Informacje

Podsumowanie sezonu motorowego: „mamy się czym pochwalić”

Podsumowanie sezonu motorowego 2011 Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego stało się okazją do przekazania podziękowań lokalnym samorządowcom oraz sponsorom za finansowe i merytoryczne wspieranie działalności statutowej stowarzyszenia, a także dla działaczy Klubu za pomoc przygotowaniu i obsłudze imprez sportów motorowych oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Podsumowanie sezonu JKMiRD
Tadeusz Gorgosz, właściciel firmy TAGORMET przekazał nieodpłatnie Klubowi torbę medyczną oraz stroje dla ratowników medycznych.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Podsumowanie sezonu JKMiRD
Prezes Trans-Wiert Zbigniew Myśliwiec składa gratulacje Józefowi Biernackiemu za kolejny udany sezon motorowy.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

To był wyjątkowy rok dla działaczy Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. W lutym odbył się zjazd sprawozdawczo-wyborczy, na którym wybrano nowy zarząd oraz komisję rewizyjną. Misję kierowania stowarzyszeniem przez kolejne cztery lata powierzono ponownie Józefowi Biernackiemu. Na początku roku ukazała się monografia Klubu obejmująca lata 1997-2007.

Od lutego do czerwca, na zlecenie Grupy LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku przeprowadzono konkurs rysunkowy pod hasłem „Uwolnić odblaski”, w którym wzięli udział uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych powiatu jasielskiego. To nie jedyna akcja, prowadzona we współpracy z tą spółką. We wrześniu ruszyło kolejne przedsięwzięcie w ramach akcji „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”. Do pierwszoklasistów w naszym powiecie trafiło blisko 1300 pakietów edukacyjnych wraz ze światełkami odblaskowymi w kształcie maskotki-delfinka, niezbędnym elementem wyposażenia plecaka każdego malucha, który porusza się po naszych drogach.

O niezwykłej potrzebie tego przedsięwzięcia przemawiają fakty: od pięciu lat, kiedy współuczestniczymy w dystrybucji materiałów edukacyjnych przekazanych przez Grupę LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku, na drogach powiatu jasielskiego nie było wypadków śmiertelnych z udziałem małoletnich. – podkreśla Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, który osobiście udał się z prelekcją do jednej wytypowanej szkoły podstawowej w każdej gminie powiatu jasielskiego.

We wszystkich spotkaniach, na których były poruszane zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, brali również udział: dyrektorzy placówek, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jaśle (Wydziału Ruchu Drogowego lub danego Posterunku Policji), przedstawiciele Urzędów Miast i Gmin oraz nauczyciele.

W marcu i kwietniu Klub, przy pomocy Komendy powiatowej Policji w Jaśle, zorganizował finały: miejski i powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz finał powiatowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (gospodarzem był Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie).

W maju byliśmy gospodarzami finału wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla uczniów gimnazjum. Turniej, w którym wzięło udział dwadzieścia trzyosobowych ekip, laureatów finałów powiatowych, został przeprowadzony na obiektach Zespołu Szkół Miejskich nr 3 oraz przyszkolnego Miasteczka Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy. Dzięki uprzejmości burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego młodzież wraz z opiekunami miała możliwość zwiedzenia zakładu cukierniczego ASTRA Stanisława Stasiowskiego. – mówi Józef Biernacki.

Jeśli chodzi o sporty samochodowe to Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego organizował trzy duże imprezy o charakterze ponadlokalnym. W lipcu na terenie gminy Osiek Jasielski odbył się dwudniowy X Jubileuszowy Zlot Samochodów Terenowych 4×4, w sierpniu w Korczynie i Czarnorzekach (powiat krośnieński) dwudniowy XV Jubileuszowy Zlot Samochodów Terenowych, a w listopadzie XI Międzynarodowy Jasielski Samochodowy Rajd Niepodległości.

Klub ma trzy załogi regularnie biorące udział w rajdach, w tym jedną z licencją PZM (Hubert Palider – Mateusz Fortuna).

Działacze Klubu prowadzili kursy ratownika drogowego dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie, a także sami doskonalili swoje umiejętności i uzyskiwali dodatkowe uprawnienia – odbyło się szkolenie w zakresie kierowania ruchem drogowym uzyskując stosowne uprawnienia.

W ramach dobrej współpracy z miejscowymi instytucjami, innymi organizacjami i stowarzyszeniami oraz samorządami braliśmy udział w pokazach pierwszej pomocy medycznej, m.in. w Tarnowcu z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka oraz zabezpieczeniu imprez masowych, m.in. w Kołaczycach podczas „Galicyjskiego Lata z Koniem”. – powiedział Józef Biernacki.

Impreza podsumowująca sezon odbyła się tradycyjnie po zakończeniu Jasielskiego Samochodowego Rajdu Niepodległości w dniu 11 listopada, a jej gospodarzem jest prezes Trans-Wiert sp. z o.o. Zbigniew Myśliwiec, od wielu lat przyjaciel Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu firma rokrocznie udostępnia nieodpłatnie swój teren oraz zaplecze techniczne na organizację Rajdu. Wspiera również finansowo i materialnie (gadżety reklamowe) turnieje BRD i motoryzacyjny, zloty samochodów terenowych 4×4 oraz szereg innych działań profilaktycznych.

Podczas spotkania nie zabrakło szczerych podziękowań pod adresem zarządu i działaczy Klubu oraz wyjątkowych prezentów. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie oraz Tadeusz Gorgosz, właściciel firmy TAGORMET z Trzcinicy przekazali nieodpłatnie torby medyczne wraz z podstawowym wyposażeniem oraz specjalistyczne ubrania dla ratowników medycznych. Wartość przekazanych darów to kilka tysięcy złotych. Z pewnością będą mobilizowały do podejmowania kolejnych wyzwań.

Prezes Centrum Ratownictwa Medycznego w Jarosławiu Jerzy Tarkowski podarował Klubowi kamizelkę ratowniczą KED, która z kolei została przekazana dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym z Osieku Jasielskiego.

Symboliczną statuetkę w ramach podziękowań za dotychczasową współpracę wręczyła prezesowi Józefowi Biernackiemu również nasza Redakcja.

Tradycyjnie już w trakcie podsumowania sezonu wręczono statuetkę „ORŁY 2006”. Tą sygnowaną numerem 66 otrzymali: Magdalena Adam i Jerzy Adam, za całokształt działań prowadzonych w zakresie BRD dzieci i młodzieży oraz współorganizację i sędziowanie podczas imprez propagujących ideę sportów motorowych.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE