Informacje

W powiecie jasielskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2024

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Na terenie powiatu jasielskiego rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 8 marca. Pierwsi zaproszeni do stawiennictwa przed Powiatową Komisją Lekarską w Jaśle pojawili się w niej w poniedziałek (5 bm.) rano. Łączna liczba mieszkańców naszego regionu, które mają być poddane kwalifikacji, to 724. To głównie mężczyźni z rocznika 2005, ale mogą to być również kobiety posiadające kwalifikacje zawodowe przydatne dla obronności Ojczyzny oraz inne osoby.

Od rana swoją pracę rozpoczęła Powiatowa Komisja Lekarska w Jaśle, mająca swoją siedzibę w biurowcu przy ulicy Asnyka 6. Swoją działalnością obejmuje ona teren miasta Jasła oraz gmin Brzyska, Dębowiec, Jasło, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn i Tarnowiec wchodzących w skład powiatu jasielskiego.

Podstawową grupą objętą tegoroczną procedurą administracyjną związaną z określeniem zdolności do pełnienia służby wojskowej są mężczyźni w wieku 19 lat (rocznik 2005). Dodatkowo zaproszenie mogą otrzymać również kobiety posiadające kwalifikacje zawodowe mające ewentualną przydatność z punktu widzenia obronności kraju. To przede wszystkim przedstawicielki branż okołomedycznej, informatycznej, prawniczej, itp. Na komisję mogą zgłaszać się również inne chętne osoby, które do tej pory nie były poddane kwalifikacji wojskowej lub mają orzeczoną czasową niezdolność do pełnienia służby wojskowej.

Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub inny), dokumenty poświadczające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia oraz aktualną dokumentację medyczną niezbędną do określenia predyspozycji i zdolności do służby wojskowej.

Do stawiennictwa na kwalifikację wojskową wzywają organy jednostek samorządu terytorialnego. Wojsko nie wzywa i to chciałem zaznaczyć. To wynika z ustawy o obronie Ojczyzny, w której jest zapis, że obowiązek uregulowania stosunku do służby wojskowej mają obywatele – mężczyźni od 18 do 60 roku życia. – informuje por. Marcin Kustroń, Rzecznik Prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle.

Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle ppłk Andrzej Nykiel przypomina z kolei, że w żaden sposób nie wiąże się to z poborem do zawodowej służby w Wojsku Polskim. Natomiast stawiennictwo jest obowiązkowe.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Proszę się nie obawiać, bo wiem, że jest teraz „ciężka prasa” odnośnie tego procesu. Ten proces jest realizowany co roku i był realizowany od wielu, wielu lat. Także nie bójcie się. Nie przyszliście tutaj po to, aby Was powołać tylko po to, żeby Wam założyć ewidencję wojskową i po to, żeby wydać Wam zaświadczenie o tym, że wypełniacie obowiązek względem Ojczyzny, którym się zawiera wstawienie się na kwalifikację i określenie Waszej zdolności do służby wojskowej. – powiedział.

Jak zaznaczył ppłk Andrzej Nykiel, jest to dobry moment do tego, by aktywnie promować służbę wojskową. Podczas dzisiejszego spotkania można więc było się spotkać i porozmawiać z doświadczonymi żołnierzami reprezentującymi 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

Swoim profesjonalnym doradztwem służyli też pracownicy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle. – Którzy mają też bogate doświadczenie w jednostkach wojskowych. Na pewno jest to obszar, którym młody człowiek powinien się zainteresować, bo pozwala to przeżyć przygodę życia. Ja tak przynajmniej traktuję swoją służbę wojskową. Jeżeli miałbym możliwość wrócić i powtórzyć to jeszcze raz to na pewno bym to zrobił. Poddaję Wam to pod rozwagę, zastanówcie się. – powiedział Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W trakcie tego procesu zostanie Wam przedstawiona możliwość pełnienia służby wojskowej, ze szczególnym uwzględnieniem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, bo to jest dzisiaj główny kierunek naboru do zawodowej służby w Wojsku Polskim. Zachęcam Was do zapoznania się z tą ofertą. Zachęcam Was do rozmów z żołnierzami, którzy będą Wam towarzyszyć w trakcie dzisiejszego dnia. Możecie zadawać pytania i uzyskać od nich odpowiedzi, chociażby dotyczące doświadczeń płynących ze służby. Mam nadzieję, że dzięki temu część z Was zdecyduje się na założenie munduru żołnierza Wojska Polskiego. – dodał por. Marcin Kustroń.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W oficjalnej inauguracji tegorocznej kwalifikacji wojskowej wziął też udział wicestarosta jasielski Stanisław Pankiewicz. – Jesteście tutaj zaproszeni poprzez swoich włodarzy – wójtów, burmistrzów bądź prezydentów. Te czynności odbywają się przed komisją, która dokonuje tej kwalifikacji do wojska. Myślę, że ta praca jest wyczerpująca , bo to są osobiste kontakty i rozmowy kwalifikacyjne z Wami. Ale komisja, jak co roku, dokonuje tych czynności w sposób profesjonalny i jest w stanie spokojnie sobie z tym poradzić. W świecie cywilizowanym tak jest zorganizowane państwo, że potrzebne są osoby, mężczyźni, którzy staną w obronie naszej Ojczyzny. Wiele osób chętnie wstępuje w szeregi wojska i to jest dla nas wielkie osiągnięcie. Życzę Wam miłego pobytu. – tymi słowami zwrócił się do zebranych.

Kwalifikacja potrwa do 8 marca

Dzisiaj procedurze administracyjnej wynikającej z kwalifikacji wojskowej została poddana grupa 35 osób. Na początek sprawdzana jest tożsamość na podstawie dowodu osobistego, następnie zakładana ewidencja wojskowa. W dalszej kolejności przeprowadzane są badania lekarskie i psychologiczne. Kwalifikacja kończy się wydaniem zaświadczenia o zdolności do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz przeniesieniu do pasywnej rezerwy.

Por. Marcin Kustroń tłumaczy, że nadania stopnia wojskowego szeregowy i przeniesienie do pasywnej rezerwy nie wiąże się z obowiązkiem odbycia służby wojskowej. Natomiast uregulowany stosunek do służby wojskowej jest niezbędny chociażby dla osób, które w przyszłości będą ubiegały się o pracę w formacjach mundurowych.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Osoba wezwana, po orzeczeniu zdolności i kategorii zdrowia do służby wojskowej, zostaje przeniesiona do pasywnej rezerwy. Jest taki przepis, który wynika z ustawy o obronie Ojczyzny, że osoba, która ma orzeczoną zdolność o stanie zdrowia kategorii „A”, w ciągu trzech lat może zgłosić się do Wojskowego Centrum Rekrutacji i zgłosić się do służby – chociażby dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, bez potrzeby odbywania kolejnych badań. Ale kategoria zdrowia „A” jest też przydatna dla osób, które kandydują do wszelkiego rodzaju służb – Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej. Uregulowany stosunek do służby wojskowej, zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji i określenie zdolności do służby wojskowej jest wymagane również w tym przypadku. – opisuje.

Powiatowa Komisja Lekarska w Jaśle będzie pracować do 8 marca. Łączna liczba mieszkańców tego terenu, które otrzymają zaproszenie do udziału w tegorocznej kwalifikacji wojskowej, to 724.

Z danych Wojskowego Centrum Rekrutacji wynika, że jest spore zainteresowanie, szczególnie wśród młodych ludzi, zawodową służbą wojskową.

Zależy nam na tym, żeby osoby szczególnie młode zainteresowały się możliwością pełnienia służby wojskowej, która jest teraz bardzo atrakcyjnym zawodem. Daje możliwość rozwoju, zapewnia atrakcyjne warunki finansowe. Dlatego przedstawiamy tutaj osobom wezwanym szereg możliwości wstąpienia do służby – czy to do dobrowolnej zasadniczej, która jest tym pierwszym krokiem do zostania żołnierzem zawodowym, czy to do terytorialnej służby wojskowej. Są z nami żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy swoim doświadczeniem prezentują to jak służba wygląda, jakie korzyści płyną z pełnienia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Jednym z zadań kwalifikacji wojskowej jest właśnie promocja służby wojskowej. Jeśli chodzi o służbę wojskową w Polsce to ona cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i popularnością. W tamtym roku do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wcielono ponad 30 tys. osób w skali kraju. Jest to duża liczba. W tym roku również zakładamy, że będzie podobnie. Zaznaczam, że są to tylko ochotnicy. – objaśnia por. Marcin Kustroń.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *