Informacje

Wspomnienia po dawnym Jaśle – wyjątkowe fotografie na ulicach miasta

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W przestrzeni publicznej Jasła dostępna jest wyjątkowa wystawa, przygotowana specjalnie z okazji kolejnej rocznicy wysiedlenia i zniszczenia miasta w czasie II Wojny Światowej. Na archiwalnych fotografiach przechodnie mogą zobaczyć obraz dawnego miasta oraz okrutne skutki działalności hitlerowskiego okupanta.

We wrześniu 1944 roku ówczesny starosta jasielski dr Walter Gentz wydał zarządzenie o przymusowym wysiedleniu jaślan. Okupowane przez wojska niemieckie miasto zostało wpierw pozbawione własnej tożsamości, a jego mieszkańcy ograbieni z dobytku materialnego i dachu nad głową. Następnie, krok po kroku, systematycznie niszczono domy i całą istniejącą infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania lokalnej wspólnoty. Ocalało zaledwie trzydzieści kilka budynków i to znajdujących się na jego obrzeżach.

Tylko dzięki determinacji i wytrwałości swoich obywateli, udało mu się odrodzić jak mitycznemu „feniksowi z popiołów”. Właśnie to hasło będzie towarzyszyło przez najbliższe miesiące wydarzeniom związanym z osiemdziesiątą rocznicą tamtych bolesnych wydarzeń.

Jednym z przedsięwzięć przygotowanych przez miasto Jasło wspólnie z Muzeum Regionalnym im. dr. Stanisława Kadyiego jest wystawa plenerowa dostępna w charakterystycznych, wybranych punktach miasta.

Na wielkoformatowych banerach i plakatach umieszczono reprodukcje autentycznych zdjęć ukazujących zabudowania centrum Jasła sprzed ponad ośmiu dekad i tuż po przejściu wojennej pożogi.

Można na nich zobaczyć krajobraz ówczesnego miasta – kamienice mieszkalne, kościoły, obiekty użyteczności publicznej takie jak Sąd Obwodowy, elektrownię miejską, „PZU”, „Sokoła” czy Hotel Krakowski, targowicę, Rynek wraz z jego otoczeniem, a także dworzec kolejowy. Dla zobrazowania bestialskiego działania hitlerowskiego okupanta, na każdej planszy widnieją także fotografie ruin po tych perełkach architektonicznych.

To nowe działanie Muzeum Regionalnego, zresztą nie tylko muzeum. Wszystkie nasze instytucje wyszły poza mury tam, gdzie mają swoje siedziby. Myślę, że to jest dobry kierunek działania. Takich wystaw w przestrzeni publicznej było już wiele. Ta jest też taką. Mam nadzieję, że oglądając te wszystkie fotografie możemy zobaczyć jak wyglądało Jasło i kto przyczynił się do jego zburzenia. Jest to też jakaś pamiątka po tym co było, chociaż pewnie niechlubną, bo niewiele miast przeżyło tego typu trudne czasy. Ale najważniejsze, że Jasło nadal pozostało. Jeszcze raz powtórzę – dzięki determinacji i zaangażowaniu jego mieszkańców. – powiedział Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Plansze są zlokalizowane na płycie Rynku, wzdłuż ulic Kościuszki, Kołłątaja i Staszica, obok Kościoła Farnego, na Placu Bartłomieja z Jasła oraz na Skwerze Świętego Antoniego Padewskiego.

Są też dwa pojedyncze banery – przy zachodniej pierzei Rynku (tereny zielone tzw. „łezka”) oraz na budynku dworca kolejowego od strony ulicy Alojzego Metzgera w ciągu drogi krajowej nr 28.

| ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYSTAWY →

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *