Kultura | rozrywka | edukacja

Dużo krzyku przy karmniku – czyli już niedługo Zimowe Ptakoliczenie

Jak co roku, w ostatni weekend stycznia (28-29.01) tysiące wielbicieli ptaków w parkach i ogrodach będzie liczyć ptaki. Zebrane obserwacje pomagają ornitologom w bliższym poznaniu sytuacji najczęściej spotykanych zimą gatunków. Wyniki z poprzednich lat pokazują, że najliczniej spotykane są: gawron, wróbel i krzyżówka.

MAZUREK
MAZUREK (Passer montanus). Fot. © Cezary Korkosz

Ptakiem Zimowego Ptakoliczenia 2012 jest mazurek, a na spacerach będzie można m.in. nauczyć się jak odróżnić go od wróbla. Poznamy też zwyczaje mazurka: wolontariusze opowiedzą m.in. o tym jak wynajmuje mieszkanie u bociana, jak podkrada nasiona silniejszym dzwońcom i jak szykuje sobie kołdrę na zimę.

Zapraszamy na lokalną wycieczkę z okazji Zimowego Ptakoliczenia!
Termin – 28 stycznia 2012 r.
Organizator – Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle
Sponsor – Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Telgam Sp. z o.o.
Koszt wycieczki – 5 zł
Uczestnicy – dzieci w wieku 8 -13 lat
Zapisy do 26 stycznia tel. 13 446 59 25
Liczba miejsc ograniczona!

Zbiórka odbędzie się 28 stycznia (sobota), wyjazd busem spod Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle o godzinie 8:00. Wycieczka odbędzie się na terenie Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej im. Stanisława Zająca Senatora RP w Foluszu.

Akcja odbywa się po raz drugi. Rok temu policzono: 64 ptaki, takie jak: dzięcioł duży, sójka, sikora czarnogłówka, bogatka, kowalik, gil oraz rzadko spotykany gatunek pluszcz. W czasie spaceru po parku uczestnicy nauczą się, jak rozpoznawać tropy i ślady zwierząt. Po wycieczce odbędzie się ognisko. Powrót do Jasła około godziny 12:00.

Pamiętajmy o ciepłym ubraniu! Lornetki i aparaty fotograficzne są bardzo przydatne podczas obserwacji ptaków.

Przewodnikiem wycieczki będzie wolontariusz z Młodzieżowego Domu Kultury – Sławomir Czyżowicz, opiekunem grupy – Agata Kłęk.

Patronem medialnym Zimowego Ptakoliczenia 2012 zostało Radio Plus.

(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Dużo krzyku przy karmniku – czyli już niedługo Zimowe Ptakoliczenie”