Informacje

Surowe konsekwencje za jazdę quadem po pijanemu i dożywotnim zakazem kierowania pojazdami

| FOT. © KPP w Jaśle

Surowe konsekwencje, za kilka popełnionych przestępstw, czekają 39-letniego mieszkańca Osobnicy. Okazało się, że mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie kierował quadem, na którego przełożył tablicę rejestracyjną z innego pojazdu. Dodatkowo 39-latka obowiązuje dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, a wcześniej odbywał już karę pozbawienia wolności za jazdę pod wpływem alkoholu.

We wtorek, około godz. 10.30, dyżurny jasielskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w Harklowej, na jednej z bocznych dróg mają znajdować się nietrzeźwe osoby oraz quad. Na interwencję udali się policjanci z Posterunku Policji w Skołyszynie.

Na miejscu zastali oni dwóch mężczyzn, kobietę oraz quada. Od wszystkich trojga funkcjonariusze wyczuwali silną woń alkoholu. Dodatkowo osoby te miały problem z utrzymaniem równowagi. Na zadawane przez policjantów pytania odpowiadali niespójnie i żadne z nich nie chciało się przyznać do kierowania pojazdem.

Po sprawdzeniu w policyjnych systemach, okazało się, że wobec obu mężczyzn orzeczony został zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, w tym wobec jednego, dożywotnio. Dodatkowo na jaw wyszło, że quad nie jest dopuszczony do ruchu, a tablica rejestracyjna znajdująca się na nim, nie należała do tego pojazdu.

Funkcjonariusze na miejscu wykonali oględziny quada oraz zabezpieczyli ślady. Pojazd został zabezpieczony na policyjnym parkingu. W związku z tym, że żadna z osób będących na miejscu nie przyznawała się do kierowania, mundurowi zatrzymali wszystkich troje i doprowadzili do jasielskiej jednostki.

W komendzie, 39-letni mieszkaniec Osobnicy został przebadany na zawartość alkoholu w organizmie. Alkomat wskazał ponad 3,2 promila. Natomiast od 30-latka oraz 51-latki została pobrana krew do badań, aby ustalić jego stężenie.

Wszyscy troje zostali już przesłuchani. 39-latek przyznał się do prowadzenia quada w stanie nietrzeźwości oraz do użycia tablicy rejestracyjnej od innego pojazdu. Prokurator zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.

Teraz za swoje czyny będzie odpowiadał przed sądem. Z pewnością za swoje nieodpowiedzialne zachowanie czekają go surowe konsekwencje.

Policja przypomina, że 1 października 2023 r. weszły w życie przepisy, które znajdują się w kodeksie karnym i dotyczą zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu lub nieuprawnionego jej używania.

Art. 306c kk

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *