Kultura | rozrywka | edukacja

Powstał film o jasielskim malarzu Janie Wodyńskim

Jan Wodyński to pochodzący z Jasła artysta malarz i wykładowca wielu uczelni artystycznych w Polce. W ubiegłym roku jego bratankowie podarowali jasielskiemu muzeum spuściznę po malarzu. Teraz w naszym mieście odbędzie się premiera filmu dokumentalnego poświęconego artyście i jego malarstwu.

Jan Wodyński, wybitny artysta malarz pochodził z Jasła. Miasto opuścił po maturze, udając się na studia. Z rodzinnym miastem czuł się jednak mocno związany. Tutaj pozostała jego rodzina, a on sam uwiecznił na swoich pracach wiele jasielskich zaułków. Jasło widziane jego oczami było niezmiennie, niezależnie od motywu, pełne światła i żywych kolorów. Wodyński łączony jest zazwyczaj właśnie z nurtem malarzy kolorystów, dla których barwa była podstawowym środkiem wyrazu, poszczególne kolory zaś nośnikami emocji. Obrazy Wodyńskiego to zawsze barwne widoki, które emanują niezwykle pozytywną energią. Wiele z nich można było podziwiać w ubiegłym roku na wystawie w jasielskim muzeum, a teraz odbędzie się premiera filmu dokumentalnego poświęconego artyście.

Uroczysty pokaz będzie miał miejsce podczas Jubileuszu 50-lecia Muzeum Regionalnego w Jaśle 9 maja w Sali widowiskowej JDK o godz. 16.00.

Film prezentuje koleje życia i przybliża twórczość artysty. Wyreżyserowany również przez artystę malarza, zrealizowany jest z wielką wrażliwością estetyczną. Częste użycie bliskich kadrów pozwala niemalże fizycznie wejść do obrazów Wodyńskiego i poczuć zapach farby, jej fakturę, ruch pędzla. Wciągająca ścieżka dźwiękowa prowadzi widza przez całą narrację i tworzy wyjątkowy, niekiedy dramatyczny nastrój. Opowieść pozwala poznać wybitnego malarza, jego życie, rodzinne związki ze sztuką i regionem oraz kontekst historyczny. Poznajemy też Jasło jako tętniące życiem twórczym środowisko, które odcisnęło swoje piętno na kształtujące się prądy i nurty artystyczne w polskiej sztuce współczesnej. O malarzu opowiada jego kuzyn Stanisław Wodyński oraz pracownik jasielskiego muzeum Barbara Czajka.

Autorem filmu jest Łukasz Wodyński, współczesny artysta malarz i performer, realizujący się w różnych technikach twórczych. Stawał już za kamerą realizując np. teledyski. Film o Janie Wodyńskim jest jego pierwszym tak dużym projektem filmowym. Po projekcji odbędzie się spotkanie autorskie z twórcami, podczas którego poznać będzie można kulisy powstawania i realizacji projektu. Udział w nim wezmą Łukasz Wodyński, pomysłodawca i reżyser oraz Bogusław Raatz, autor ścieżki dźwiękowej. Koncert muzyki z filmu odbędzie się w Muzeum Regionalnym w Jaśle podczas Nocy Muzeów 10 maja o godz. 20.00, a po nim kolejna otwarta projekcja filmu.

Film „Jan Wodyński. Zapisane kolorem” powstał przy wsparciu Miasta Jasła oraz Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Łukasz Wodyński to młody artysta plastyk. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a następnie z wyróżnieniem Wydział Sztuk Plastycznych UMK w Toruniu na kierunku malarstwo sztalugowe. Jeden z założycieli Fundacji Rozwoju i Aktywności Twórczej LES ARTES. Realizuje projekty nie ograniczające się jedynie do malarstwa, ale wykorzystuje techniki multimedialne oraz tworzy spektakle LIVE ACTS stanowiące syntezę teatru, performance i sztuk wizualnych. Jego prace prezentowane były m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Anagma w Walencji, na Zamku Królewskim w Niepołomicach. W ubiegłym roku podarował do zbiorów jasielskiego muzeum Portret Jana Wodyńskiego.

Bogusław Raatz to polski gitarzysta, aranżer i kompozytor grający muzykę jazz-rock / progressive-rock. Lider zespołu Question Mark, Ritual Art Orchestra. Współpracował z muzykami: Robert Bielak, Andrzej Przybielski (Czesław Niemen), Steven Kindler (Mahavishnu Orchestra, John McLaughlin), Józef Skrzek (Czesław Niemen, SBB), Waldemar Knade (Wojciech Kilar), Grant Calvin Weston (Ornette Coleman).

„Jan Wodyński. Zapisane kolorem”

  • reż.: Łukasz Wodyński
  • 59 min.
  • 9 maja 2019, godz. 16.00
  • JDK
  • wstęp wolny, zaproszenia do odebrania w MRJ

(Muzeum Regionalne w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE