Kultura | rozrywka | edukacja

Ferie w rytmie hip-hop

Niezwykłą popularnością wśród młodzieży cieszyły się warsztaty hip-hop, zorganizowane w czasie ferii przez Jasielski Dom Kultury. W zajęciach „Zima w stylu hip-hop” wzięło udział 59 osób, w wieku od 12 do 19 lat, nie tylko z Jasła, ale również z innych miejscowości m.in. z Krosna.

Warsztaty taneczne w JDK. Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy, z których każda miała przez 3 dni po 2 godziny zajęć. – Codziennie ćwiczyliśmy inny styl i układ – mówi Katarzyna Korona, instruktorka tańca w JDK – Na pierwszych zajęciach był to typowo hip-hopowy układ w stylu gangsta, charakteryzujący się silnymi, zdecydowanymi ruchami, na drugich – wolny, liryczny ukłąd do muzyki r’n’b, na ostatnich – wacking, taniec wystylizowany, wymagający giętkich, kobiecych ruchów.

Taniec hip-hop, od kilku lat przyciąga coraz większe rzesze zwolenników. Został spopularyzowany głównie przez telewizję. W TVN co kilka miesięcy odbywają się castingi do programu „You can dance”. Finaliści mają okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez najlepszych na świecie choreografów tańca współczesnego, a zwycięzcy nagradzani są m.in. na stypendium w Stanach Zjednoczonych na kontynuację nauki tańca.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE