Informacje

„Nigdy więcej wojny” – obchody 80. rocznicy „Akcji Gamrat”

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Późnym popołudniem w Jaśle zorganizowano obchody osiemdziesiątej rocznicy akcji pod kryptonimem „Gamrat”, polegającej na zdobyciu broni w niemieckim magazynie broni przez żołnierzy Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej Obwodu Jasło. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych związanych z silnym mrozem, w uroczystościach wzięła licznie udział lokalna społeczność.
| FOTOGALERIA

Uroczystości rocznicowe miały miejsce przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej, znajdującym się przy ulicy Mickiewicza na jasielskim osiedlu Gamrat. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17 i trwało godzinę. Wydarzenie zorganizowali wspólnie: miasto Jasło, Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Rodziny Madejewskich w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury.

Spotkaliśmy się tutaj w ten grudniowy wieczór, aby uczcić i upamiętnić wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat – „Akcję Gamrat” kiedy to żołnierze Obwodu ZWZ-AK Jasło dokonali udanego przejęcia broni i amunicji w miejscowej rusznikarni i magazynie broni, żeby potem móc w kolejnych miesiącach dalej walczyć przeciwko znienawidzonemu wrogowi. Ta akcja była dokładnie osiemdziesiąt lat temu, w nocy z 4 na 5 grudnia 1943 roku dlatego dziś pochylamy z zadumą, ale i wielkim szacunkiem głowę przed ich dokonaniem. – powiedział współorganizator obchodów Wiesław Hap, historyk i regionalista, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego (SMJiRJ).

Na program patriotycznego międzypokoleniowego spotkania złożyły się: zaciągnięcie warty honorowej przed pomnikiem przez harcerzy, wprowadzenie na plac pocztu sztandarowego Hufca ZHP Jasło, odegranie Hymnu Państwowego, przedstawienie rysu historycznego – okoliczności, przebiegu i skutków akcji, odczytanie apelu pamięci, zapalenie zniczy pod pomnikiem przed przedstawicieli organizatorów, odegranie Hymnu Polskiego Państwa Podziemnego oraz montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów jasielskich szkół podstawowych nr 11 i 12.

Do zebranych przemówił burmistrz Jasła Ryszard Pabian, który objął uroczystości swoim honorowym patronatem. W krótkim wystąpieniu podkreślił, że »To ważne, abyśmy pamiętali o tych wydarzeniach, które miały miejsce na jasielskiej ziemi. Szczególnie takich, które były tak dobrze rozpoznane, przygotowane, zaplanowane, a później wykonane. Zarówno „Akcja Pensjonat”, jak i „Akcja Gamrat” przebiegły bez użycia broni i rozlewu krwi«.

Na podsumowanie prezes SMJiRJ życzył, abyśmy nigdy w swoim życiu nie musieli być bezpośrednimi uczestnikami takich wydarzeń jak te sprzed ośmiu dekad. – Niech wszystkim nam przyświeca idea: nigdy więcej wojny. Oby tragiczna historia Polski z lat 1939-1945, mimo tak skutecznych akcji polskiego podziemia niepodległościowego jak pamiętna „Akcja Gamrat”, już nigdy nie powtórzyła się na naszej polskiej i naszej jasielskiej ziemi. Obyśmy o wojnach uczyli się tylko na lekcjach historii. Niech nigdy nie dotkną nas i nasze kolejne pokolenia bezpośrednio. – przekazał Wiesław Hap.

Podziękował on w szczególności młodzieży, harcerzom, władzom samorządowym, mieszkańcom miasta Jasła i ziemi jasielskiej, strażakom z jednostki OSP Jasło-Niegłowice oraz pracownikom Jasielskiego Domu Kultury za poświęcony czas i tak liczne przybycie, pomimo niesprzyjającej temperatury powietrza. – Warunki może nie są korzystne – jest mróz, jest zimno. Ale pamiętajmy, że żołnierze Armii Krajowej, którzy równo osiemdziesiąt lat temu też mieli temperaturę -10 stopni, jeszcze musieli przejść przez rzekę tam i z powrotem. Potem jeszcze cały czas brnąc do rana cali mokrzy, zimni i zmarznięci. Ale wiedzieli, że tak trzeba. Dziękuję jeszcze raz za obecność i uwagę. Życzę bezpiecznego powrotu do domów i spokojnego wieczoru. – dodał.

Tuż po zakończeniu części oficjalnej dzisiejszych uroczystości można było otrzymać bezpłatny egzemplarz okolicznościowej publikacji na temat „Akcji Gamrat”.

 FOTOGALERIA: 

80. rocznica „Akcji Gamrat”

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *