Informacje

Miasto Jasło promuje się winami i tradycyjną kuchnią regionalną

Jak smakują wina z różnych zakątków Polski i Europy? Mogą się o tym przekonać mieszkańcy Jasła, gdzie przez ostatni weekend wakacji odbywają się IV Międzynarodowe Dni Wina. Degustacjom smacznych trunków towarzyszy kuchnia regionalna, prezentacja sprzętu winiarskiego, sztuka ludowa ziemi jasielskiej oraz muzyka na najwyższym poziomie.

W specjalnie przygotowanym pawilonie, rozstawionym na jasielskim rynku, prezentują się wystawcy z całej Polski oraz goście z pięciu europejskich krajów: Gruzji, Węgier, Czech, Ukrainy i Słowacji. Można posmakować również trunków pochodzących z naszych rodzimych winnic, których w okolicach Jasła jest około piętnastu i z roku na rok przybywa nowych.

Nie traktujemy Dni Wina jako tylko degustacje, ale również wymianę kulturalną, wymianę doświadczeń i przyjaźń między naszymi miastami. Cieszymy się, że możemy porównać smak, jakość naszych polskich win z winami zagranicznymi. Ta degustacja wychodzi bardzo na plus winom polskim. W związku z tym możemy się tylko cieszyć i myślę, że nasi winiarze w ten sposób ugruntowują się w tym, że robią dobre wina. – mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła (posłuchaj)

Prekursorem jasielskiego winiarstwa jest Roman Myśliwiec. To właśnie on niespełna ćwierć wieku temu założył na jasielskich stokach pierwszą w południowej Polsce winnicę. Dzisiaj marka GOLESZ kojarzy się nie tylko z wyjątkowo wytrawnym smakiem, ale jest przede wszystkim znakomitą promocją dla naszego regionu. Nazwisko Romana Myśliwca kojarzy się dzisiaj chyba wszystkim osobom, które w chwili obecnej prowadzą własne winnice.

Podstawowym cele tej imprezy od samego początku jest nie pomoc naszym winiarzom, bo oni jeszcze nie potrzebują reklamy, oni nie mają produktu do sprzedania, ale przede wszystkim to jest promocja miasta Jasła. Przyszłość naszego regionu, także Jasła przy tych walorach krajoznawczych, jakie ma nasze województwo, na pewno związana będzie z turystyką. To winiarstwo może być uatrakcyjnieniem oferty turystycznej regionu. To jest nasz cały pomysł. – powiedział Roman Myśliwiec.

Podobnego zdania jest również burmistrz miasta. Jasło może bardzo wiele zyskać na enoturystyce (gałęzi turystyki związanej z winiarstwem). Możliwość zwiedzania winnic, połączona z degustacją win i kuchni regionalnej mogą być motorem napędowym do rozwoju naszego miasta, jak również całego Podkarpacia, gdzie obecnie szacuje się, że jest około stu winnic.

To wspaniała promocja Jasła, która stała się już wyróżnikiem miasta. Jak ma być inaczej, skoro tutaj urodzili się, mieszkają i produkują prekursorzy winiarstwa w całej południowej Polsce. Gdyby nie Roman Myśliwiec 25 lat temu posadził pierwsze krzaki winorośli, nie byłoby dzisiaj tej imprezy i nie byłoby produkcji wina na Podkarpaciu. Pasjonaci zmieniają świat i to w tym wypadku się potwierdza. Zamiast na stokach jasielskich rosnąć chaszcze, piękne winniczki. – podkreśla burmistrz Jasła.

Degustacji win z różnych zakątków Polski i Europy towarzyszy kuchnia regionalna, przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu jasielskiego. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można spróbować m.in. prozioków, pierogów z kapustą, żuru z grzybami, kapusty z grochem, kaszy ze śliwami, kompotu z suszonych owoców oraz wyśmienitych wypieków, serników, pierników i makowców.

Dla mnie te Dni Wina to jest jeszcze coś więcej. To jest nauka kulturalnego spędzania czasu. Polacy się nauczyli spędzać czas przy kielichu mocnego trunku. Wiemy, że prowadzi to do uzależnień. Ja bardzo boleję nad tym, że w naszym mieście też mamy wielu ludzi uzależnionych. Natomiast wino nie uzależnia. Jeżeli się chcemy spotkać przy lampce wina, spotkajmy się, porozmawiajmy. Wino nie tworzy nam wody z mózgu, nie powoduje postaw agresywnych, właśnie tworzy taki dobry klimat spotkania, przyjaźni, serdeczności, życzliwości. – dodaje burmistrz Maria Kurowska.

IV Międzynarodowym Dniom Wina towarzyszy również Prezentacja Kultury Krajów Grupy Wyszehradzkiej. Na scenie występują zespoły zaprzyjaźnionych z Jasłem miast partnerskich: Hodonina (Czechy), Trebisova (Ukraina), Mako (Węgry), Sarospataku (Węgry) i Pragi (Czechy), Nie zabraknie również polskich zespołów m.in. „Trzy plus jeden”, „Koniec Świata”, czy „Yaroslaw”.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i regionu jasielskiego na tegoroczne Dni Wina. Szczegółowy rozkład imprez na plakatach oraz na stronie www.dniwina.pl.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE