Informacje

W maju 2010 roku pierwsi turyści odwiedzą „Karpacką Troję”

Fot. Damian Palar
Fot. Damian Palar

Skansen archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy koło Jasła wchodzi w ostatnią fazę budowy. Portal terazJaslo.pl poznał już prawdopodobny termin oficjalnego otwarcia skansenu dla zwiedzających. Pierwsi turyści pojawią się tu już 22 maja 2010 roku. Do tego czasu będą trwały prace przygotowawcze tak, aby to było wielkie wydarzenie na skalę całego kraju.

Do tej pory udało się już zrekonstruować dwie wioski (jedną z epoki brązu i drugą słowiańską z IX wieku n.e.), dziewięć odcinków wałów obronnych, dwie bramy wejściowe na teren grodziska. Przygotowano również schody wejściowe oraz ścieżki dla zwiedzających. W tej chwili trwa budowa placu, na którym będą się odbywały festyny archeologiczne. Ekipy budowlane kończą budowę budynku, w którym będzie się mieścił pawilon wystawienniczy. Przed budynkiem postawiono również tablicę informacyjną na temat skansenu archeologicznego.

Praktycznie wszystkie obiekty, które były planowane, są już na etapie wykończenia. Pokażemy zwiedzającym najstarszą osadę obronną z dotąd znanych w Polsce, sprzed czterech tysięcy lat. Odpowiednik chronologiczny Troi. Troi przed Homerowej jeszcze. Pokażemy także zrekonstruowany w części jeden z najstarszych grodów słowiańskich w Polsce. To nie ten tradycyjny Biskupin, ale właśnie tu w Trzcinicy to najstarszy gród słowiański. – mówi Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Prace przy budowie skansenu archeologicznego w Trzcinicy trwają od października 2007 roku. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu dofinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy, Samorząd Województwa Podkarpackiego, Starostwo Powiatowe w Jaśle, Miasto Jasło oraz Gminę Wiejską Jasło. Całość ma się zamknąć w kwocie blisko dwunastu milionów złotych. Będzie stanowić jedną z największych atrakcji turystycznych naszego regionu. Pomysłodawcy szacują, że do „Karpackiej Troi” ma przyjeżdżać ponad 250 tysięcy turystów rocznie.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W maju 2010 roku pierwsi turyści odwiedzą „Karpacką Troję””

  1. „Pomysłodawcy szacują, że do „Karpackiej Troi” ma przyjeżdżać ponad 250 tysięcy turystów rocznie.” – przeszacowali. Jak przyjedzie 50 tys. to będzie ogromny sukces, to w pierwszym roku, później „pies z kulawą noga” tam nie zajrzy – bo PO CO ?? Oglądać atrapę murów z dykty ??

  2. Jeśli w przyszłym roku w maju ma być otwarcie Skansenu i ma kosztować całościowo 12 mln złotych to zapraszam teraz do odwiedzenia tego miejsca: w tej chwili pare domków z bali (nuda) i budynek, w którym będzie siedział Gancarski z jego ziomalami, których zatrudni i rarytas: schody metalowe niewkomponowane i uginające się = jak przejdzie pare tysiecy turystów z dołu na górę i odwrotnie to ulegną zniszczeniu. Pytanie gdzie wchłonęły się te miliony złotych. Gancarski myśli, że jak nakręci film to mu turyści zjadą z całej europy. I to wszystko za nasze pieniądze.