Kultura | rozrywka | edukacja

Dzień Bezpiecznego Internetu – „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie”

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w związku z obchodami 8 lutego 2011 Dnia Bezpiecznego Internetu organizuje w dniach 8 – 22 lutego kampanię informacyjną poświęconą bezpieczeństwu w sieci.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Aby propagować ideę bezpiecznego serfowania MBP w Jaśle 8 lutego 2011 r. o godz. 15.00 zaprasza dzieci na pierwsze spotkanie „Klubu sieciaków”. Serwis Sieciaki.pl to reakcja Fundacji Dzieci Niczyje na rosnące zainteresowanie najmłodszych internautów serwisami społecznościowymi, wyposażony m.in. w funkcje charakterystyczne dla portali społecznościowych (profil, komentarze, znajomi itp.), dzięki czemu powstała przestrzeń do edukacji dzieci w zakresie bezpieczeństwa w społecznościach internetowych. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

Mając na celu promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci, problematykę związaną z zagrożeniami wynikającymi z użytkowania telefonów komórkowych, gier, wymianą plików P2P i innymi formami komunikacji on-line m.in. czatami i komunikatorami oraz zwalczanie cyberprzemocy i uwodzenia dzieci w Internecie MBP w Jaśle przygotowała materiały informacyjne dla dzieci, rodziców, opiekunów m.in. 10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci, informacje dla rodziców o cyberprzemocy w sieci, informacje jak zabezpieczać dowody przemocy wobec dziecka w Internecie. (Wszystkie materiały informacyjne pochodzą z Polskiego Centrum Programu „Safer Internet”)

Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony jest co roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, ma na celu inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange. W tym roku tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są wirtualne światy. Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online, konfrontując się z wyzwaniami i problemami związanymi z ochroną swojej prywatności, bezpieczeństwem czy własnym wizerunkiem.

Tegoroczne hasło – „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” – ma na celu zwrócenie uwagi na wpływ i konsekwencje internetowej aktywności dzieci i młodzieży.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE