Informacje

W połowie września na ulicach Jasła pojawią się pierwsze nowe autobusy

W końcu ruszył długo oczekiwany przez mieszkańców Jasła przetarg na dostawę jedenastu nowych autobusów przeznaczonych do komunikacji miejskiej. Modernizacja taboru ZMKS jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Tabor ZMKS. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Wymieniona zostanie 1/3 taboru ZMKS.
Fot. archiwum terazJaslo.pl

Od lipca ubiegłego roku mieszkańcy mogli przetestować kilka modeli autobusów m.in. wyprodukowanego w sanockiej fabryce Autosana SanCity, ukraińskiego Bogdana, Solbusa SN 11, którego producentem jest fabryka autobusów z Solca Kujawskiego oraz Solarisa Alpino. Na początku bieżącego roku dotarła do Jasła wiadomość, że projekt „Modernizacji taboru Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej” otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego i można było przystąpić do opracowania specyfikacji technicznej nowych autobusów.

Szukaliśmy autobusów, które są na rynku. – mówi Ryszard Pabian, zastępca burmistrza miasta Jasła. – Znamy mniej więcej nasze miasto. Nie są tu takie ulice, jak w dużych miastach, więc nie szukamy tutaj autobusów kilkunastometrowych. Są to autobusy krótkie, rzędu 7-8 metrów. Również biorąc pod uwagę ilości pasażerów, których przewożą, nie szukaliśmy autobusów o ogromnej pojemności. Przeważnie są to autobusy rzędu 40-60 miejsc. Wszystkie są przewidziane dla osób niepełnosprawnych. Mają takie podesty, które będą umożliwiać wsiadanie osób niepełnosprawnych.

Przetarg został podzielony na trzy etapy. – Ale termin pomiędzy pierwszym a ostatnim jest i tak bardzo krótki. – zaznacza Pabian.

Pierwszy obejmuje zakup czterech sztuk autobusów o maksymalnej długości 8 metrów i szerokości 2,4 metra, pojemności 12-17 miejsc siedzących i 28 miejsc stojących oraz montaż infrastruktury zewnętrznej systemu informowania pasażerów w zajezdni. W drugim zostanie zakupionych pięć sztuk autobusów o maksymalnej długości 8 metrów i szerokości 2,3 metra, pojemności 18 miejsc siedzących i 25 stojących. W trzecim etapie przetargu zostaną zakupione dwa pojazdy o długości minimum 8,5 metra i szerokości 2,4 metra, pojemności z minimum 60 miejscami pasażerskimi, w tym 15-20 siedzących i do 45 stojących oraz wykonawca montażu tablic przystankowych w ramach systemu informowania pasażerów.

Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi 4 sierpnia. Najważniejszym kryterium przy wyłonieniu zwycięskiej firmy będzie cena. – Mamy nadzieję, że zjawi się wykonawca, który będzie gotowy zrealizować to zamówienie. – dodaje Ryszard Pabian.

Dostawa zakupionych autobusów odbędzie się w trzech etapach: I do 20 września, II do 21 października i III do 02 listopada br.

Koszt całego zadania wynosi 5 424 563 PLN, z czego 85 procent to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Mamy zabezpieczone w budżecie środki na wkład własny. – podkreśla wiceburmistrz.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE