Kultura | rozrywka | edukacja

Dyskusja o „Senności” Wojciecha Kuczoka

21 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyła się dyskusja na temat książki „Senność” Wojciecha Kuczoka. Historia Roberta, Adama i Róży, bohaterów uwikłanych w nieudane związki partnersko-rodzinne, była pretekstem do omówienia problemów społecznych.

Począwszy od przemocy w rodzinie (fizycznej i psychicznej) po zdradę i homoseksualizm. A. Ziaja przytoczył artykuł, w którym przedstawiono różne stanowiska rodziców względem odmienności seksualnej dzieci. Z malarskim kunsztem pokazano całą galerię postaci pobocznych.

Szczególnie interesująco został sportretowany ojciec Adama, który zamykał syna w piwnicy, aby wzmocnić jego męskość i uodpornić na strach. Autor staje się w książce moralizatorem i przypomina odwieczne prawdy. „Siedem jest grzechów głównych a najcięższym z nich jest lenistwo. „(…) Jako posępnica i melancholia będzie występować najłacniej. Zamiast radości poczujesz zazdrość”. Wg T. Furmanek-Wnęk „zazdrość niszczy a ludzie poddają się jej w różnych wymiarach”.

Barbara Tora skonstatowała – „Niekochanym niewiele się przytrafia, ich nieżywe życia porastają pleśnią, ich dusze się duszą”. Dopiero, gdy znaleźli się w sytuacji zagrożenia stać ich było na przebudzenie i podjęcie trudnych decyzji. W. Kuczok w swojej roli demaskatora wydobywa z życia „utajone pokłady bezwstydu” (opis aktu płciowego odartego z intymności). Natłokiem wulgaryzmów językowych sprawia, że książka ta jest mocna i krwista, by na następnych stronach raczyć czytelnika mistrzostwem języka literackiego. Uświadamia jego piękno i możliwości wykorzystania w opisywaniu świata i zdarzeń”.

Uczestnicy spotkania docenili naturalizm i realizm języka. Zwłaszcza stylizację gwary śląskiej. Tak o prozie Kuczoka powiedział K. Kutz: „Jego niezwykła inwencja językowa ma soczystość śląskiej gwary i swing wielkiej polskiej literatury”.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

Krystyna Ziemba | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE