszny człowieczek,jak pragnie być na każdej fotce,otwiera mostki,kładki,chodniki,jeżdzi na zebrania ,byle tylko bużke pokazać.Biedaczek!

  2. Ech politycy. Jesteście żałośni. Tyle waszej zasługi w termomodernizacji co kot napłakał. Może Pani burmistrz pochwali się odwodnieniem ulicy Kolejowej. Taki mały pikuś sprzed 4 lat. Mam tylko 1 życzenie, by nasi politycy – samorządowcy pobierali wynagrodzenie adekwatne do ich pracy. Myślę, że powinno zamknąć się to w widełkach 3000-4000 zł brutto. Wstęgi, nożyczki opłata biskupa itp. z kasy miejskiej ma się rozumieć. Ech politycy.

  3. Na pierwszym foto kolejna odsłona jeszcze Pani Burmistrz- Ale ma dzióbek otwarty. Tak oglądając kablówkę wszędzie Pani Burmistrz. Aż strach otworzyć lodówkę czy podnieść klapę aby nie wyskoczyła ta pani. Cytując ” ………..Powstaną dwa ronda: pierwsze u zbiegu ulic: Granicznej, Wojska Polskiego, Grunwaldzkiej i św. Jana z Dukli w Jaśle…………” należy stwierdzić prawie w rejonie dzialania obecnego Przewodniczącego Rady Miasta Jasła i Panów Zająców. A co z reszta miasta?

  4. nowa stara droga :/ jakaś porażka z otwieraniem jej ale cóż wybory idą to kampanię na siłę się robi żeby pokazać ile to się dobrego zrobiło