Kultura | rozrywka | edukacja

Prządki w obiektywie Stanisława Patera (zaproszenie)

Prządki (fot. Stanisław Pater)
Prządki (fot. Stanisław Pater)

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na kolejną wystawę fotografii z cyklu spotkań z twórczością Stanisława Patera. Tematem tej ekspozycji są „Prządki” i zamek w Odrzykoniu.

Od autora:

„Prządki fotografowałem w różnych okresach od wielu już lat. W miarę gromadzenia materiałów zrodził się pomysł wykonania wystawy tematycznej. Materiału było jednak zbyt mało. Rozpoczął się etap odwiedzania „Prządek” z aparatem fotograficznym, kilka razy w roku. Okazało się, że każda pora roku, pora dnia, typ pogody może dać interesujące zdjęcia. Rosła ilość negatywów. Pomysły jednak zaczęły się wyczerpywać. Zacząłem zgłębiać temat wprowadzając w krajobraz skał i kamieni – ludzi. Fotografowałem różnymi obiektywami, używałem różnych filtrów. Efekty były zachęcające. Końcem 1984 r. dysponowałem ok. 70 zdjęciami, które przedstawiają „Prządki”. Temat jest trudny. „Prządki” to pięć grup skalnych, których nie można ruszyć z miejsca. Nie można zmienić tła. Skała jest szara trudna do pogodzenia z dużą kontrastowością nieboskłonu. Podstawowym problemem jest tutaj oświetlenie skały, kąt padania światła. Wędrujące słońce na naszych oczach daje zmieniające się obrazy. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że trzeba to widzieć. Możliwości uzupełnienia tematu są coraz trudniejsze. Trzeba w coraz to większym stopniu wprowadzać elementy kreacji. Zobaczyć to, co uszło mojej uwadze do tej pory.

Widziałem wiele zdjęć „Prządek”, często znanych fotografików. Nie wzorowałem się na nikim na moich zdjęciach prezentuje moje własne spojrzenie na „Prządki”.

(MDK)

SŁOWA KLUCZOWE