Kultura | rozrywka | edukacja

Zimowe lekcje decoupage w JDK

Zdobienia techniką decoupage nauczyły się dzieci, które wzięły udział w zajęciach plastycznych, zorganizowanych w drugim tygodniu ferii w Jasielskim Domu Kultury.

Warsztaty plastyczne w JDK. Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

To trudna technika, wymagająca precyzji i cierpliwości, z którą jednak dzieci doskonale sobie poradziły. Nowa umiejętność z pewnością im się przyda, bo ozdobione w ten sposób przedmioty codziennego użytku zyskują nową jakość i mogą stać się wspaniałymi prezentami na różne okazje. Na zajęciach pod hasłem „Zimowe lekcje decoupage’u” w JDK, powstały malownicze kuchenne deski, butelki, flakony, puzderka, pisanki, mogące stanowić ozdobę każdego domu. Młodzi ludzie najpierw pomalowali je farbą akrylową, następnie okleili precyzyjnie wyciętymi z cieniutkich papierowych serwetek wzorami, tworząc fantastyczne kompozycje, a całość pokryli kilkoma warstwami bezbarwnego lakieru.

Zajęcia poprowadziły: Grażyna Jaśko, Urszula Marchewka i Magdalena Kamińska z działającego przy JDK Koła robótek ręcznych „Niteczki”.

***
Decoupage, to technika polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub innego materiału (najczęściej są to serwetki, bo używając ich najłatwiej uzyskać zamierzony efekt, ale może być też papier pakowy,gazetowy, ryżowy lub tkaniny) i pokryciu go wieloma warstwami lakieru. Wzór ma całkowicie wtopić się w lakier, być niewyczuwalny przy dotknięciu i wyglądać jak namalowany.

W ten sposób można efektownie ozdobić wszelkie drobne przedmioty drewniane, szklane, metalowe, plastikowe, ceramiczne, a nawet meble. Technika ta, była popularna w XVII i XVIII wieku wśród weneckich stolarzy, którzy dekorowali w ten sposób meble, na wzór modnych wówczas lakierowanych mebli chińskich.

Decoupage stał się też ulubionym hobby kobiet, m.in. na dworze Ludwika XV, które w ten sposób zdobiły puzderka i przybory toaletowe.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE