Kultura | rozrywka | edukacja

VIII Konfrontacje Teatrów Uczniowskich w MDK

Bogusław Mastej, twórca teatru Arlekin działającego przy SP nr 7 w Jaśle. Fot. MDK w Jaśle
Bogusław Mastej, twórca teatru "Arlekin" działającego przy SP nr 7 w Jaśle.
Fot. MDK w Jaśle

13 maja 2009 r. odbyły się VIII Konfrontacje Teatrów Uczniowskich Szkół Podstawowych, organizowane co roku przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle. Od dwóch lat przedsięwzięcie to jest realizowane wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 7 im. Stefana Jaracza w Jaśle, szkołą o bogatych tradycjach teatralnych. Do dziś działa tam teatr „Arlekin”, który w poprzednim roku obchodził jubileusz 50-lecia swojej działalności. Założyciel teatru pan Bogusław Mastej był honorowym gościem Konfrontacji.

Prawie setka dzieci przybyła do MDK-u prezentować swoje umiejętności aktorskie. Gościliśmy zespoły teatralne ze szkół podstawowych w Roztokach, Kołaczycach, Łężynach, Wrocance, a także ze szkół jasielskich – oprócz współorganizatora – Szkoły Podstawowej Nr 7 wystąpiły teatry z Zespołu Szkół Społecznych, Szkoły Podstawowej Nr 4 i Zespołu Szkół Miejskich Nr 4 w Jaśle.

Tematyka przedstawień oscylowała wokół bohaterów baśni i lektur szkolnych, ale najczęściej w wersji współczesnej i satyrycznej. Publiczność rozbawiły siostry Kopciuszka, stylizowane na wzór dzisiejszych „niesfornych nastolatek”, (spektakl „Kopciuszek” w wykonaniu teatru Wagant z SP nr 4 w Jaśle), a także randka w ciemno Kirkora z Balladyną i Aliną („Balladyna na wesoło” – SP Kołaczyce).

Wspaniałe stroje i pomysłowa dekoracja teatru „Arlekin” stanowiła wzór dla innych zajmujących się teatrem realistycznym. Natomiast spektakl „Rózia” w wykonaniu „Perełek” ze Szkoły Podstawowej w Roztokach zachwycił wszystkich kunsztem aktorskim odtwórczyń głównych ról – rozkapryszonej pani i służącej Rózi. Nie zabrakło także spektaklu o walorach wychowawczych, „Baśń o prawach dziecka” w wykonaniu teatru „Brama” z Zespołu Szkół Społecznych w Jaśle na przykładzie historii z bajek zapoznał publiczność z Konwencją Praw Dziecka.

Zespół teatralny „Mała scena” ze Szkoły Podstawowej we Wrocance będąc wiernym oryginałowi, w realistyczny sposób przedstawił fragment Balladyny, co było wielkim wyzwaniem dla uczniów szkoły podstawowej. Poważnie potraktowali temat także najmłodsi uczestnicy Konfrontacji, z wielkim przekonaniem wołając do publiczności – „Mleko pij, zdrowy żyj!”. Grupa „Zielony Muchomor” z Zespołu Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle, przypomniała starszym o zasadach zdrowego odżywiania. Hitem przeglądu okazał się spektakl „Bal u Króla Baltazara” w wykonaniu teatru „Gumisie” z Zespołu Szkół w Łężynach. Był taniec break dance w wykonaniu Błazna, był rozchichotany rycerz i roztańczone księżniczki. W takiej przyjemnej atmosferze upływał czas Konfrontacji.

Cel Konfrontacji od lat jest ten sam – stworzenie możliwości szkolnym teatrom zaprezentowania się na scenie domu kultury. Co roku przyjeżdżają do nas teatry z najdalszych zakątków powiatu i prezentują swoją twórczość, mając jednocześnie okazję do skonfrontowania swoich dokonań z innymi grupami teatralnymi działającymi na naszym terenie. Konfrontacje celowo nie mają formy konkursowej, ponieważ ich ideą jest integracja ludzi o wspólnej pasji i zainteresowaniach. Służą zdobywaniu nowych doświadczeń i pogłębianiu wiedzy z zakresu sztuki teatru.

W tym roku imprezę honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Jasła.

VIII Konfrontacje Teatrów Uczniowskich wspomogli także sponsorzy – PRACOWNIA OPTYCZNA Zofia i Longin Leśniakowie, ALIMA Zakład Produkcyjno-Usługowy oraz KEKS Agata Śliż.

SERWIS FOTO:

(MDK)

SŁOWA KLUCZOWE