Informacje

W listopadzie przyszłego roku będzie gotowy nowy pawilon dla osadzonych przy Zakładzie Karnym w Jaśle

| Nz. moment wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę Zakładu Karnego w Jaśle przez Zastępcę Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ge. Andrzeja Leńczuka; FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Przed południem w Zakładzie Karnym w Jaśle miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego pawilonu penitencjarnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W wyniku prowadzonej inwestycji liczba miejsc dla osadzonych wzrośnie niemal dwukrotnie. Poprawią się warunki i zwiększy bezpieczeństwo pracy dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. To także szansa dla mieszkańców regionu na zatrudnienie w jednostce bowiem przewidziano dodatkowe etaty. Zakończenie zadania zaplanowano na listopad przyszłego roku.
| FOTORELACJA »

Na placu inwestycji odbył się uroczysty apel z udziałem funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Jaśle, kadry kierowniczej Służby Więziennej, władz państwowych, władz samorządowych wszystkich szczebli, komendantów zaprzyjaźnionych służb mundurowych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości oraz duchowieństwa.

Powitania zaproszonych gości dokonał dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle ppłk Jacek Paśko.

Niespełna rok temu, przy okazji podniosłej uroczystości nadania sztandaru dla Zakładu Karnego w Jaśle, miałem przyjemność dziękować Ministrowi Sprawiedliwości, Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej gen. insp. Jackowi Kitlińskiemu, poseł Marii Kurowskiej, Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej za to, że została podjęta decyzja o skierowaniu takiej inwestycji do Zakładu Karnego w Jaśle – decyzja o rozpoczęciu budowy i rozbudowy tej jednostki. W tym czasie byliśmy na wstępnym etapie tworzenia dokumentacji projektowej. Biorąc pod uwagę fakt, że niejednokrotnie była mowa o tym, że Zakład Karny w Jaśle jest jednostką typowaną do likwidacji – biorąc pod uwagę jej pojemność, wielkość, infrastrukturę, itd. – pewnie wiele osób nie wierzyło w moje słowa i wątpiło, że ta inwestycja faktycznie może dojść do skutku. W dniu dzisiejszym prace – jeśli chodzi o tę inwestycję – są mocno zaawansowane. Przez te kilkanaście miesięcy nie zmarnowaliśmy tego czasu. Prace idą zgodnie z planem. Planowane oddanie tej inwestycji to listopad przyszłego roku. Mam nadzieję i wszystko wskazuje na to, że tutaj żadnych utrudnień jeśli chodzi o terminowe oddanie tej inwestycji nie będzie. – powiedział.

W imieniu własnym oraz funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Jaśle podziękował przełożonym Służby Więziennej oraz wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do tego, aby ta inwestycja doszła do skutku.

Aby funkcjonariusze mieli tutaj pracę, aby przez swoją rzetelną pracę gwarantowali bezpieczeństwo dla społeczeństwa, gwarantowali odpowiednie zabezpieczenie jednostki i właściwy poziom realizacji obowiązków służbowych. Serdecznie państwu dziękuję. – dodał.

W uroczystości wzięła udział posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska.

Cieszy mnie głównie fakt, że ta inwestycja pięknie nam rośnie. To nie jest wmurowanie kamienia węgielnego gdzieś w fundamenty. Ja tutaj przy okazji dziękuję dyrektorowi tego Zakładu, który czuwa nad tym, aby ta inwestycja szła zgodnie z planem, aby szła szybko i aby nic tutaj nie zmieniło się jeżeli chodzi o terminy. Natomiast ta inwestycja cieszy, bo to nie tylko to, że będą u nas skazani, ale przede wszystkim to są ważne miejsca pracy. Przybędzie około czterdziestu, może nawet pięćdziesiąt miejsc pracy, gdy w przyszłym roku zostaną już wykończone te budynki i oddane. Dla miasta Jasła pięćdziesiąt miejsc pracy to jest dużo miejsc. Wiecie państwo, że małe Zakłady nie są ekonomiczne i dlatego też wisiała nad tym Zakładem niedobra atmosfera, że w każdej chwili może być zlikwidowany, bo co to jest przenieść tych dwustu pensjonariuszy do innych Zakładów. Zatem dziękuję również ministrowi Zbigniewowi Ziobro, który podjął tę decyzję ostatecznie, aby ten Zakład był tutaj rozbudowywany. Ale ten Zakład jest też dowodem na to jak działa rząd Zjednoczonej Prawicy, że stara się, aby wszystkie sfery naszego życia były traktowane tak jak należy. – mówiła.

🎙POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI:

 

Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk nie krył swojej radości z możliwości udziału w dzisiejszej uroczystości. Jak zaznaczył podczas swojego wystąpienia, Służba Więzienna jest trzecią co do wielkości umundurowaną i uzbrojoną formacją w Polsce. Nadmienił, że w ciągu ostatnich ośmiu lat dzięki staraniom kierownictwa resortu sprawiedliwości na wszechstronny rozwój formacji przeznaczono z budżetu państwa rekordowe środki w wysokości 3 mld 500 mln złotych.

To jest gigantyczna kwota. Nie waham się użyć takiego określenia, ponieważ nigdy wcześniej w przeszłości w Służbie Więziennej nie dedykowano takich środków finansowych. Chyba nie ma więzienia w Polsce, które by nie doświadczało rozwoju. Rozwoju w wymiarze materialnym, infrastrukturalnym, ale także rozwoju w wymiarze społecznym. Mam tu przede wszystkim funkcjonariuszy Służby Więziennej. Budujemy nowe pawilony, remontujemy te, które wymagają działań o charakterze remontowym, poprawiamy warunki pełnienia służby. Poprawiamy także warunki odbywania kary pozbawienia wolności. Wprowadzamy nowoczesne technologie w obszarze związanym z ochroną jednostek penitencjarnych tak, byśmy mogli jeszcze lepiej realizować jedno z podstawowych zadań Służby Więziennej jakim jest ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw. Programy, które w Służbie Więziennej mają priorytetowy charakter to także program „Praca dla więźniów”. Aktualnie niemal wszyscy ci, którzy są zdolni do pracy, którzy są zdrowi i odbywają karę pozbawienia wolności, mają zajęcie. Wykorzystują ten czas w sposób racjonalny. Uczą się zawodu, a później m.in. w 50 obiektach produkcyjnych wykonują bardzo konkretne prace i zarabiają pieniądze. Po to, aby się uczyć różnego rodzaju umiejętności społecznych, które dla nas wszystkich są oczywiste, a które dla wielu spośród osób pozbawionych wolności wcale oczywiste nie są. – mówił.

Generał zaznaczył, że Zakład Karny w Jaśle jest jednym z ważnych beneficjentów zarówno lokowania tych środków finansowych, jak i innych działań związanych z programem „Praca dla więźniów” czy programem „Nowoczesne więzienie”.

Mówił też, że plany dotyczące zniesienia Zakładu Karnego w Jaśle były bardzo realne. Andrzej Leńczuk wyraził przekonanie, że ta inwestycja przypieczętuje istnienie tej jednostki penitencjarnej.

Zupełnie odpowiedzialnie, spoglądając na moje koleżanki i moich kolegów funkcjonariuszy Służby Więziennej mogę powiedzieć, że od tego momentu nikt z Was nie musi się bać o swoje miejsca pracy. W stosunkowo krótkim czasie pokonaliśmy różnego rodzaju biurokratyczne, formalno-prawne procedury, które są niezbędne przy realizacji tego rodzaju inwestycji. Dlatego słowa podziękowania kieruję również w kierunku pana starosty za okazaną życzliwość, wsparcie i sprawność w procedowaniu tychże działań. – powiedział.

Od strony finansowej to, co mamy przyjemność dzisiaj oglądać, to 40 mln złotych. Od strony budowlanej to tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Od strony więziennej to miejsca dla ponad 260 osadzonych. Dla nas funkcjonariuszy Służby Więziennej to nowoczesne, przyjazne warunki pełnienia służby. To nowoczesna i bezpieczna infrastruktura. Od strony ochronnej natomiast to nowoczesne zabezpieczenia techniczno-ochronne. Wszystko po to, by wreszcie w lepszy sposób strzec i wykonywać zadania, które Służbie Więziennej są dedykowane.

gen. Andrzej Leńczuk

Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej życzył, aby ta inwestycja przebiegała zgodnie z harmonogramem.

Wiem, że tak jest, bo monitoruję tą budowę wtedy kiedy mam wolny czas i jestem w Jaśle. Wiem, że wszystko przebiega planowo, zgodnie z harmonogramem. Życzę, żeby kolejne etapy również tak przebiegały i po to, byśmy już niedługo mogli uroczyście tą inwestycję zakończyć, a później przekazać do użytkowania. Więzienie w Jaśle to dodatkowe miejsca pracy, to dodatkowe miejsca pełnienia służby. Jestem głęboko przekonany i matematyka wyraźnie to potwierdza, że po rozbudowie służbę w Zakładzie Karnym w Jaśle będzie pełniło ponad stu funkcjonariuszy i pracowników. Pamiętajmy również, że obecność więzienia w lokalnej społeczności to także wymiar stricte gospodarczy. Będziemy potrzebować kooperantów, dostawców, którzy zabezpieczą to materialne funkcjonowanie jednostki. Ale pamiętajmy również o tym, że resocjalizacja oznacza możliwość kierowania osadzonych do zatrudnienia. Już teraz wielu lokalnych pracodawców korzysta z pracy osób pozbawionych wolności. Obie strony czerpią z tego tytułu określone korzyści. My, jako funkcjonariusze, czerpiemy satysfakcję z tego, że w nowoczesny sposób prowadzimy oddziaływania resocjalizacyjne, ucząc osadzonych zawodu, wykonywania pracy. Natomiast pracodawcy mają bardzo często dodatkowe ręce do pracy i okazuje się, że osadzeni także potrafią być dobrymi pracownikami jeśli się ich we właściwy sposób ukierunkuje. – dodał gen. Andrzej Leńczuk.

Wicewojewodę Podkarpacką Jolantę Sawicką cieszy fakt, że tu niebawem powstanie nowy pawilon penitencjarny: – Będzie on mieścił 254 miejsca dla osadzonych. Inwestycja jest finansowana z programu modernizacji Służby Więziennej na lata 2022-2025. Ta inwestycja będzie spełniać najwyższe standardy europejskie, a z pewnością będzie to najwyższa jakość zapewnienia bezpieczeństwa. To również będzie podniesienie warunków pracy dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. To również będzie najwyższa jakość pod względem resocjalizacji. Jak wszyscy wiemy, resocjalizacja jest kluczem do tego, aby osadzeni nie popełniali kolejnych czynów przestępczych. W tym właśnie pomagają im funkcjonariusze Służby Więziennej.

Podpisy pod aktem erekcyjnym złożyli kolejno: Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk, posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, przedstawiciel senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicji Zając Iwona Trawińska, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie płk. Krzysztof Kulczycki, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, starosta jasielski Adam Pawluś, przedstawiciel burmistrza miasta Jasła Ryszarda Pabiana – kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jaśle Maciej Jagielski, wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś, przedstawiciel wójta gminy Tarnowiec Agaty Augustyn – sekretarz gminy Przemysław Majka, dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle ppłk Jacek Paśko, prezes firmy Eko-Rem-bud z Nowego Sącza Jan Cabak.

Dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle ppłk Jacek Paśko odczytał tekst aktu erekcyjnego, który został umieszczony w ścianie powstającego budynku wartowni:

Dla pamięci przyszłych pokoleń, w obecności przedstawicieli władz państwowych wszystkich szczebli oraz zaproszonych gości, dnia 26 września 2023 roku wmurowano ten akt erekcyjny pod budowę pawilonu penitencjarnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Zakładzie Karnym w Jaśle. Pragnieniem wszystkich jest, aby ta inwestycja służyła jak najlepiej wymiarowi sprawiedliwości, obecnym i przyszłym pokoleniom funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Jaśle, a nade wszystko społeczeństwu. Inwestycja finansowana w ramach ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku o ustanowieniu programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025, o ustanowieniu programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025 w ramach realizacji określonego w art. 9 pkt 4 cytowanej ustawy przedsięwzięcia nr 4 pod nazwą „Pozyskanie nowych miejsc zakwaterowania osadzonych oraz odtworzenie i poprawa infrastruktury jednostek organizacyjnych Służby Więziennej”. Dla upamiętnienia faktu budowy przez wmurowanie niniejszego aktu erekcyjnego swoje podpisy podczas uroczystości złożyli wszyscy szanowni zaproszeni goście.

Aktu poświęcenia kamienia węgielnego wraz z placem budowy dokonał dziekan jasielski ks. Zbigniew Irzyk.

| © wizualizacja – inwestor
| © wizualizacja – inwestor

Na terenie Zakładu Karnego w Jaśle powstaje czterokondygnacyjny budynek pawilonu penitencjarnego typu półotwartego dla mężczyzn o pojemności 254 miejsc zakwaterowania. Na poszczególnych piętrach zaprojektowano: pomieszczenia biurowe, salę narad, centrum kulturalno-oświatowe, pomieszczenie czynności procesowych, salę wokand, gabinet lekarski z węzłem sanitarnym, kaplicę dla wiernych, pomieszczenie kontroli osobistej, wydawalnię paczek, magazyny oraz pomieszczenia socjalne. Obiekt zostanie wyposażony w nowoczesne technologie poprawiające funkcjonariuszom komfort i bezpieczeństwo pracy. 

Ponadto inwestycja uwzględnia rozbudowę, nadbudowę i przebudowę istniejącego wartowni. Wskutek realizowanych prac powstanie dwukondygnacyjny budynek o zwiększonej powierzchni użytkowej. Głównym punktem obiektu będzie miejsce kontroli dostępu dla osób wchodzących i wychodzących z Zakładu Karnego. Znajdzie się tam również strefa odwiedzin osadzonych oraz część administracyjno-biurowa. 

Inwestycja rozpoczęła się w maju br. i potrwa do końca listopada 2024 roku.

Wartość kontraktu opiewa na 40 mln złotych.  Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa w ramach „Programu modernizacji Służby Więziennej na lata 2022-2025”.

 FOTOGALERIA: 

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę Zakładu Karnego w Jaśle

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *