Informacje

Dożynki to czas, w którym pokazujemy nasze przywiązanie do tradycji

Gmina Skołyszyn była gospodarzem tegorocznych dożynek powiatowych, którym towarzyszyła cykliczna impreza pod hasłem „Lato z kulturą powiatu jasielskiego”. W imieniu lokalnej społeczności rolnikom za udane zbiory dziękowali przedstawiciele samorządu: starosta jasielski Adam Kmiecik oraz wójt gminy Skołyszyn Zenon Szura.

Dożynki Powiatu Jasielskiego 2013 w Skołyszynie
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Do Skołyszyna przybyły delegacje z symbolicznymi wieńcami dożynkowymi reprezentujące wszystkie dziesięć gmin powiatu jasielskiego. Tegoroczne rolnicze święto odbywało się na tutejszym stadionie sportowym. Uroczystość poprzedziła msza święta w miejscowym kościele parafialnym pod wezwaniem św. Józefa i św. Piotra i Pawła. Tradycje związane ze świętowaniem udanych plonów przedstawił zespół folklorystyczny „Kaśka” z Dębowca, którego kierownikiem artystycznym jest Agata Pucykowicz.

Starostami dożynek byli: Jolanta Dąbrowska i Kazimierz Pięta.

W imieniu organizatorów okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta jasielski Adam Kmiecik:

Przed momentem otrzymałem z rąk starostów dzisiejszych dożynek pachnący, wspaniały bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna. Trzymając w ręku ten bochen symbolizujący tegoroczne zbiory chcę w imieniu całej społeczności powiatu jasielskiego powiedzieć obecnym tutaj rolnikom: dziękujemy, Bóg zapłać. Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ja również chcę się nim podzielić ze wszystkimi mieszkańcami naszego powiatu i przybyłymi do nas gośćmi. Przy tej okazji chciałbym życzyć sobie i Wam, aby nigdy i nikomu nie zabrakło chleba w naszej Ojczyźnie. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. To też święto zadowolenia z dobrze wypełnionych obowiązków. Tradycyjnie w sierpniu podczas obrzędów dożynkowych chcemy Wam rolnikom, mieszkańcom wsi jasielskich, podziękować za trud i ciężką codzienną pracę, za wysiłek włożony w zbiór plonów, którymi obdarzyła nas ziemia i za dbałość, aby się nic nie zmarnowało i dla nas wszystkich wystarczyło. Przez cały rok wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o Waszej pracy, a dzisiaj składamy Wam serdeczne podziękowania. O rolnikach tak bardzo pięknie powiedział papież Jan Paweł II: „oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Dzisiaj również my wszyscy mieszkańcy powiatu jasielskiego oddajemy hołd naszym rolnikom. Rolnikom, którzy z ogromnym wysiłkiem gospodarzą na naszej pięknej, ale niełatwej jasielskiej ziemi. Tym samym oddajemy też hołd naszym przodkom. Rolnikom, którzy niejednokrotnie broniąc tej ziemi, dawali świadectwo patriotyzmu, pieczętując go własną krwią.

Odczytał również list od Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusza Młotkiewicza skierowany do uczestników dzisiejszych dożynek:

„W imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz własnym składam Państwu podziękowanie za całoroczny trud i plon jaki zebraliście z ziemi rodzącej, by zmieniać go w nasz chleb codzienny, w pomyślność naszej Ojczyzny. Z szacunkiem chylę głowę tym, którzy nas żywią, którzy miłość do swoich przodków podkreślają pracowitością i poczuciem obowiązku. Święto plonów tu, w Skołyszynie na ziemi jasielskiej, ziemi ludzi twardych i wytrwałych, niepoddających się przeciwnościom losu, którzy udowodnili nieraz, że nie wystarczy o Ojczyźnie mówić, ale trzeba dla niej żyć, będzie dla nas wszystkich wielkim przeżyciem duchowym. Niosącym nie tylko dumę z własnej pracy, ale także dumę z przemian, jakie w ostatnich latach zaszły na polskiej wsi. Chcielibyśmy, aby żyło nam się wszystkim coraz lepiej i by nasza praca przynosiła coraz więcej korzyści. Jednak tylko chcieć to dziś za mało. Dziś potrzebna jest uczciwość, zaufanie, odpowiedzialność, a także przedsiębiorczość i sprzyjające dalszemu rozwojowi innowacyjność i wiedza. Niech więc dożynki, ten jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika i każdego kto umiłował kulturę polskiej wsi, jej tradycję, tu w Skołyszynie będą przykładem, że umiejętnie łącząc tradycję z mądrą modernizacją, można budować polską wieś coraz piękniejszą i zamożniejszą. Z szacunkiem myślę, że mieszkańcy Skołyszyna, mieszkańcy ziemi jasielskiej wiedzą i pokazują jak to uczynić. W dniu rolniczego święta życzę Państwu wspaniałej dzisiejszej zabawy, a na przyszłość zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz obfitych plonów każdego roku”.

Wójt gminy Zenon Szura podziękował za wybranie Skołyszyna na miejsce organizacji dożynek powiatowych w 2013 roku. – Jest to pewne wyróżnienie dla naszej gminy, naszych rolników i uznanie ich pracy. Z wielką satysfakcją chylę czoła przed tymi, którzy jeszcze gospodarują na tej ziemi. Popatrzmy tylko ile odłogów, ile nieużytków jest na terenie każdej gminy. To jest przerażające. Chcielibyśmy stworzyć takie warunki zarówno do opłacalności, jak i gospodarowania, żeby każdy kawałek ziemi mógł być wykorzystany rolniczo. My, troszeczkę starsi pamiętamy, że każda miedza była kiedyś wykoszona. Dzisiaj leżą odłogiem duże areały. To jest zjawisko niepokojące, ale może nie czas i miejsce o tym mówić. – podkreślił.

Z wielkim szacunkiem dziękuję wszystkim rolnikom, którzy przybyli na dzisiejsze powiatowe dożynki, które odbywają się na terenie gminy Skołyszyn. Dziękuję bardzo wszystkim delegacjom z poszczególnych gmin. Dziękuję kolegom burmistrzom i wójtom, że zechcieli przybyć na tę uroczystość. Jest to nasze wspólne świętowanie mimo że nie w pełni jesteśmy z tego wszystkiego usatysfakcjonowani, ale dajmy temu upust w spędzeniu tego dnia na wesoło. Przecież nie samą pracą człowiek żyje. – dodał.

Jako jedyny parlamentarzysta, który odpowiedział na zaproszenie i osobiście pojawił się w Skołyszynie był poseł na Sejm RP Marek Rząsa z Przemyśla.

Muszę szczerze powiedzieć, że moje serce jest rozdarte między ziemię przemyską, a jasielską. Wczoraj sprawdzałem i gmina Skołyszyn jest najczęściej odwiedzaną przeze mnie gminą oprócz tych, które otaczają Przemyśl. Oznacza to, że są tutaj ludzie dobrzy, do których drugi człowiek też lgnie. – powiedział. – W rodzinnym domu moich dziadków Anny i Szymona Radochońskich z miejscowości Grochowce nieopodal Przemyśla chleb był świętością: od sobotniego poranka, kiedy babcia rozpoczynała cały cykl pieczenia po piątkowy wieczór, kiedy dojadano ostatnie smakowite kąski tego chleba. Pamiętam ten szacunek dla każdej okruszyny. Okruszyna chleba, która spadła na ziemię, była przez babcię podnoszona z wielkim pietyzmem. Dzisiaj jest święto najpiękniejsze dla rolników. Kiedy w 2004 roku Polska wstępowała do europejskiego domu, wszystkimi nami towarzyszyły pewne rozterki i niepokoje czy nie zatracimy polskości. Po dziewięciu latach okazuje się, że nie. Ten dzisiejszy obrzęd, który oglądaliśmy świadczy, że nadal mamy swój język, swoje barwy, swoje tradycje, że dalej potrafimy pięknie kontynuować to, co najpiękniejsze. Mało tego, często robimy to za unijne pieniądze.

W trakcie uroczystości Honorową Odznaką Podkarpackiej Izby Rolniczej imienia św. Izydora Oracza wyróżniono dwóch rolników: Stanisława Racławskiego i Józefa Hyczkę.

Odbył się również przegląd wieńców dożynkowych.

Druga część niedzielnego święta plonów to cykliczne „Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego”, w trakcie którego zaprezentowali się: zespół śpiewaczy „Lisowianki”, kapela „Trzcinicoki”, zespół folklorystyczny „Kaśka”, zespół śpiewaczy „Liwoczanie”, Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Dębowiec, zespół „Foluszoki”, uczestnicy zajęć wokalnych w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie. Odbyły się również koncerty: zespołu „Afera Blues Group” oraz gwiazdy wieczoru – „Dzianiego”.

Sponsorem tytularnym imprezy była Grupa LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku.

Pod naszym patronatem medialnym.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ: Dożynki Powiatowe w Skołyszynie

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE