Informacje

Kto jest zainteresowany kupnem jasielskiego Gamrat-u?

Już tylko pięciu potencjalnych inwestorów liczy się w grze o prywatyzację Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. Ministerstwo Skarbu Państwa liczy, że tym razem proces prywatyzacyjny dojdzie do skutku. Pozwoli to na pozyskanie niezbędnych środków finansowych na rozwój i wdrożenie nowoczesnych technologii, dzięki czemu jasielski zakład umocni się na pozycji krajowego lidera w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Andrzej Czajka, prezes Gamrat S.A. Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl
Andrzej Czajka, prezes Gamrat S.A.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

W związku z zakończonym przez Skarb Państwa procesem weryfikacji złożonych odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji w sprawie zbycia akcji spółki Gamrat, do dalszego etapu prywatyzacji dopuszczono pięciu z siedmiu potencjalnych inwestorów. W gronie chętnych do przejęcia jasielskiego zakładu są takie podmioty, jak: Zakłady Lentex, LERG S.A., Investor Leveraged Buy Out Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych – Dom Inwestycyjny Investors S.A., Highlander Partners oraz Gerflor S.A.S.

Mając na uwadze poprzednią próbę sprywatyzowania spółki, prezes Gamrat-u ostrożnie wypowiada się w kwestii, kto z całego grona może być najpoważniejszym kandydatem do nabycia akcji firmy.

Myślę, że trudno w tej chwili wyrokować, kto będzie najlepszym inwestorem i jaką ofertę złoży i czy w ogóle rozpoczęty proces zakończy się sukcesem z uwagi na to, że właściciel deklaruje, że dojdzie do pełnej prywatyzacji Gamrat-u w przypadku uzyskania bardzo ciekawych i atrakcyjnych ofert. Na pewno nie będzie to sprzedaż za przysłowiową „złotówkę”, tylko będzie to sprzedaż za dobre pieniądze. – mówi Andrzej Czajka, prezes Gamrat S.A.

W chwili obecnej kończy się audyt wewnętrzny (w oparciu o tzw. metodę due diligence, czyli z należytą starannością) wybranych inwestorów w Zakładach Tworzyw Sztucznych Gamrat. Na początku przyszłego roku poznamy dwa z pięciu ubiegających się o nabycie akcji spółki podmiotów, które ostatecznie wezmą udział w grze o prywatyzację Gamrat-u

Do 15 stycznia firmy audytujące Gamrat muszą złożyć wiążącą ofertę i z tych ofert, jeśli będą one atrakcyjne, właściciel stworzy listę, która zostanie dopuszczona do dalszych negocjacji. – zaznacza Andrzej Czajka.

Pierwsza próba sprywatyzowania spółki Gamrat miała miejsce sześć lat temu. Wtedy do rozmów z Ministerstwem Skarbu Państwa przystąpiło trzech inwestorów: Janusz Słabik – główny właściciel spółki CELL-FAST, Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew oraz Anwil. Najbardziej racjonalną ofertę złożył ten pierwszy, ostatecznie jednak do prywatyzacji nie doszło.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE