Informacje

„Drugie” liceum doczeka się w końcu nowej sali gimnastycznej

Do końca wakacji przyszłego roku powstanie nowa sala gimnastyczna przy II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle – zapewnił nas etatowy członek Zarządu Powiatu Adam Pawluś. W kolejce do przebudowy i budowy czekają też kolejne obiekty oświatowe w powiecie. Prace budowlane mają ruszyć już w pierwszym kwartale 2010 roku. Realizacja inwestycji będzie możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Adam Pawluś. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Adam Pawluś.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Starostwo Powiatowe na poprawę infrastruktury w prowadzonych przez siebie placówkach edukacyjnych otrzymało blisko cztery miliony złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Dwa zadania inwestycyjne realizowane będą na czterech obiektach: trzech na terenie samego miasta a jedno w podjasielskiej Trzcinicy.

Nabór na obiekty sportowe został zorganizowany w ubiegłym roku. Nasz wniosek przeszedł w tym roku, został zaakceptowany przez Zarząd Województwa. Szczególne podziękowania należą się wicemarszałkowi Bogdanowi Rzońcy, który również wspierał nasz wniosek. Podpisanie umowy pomiędzy Zarządem Powiatu a Zarządem Województwa odbyło się miesiąc temu i natychmiast przystąpiliśmy do uruchomienia procedury. – mówi Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Nadbudowa „pierwszego” liceum

Pierwsze zadanie pod nazwą „Poprawa warunków nauczania w obiektach dydaktycznych w powiecie jasielskim poprzez nadbudowę z przebudową tych obiektów” obejmuje nadbudowę budynku I Liceum Ogólnokształcącego oraz adaptację istniejącego obiektu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budynek „pierwszego” liceum zmieni swój wygląd. Według projektu będzie to powrót do tego wyglądu, jaki miał przed wojną. Oczywiście architektonicznie, bo nie wszystko jest możliwe do odtworzenia, ale generalne założenie projektanta jest takie, żeby mu nadać ten charakter przedwojenny. – podkreśla Adam Pawluś.

Wizualizacja

Wizualizacja

Tak będzie wyglądało I LO po nadbudowie.
Wizualizacja: Starostwo Powiatowe

Nadbudowa będzie polegała na zmianie konstrukcji dachu z płaskiego na mansardowy. W ten sposób powstanie dodatkowa kondygnacja mieszczącą sale dydaktyczne z zapleczem oraz kopułę obserwatorium astronomicznego. Z kolei budowa obserwatorium będzie realizowana ze środków pochodzących z programu transgranicznego Polska-Słowacja.

Z kolei w Ośrodku przy ulicy Piotra Skargi budynek dawnej pralni zostanie zaadaptowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, poprzez przebudowę ścian wewnętrznych w przyziemiu, budowę nowego stropu żelbetowego, wykonanie nowej konstrukcji dachu wraz z pokryciem, budowę ścianek działowych na poddaszu, przebudowę i dobudowę kominów wentylacyjnych, budowę dwóch pochylni dla osób niepełnosprawnych oraz docieplenie istniejących ścian i stropów.

Priorytetem budowa sali gimnastycznej przy II LO

Drugie z realizowanych przez starostwo zadań inwestycyjnych pod nazwą „Budowa obiektów sportowych w szkołach ponadpodstawowych na terenie Powiatu Jasielskiego”, przewiduje budowę nowej sali gimnastycznej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle oraz budowę krytej bieżni do treningów lekkoatletycznych przy Zespole Szkół w Trzcinicy.

W tym miejscu ma powstać sala. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
W tym miejscu ma powstać sala dla II LO.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

II Liceum Ogólnokształcące w tej chwili w ogóle nie posiada sali gimnastycznej i nie ma możliwości przeprowadzenia zajęć wychowania fizycznego w normalnych warunkach, zwłaszcza w porze zimowej. Dlatego po wybudowaniu tej sali, sytuacja zmieni się radykalnie. Będzie można przeprowadzać normalne treningi, zajęcia z wychowania fizycznego. Będzie to sala pełnowymiarowa, ale tylko do ćwiczeń w ramach zajęć szkolnych, nie będzie do imprez sportowo-widowiskowych. – mówi Pawluś.

Batalia o budowę sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia trwała wiele lat. Najpierw pojawił się spór pomiędzy miastem, a powiatem o działkę, na której obiekt mógłby zostać zlokalizowany. Dopiero w tej kadencji władze samorządowe „dogadały się” i jak dobrze pójdzie, to już na początku nowego roku szkolnego uczniowie będą mogli korzystać z nowego miejsca do zajęć z wychowania fizycznego.

Prace związane z wykonaniem, w zależności od zakończenia procedury przetargowej, na pewno rozpoczną się w przyszłym roku i chcielibyśmy je zakończyć na koniec wakacji. Tak, żeby wejść w nowy rok szkolny z nowymi obiektami. Dyrektorzy szkół będą mogli sobie ułożyć plan pracy już pod nowe pomieszczenia. – podkreśla Adam Pawluś. – Jest to technologicznie możliwe. – dodaje.

Trzcinica kuźnią podkarpackich lekkoatletów

Nowoczesnego obiektu do przeprowadzania treningów lekkoatletycznych doczeka się również społeczność Zespołu Szkół w Trzcinicy. Powiat planuje tu budowę krytej bieżni. Zgodnie z koncepcją będzie się mieścić w przewiązce łączącej istniejące budynki szkoły w poziomie I piętra

Stadion lekkoatletyczny w czasie zawodów. Fot. archiwum ZS w Trzcinicy
Stadion lekkoatletyczny w czasie zawodów.
Fot. archiwum ZS w Trzcinicy

Bieżnia będzie służyć tylko do treningów. Będzie możliwe zorganizowanie zawodów, ale głównie chodzi o to, aby w sezonie zimowym można było w normalnych warunkach przeprowadzać treningi. Szkoła ma dobre wyniki. Jest kuźnią lekkoatletów, chyba największą w całym województwie podkarpackim. – informuje Adam Pawluś.

W planach Zarządu i Rady Powiatu jest także modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy szkole.

Będzie to drugi w województwie stadion z prawdziwego zdarzenia. Nabór wniosków będzie w przyszłym roku i jesteśmy przygotowani do tego. Wtedy tam będzie można odbywać zawody sportowe, konkurencje z zakresu lekkiej atletyki. Nie będzie konkurencji dla tego stadionu na terenie powiatu jasielskiego i najbliższej okolicy. – dodaje Pawluś.

W kolejce budowa sali gimnastycznej w Nowym Żmigrodzie

Powiat chce skorzystać również z tego samego naboru wniosków, aby wybudować nową salę gimnastyczną przy Zespole Szkół w Nowym Żmigrodzie. W tej chwili przygotowywana jest koncepcja budowy całego obiektu.

Posiadamy teren, posiadamy środki na przygotowanie koncepcji i jeżeli będzie ogłoszony nabór w przyszłym roku to złożymy wniosek. W zależności od tego, jak długo będzie procedura trwała, to mam nadzieję, że w 2011 roku zostanie wybudowana sala gimnastyczna w Nowym Żmigrodzie. – mówi z nadzieją Adam Pawluś.

Całkowita wartość pierwszego projektu wynosi 3 374 076,00 złotych (z czego dofinansowanie to 2 361 853, 20 złotych), natomiast drugiego 2 263 643, 00 złotych (dofinansowanie w wysokości 1 584 550, 10 złotych).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE